Ασθένειες Σοκ καναρινιού μετά από μπάνιο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aris83
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Aris83

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2022
Μηνύματα
3
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα, είμαι καινούργιος στην ομάδα αν και διαβάζω τα άρθρα καιρό τώρα! Ήθελα να σας παραθέσω ένα πρόβλημα που έχω με το καναρίνι μου (τιμπραδο του 19). Τον πρώτο καιρό που το πήρα έκανε το μπάνιο του κανονικά στην εσωτερική μπανιέρα, μία ημέρα μετά το μπάνιο έπαθε σοκ δηλαδή ούτε κουνιόταν ούτε κελαηδουσε μόνο καθόταν κρεμασμένος στο κλαδί, από εκεί και έπειτα δεν ξαναμπήκε στην εσωτερική μπανιέρα. Υποθέτοντας ότι ήταν τυχαίο γεγονός προσπάθησα να τον ξανακάνω μπάνιο και τα κατάφερα με μία εξωτερική μπανιέρα. Μέχρι σήμερα που έγινε πάλι το ίδιο, έκανε μπάνιο και έπαθε σοκ. τι μου προτείνετε;
 
Καλησπέρα. Πιθανώς μετά το μπάνιο μένει ακινητοποιημένο λόγο της ζέστης. Τα καναρίνια έχουν έναν μηχανισμό στο φτέρωμά τους, που τα προστατεύει από το κρύο και από την ζέστη. Όταν βρέχονται ο μηχανισμός αυτός "χαλάει" και μένουν εκτεθειμένα. Η λύση είναι αυτή που είπε η Μαρία, δηλαδή μπάνιο το πρωΐ.
 
Σήμερα που το θυμάμαι ήταν απόγευμα μετά τις 18:00 την πρώτη φορά δε θυμάμαι αν ήταν καλοκαίρι πρωί ή μεσημέρι. Το μόνο σίγουρο είναι ότι απο εδώ και πέρα θα του βάζω μόνο πρωί
[automerge]1658942612[/automerge]
Το νερό ήταν από τη βρύση
 
Το νερό δεν πρέπει να είναι κρύο. Την επόμενη φορά δοκίμασε σε θερμοκρασία δωματίου ή λίγο χλιαρό και να μπει μόνο αν το θέλει. Αλλιώς ψεκασμα σαν ψιλή βροχουλα από απόσταση.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Aris83
Αλλιώς ψεκασμα σαν ψιλή βροχουλα από απόσταση.
Σπυριδούλα μου, τουλάχιστον για καναρίνια δεν θα τα ψεκαζα για να τα κάνω αναγκαστικά μπάνιο. Εάν θέλει θα μπει στην μπανιέρα. Εάν δεν θέλει, οκ, ας μην κάνει μπάνιο. Με το ζόρι να τον κάνω, νομίζω ότι δεν είναι σωστό. Πάντα μιλώντας για καναρίνια. Για παπαγάλους μπορεί να προτιμούν το ψέκασμα από το μπάνιο.
 
Σπυριδούλα μου, τουλάχιστον για καναρίνια δεν θα τα ψεκαζα για να τα κάνω αναγκαστικά μπάνιο. Εάν θέλει θα μπει στην μπανιέρα. Εάν δεν θέλει, οκ, ας μην κάνει μπάνιο. Με το ζόρι να τον κάνω, νομίζω ότι δεν είναι σωστό. Πάντα μιλώντας για καναρίνια. Για παπαγάλους μπορεί να προτιμούν το ψέκασμα από το μπάνιο.
Τι να σου πω Μαίρη σε συνθήκες καύσωνα βλέπω ότι οδηγίες είναι μπάνιο 4 φορές τη βδομάδα αλλά όχι με το ζόρι. Αλλιώς κινδυνεύουν από διάφορα προβλήματα. Τώρα μετά από 2 απανωτά σοκ άντε να ξαναμπεί από μόνος του γι'αυτό είπα για ψεκασμό πιο ελεγχόμενα τουλάχιστον αντί για καθόλου.
 
Λοιπόν κάτι που γυρίζει στο μυαλό μου συνέχεια αλλά δεν ήθελα να το γράψω στο άλλο τοπικ. Το άλλο πουλάκι που πέθανε μετά από υπερβολικό ψεκασμό απογευματινή ώρα, το έχετε ξανακούσει να συμβαίνει συχνά; Θέλω να πω αποκλείεται να συνέβαλε και κάτι άλλο; Πχ ψυχολογικό σοκ και τρόμος λόγω των παιδιών που έκαναν ο, τι έκαναν; Δεν ξέρω δεν μπορώ να το ξεχάσω πώς έφυγε έτσι γρήγορα και άδικα
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
@VampireConure στα καναρίνια δεν νομίζω ότι αρέσει το αίσθημα της βροχής αλλά το μπάνιο, να τσαλαβουτησουν κ να ρίξουν νερό στα φτερά τους. Κ εάν θέλουν θα κάνουν. Σίγουρα κάποια στιγμή θα μπει. Ειδικά τώρα που θα ξεκινήσει κ η περίοδος της πτερόροιας. Τα ανακουφίζει. Το νερό κ εγώ το βάζω από το κρύο της βρύσης τώρα που είναι καλοκαίρι ενώ πιο κρύες εποχές το κοιτάζω ναναι ελαφρά χλιαρό νερό κ όχι παγωμένο.
[automerge]1658944284[/automerge]
@VampireConure το κακόμοιρο 🥺. Κ η στεναχώρια που σίγουρα θα πέρασαν όλοι, μικροί κ μεγάλοι.
 
Λοιπόν κάτι που γυρίζει στο μυαλό μου συνέχεια αλλά δεν ήθελα να το γράψω στο άλλο τοπικ. Το άλλο πουλάκι που πέθανε μετά από υπερβολικό ψεκασμό απογευματινή ώρα, το έχετε ξανακούσει να συμβαίνει συχνά; Θέλω να πω αποκλείεται να συνέβαλε και κάτι άλλο; Πχ ψυχολογικό σοκ και τρόμος λόγω των παιδιών που έκαναν ο, τι έκαναν; Δεν ξέρω δεν μπορώ να το ξεχάσω πώς έφυγε έτσι γρήγορα και άδικα
Προφανώς το έλουσαν υπερβολικα και πέθανε απτό σοκ; Διαφορετικά να άρπαξε κάνα κρύωμα και να πέθανε; Ποτέ δεν θα μάθουμε
 
Είναι όντως τόσο επικίνδυνο; Το να μη
Προφανώς το έλουσαν υπερβολικα και πέθανε απτό σοκ; Διαφορετικά να άρπαξε κάνα κρύωμα και να πέθανε; Ποτέ δεν θα μάθουμε
Ρε συ είναι τρομερό. Αν είναι τόσο επικίνδυνο που επιφέρει το θάνατο μέσα σε λίγες μόνο ώρες ακόμα και μέσα στο κατακαλοκαιρο ας το λένε όλοι οι πωλητές, οι κτηνίατροι, οι εκτροφείς μέσα στα πρώτα no-no. Τι να πω μου χει κάτσει πολύ άσχημα.
 
Δεν μπορώ να σου απαντήσω γιατί δεν ξέρω τι ακριβώς έγινε. Πάντως εγώ κατάλαβα ότι το "έπνιξαν" το πουλάκι άθελά τους. Σε συνδιασμό με την υψηλή θερμοκρασία και ότι ήταν έξω έγινε το κακό. Θέλει να βρείς τον τρόπο τους , εγώ μέχρι να βρω τον τρόπο για να κάνουν μπάνιο μόνα τους πέρασε αρκετός καιρός με πολλές δοκιμές.
 
Δεν ξερουμε και ποση ωρα το εβρεχαν το παπαγαλακι, με τι δυναμη ετρεχε το νερο και ποσο παγωμενο ηταν το νερο! Ουτε σε παπακι δεν το κανεις αυτο!
Και μετα ουτε το στεγνωσαν, ποιος ξερει ποσες ωρες καθοταν το μικρουλι βρεγμενο 🥺

Στο θεμα μας τωρα...
@Aris83 Καλησπερα και καλως ηρθες στην παρεα μας 😁
Την μπανιερα ποσο την γεμιζεις με νερο; πατωνει το καναρινακι οταν μπαινει; ή κανει μακροβουτι;😜
Και μετα φανταζομαι, οταν βγει απο την μπανιερα ειναι σαν αγαλμα!
Θα βαζεις την μπανιερα οπως σου ειπαν τα παιδια! Αν δεν μπει στην μπανιερα δεν υπαρχει προβλημα...δεν χρειαζεται να το πιεζεις! Ξερουν τα καναρινακια καλυτερα απο εμας το τι χρειαζονται! Απλως εμεις προσφερουμε την μπανιερα και αν θελουν μπαινουν! Αλλιως υπαρχει και η ντουζιερα (ποτιστρα) αν χρειαστει και θελησει καποια στιγμη το καναρινακι να βρεξει τα μουτρακια του και να καθαρισει τα φτερακια του! Δεν κανουν ολα τα καναρινακια μπανιο! Παιρνω παραδειγμα απο τα δικα μου...Ειναι ενα το οποιο, εχει τρελα με το νερο, μονο μασκα με αναπνευστηρα δεν του εχω δωσει...και ειναι και ενα αλλο που ουτε να δει την μπανιερα δεν θελει!
Οπότε θα βαζεις εσυ την μπανιερα και αν δεν μπαινει να του λες: Εσυ χανεις😅
Περα απο την πλακα, θα του βαζεις καθημερινα μπανακι και αμα θελει θα μπαινει! Δοκιμασε να του βαλεις και πιο λιγο νερο απ' οτι του βαζεις συνηθως, για να δεις αν υπαρχει η ιδια αντιδραση!
 
Kαλησπέρα ... εμένα με γεμίσατε απορίες . Πρώτη όπως τα λες Άρη 83 το πουλάκι έπαθε σοκ μετά από μιά μέρα! ; Περίεργο , θα έπρεπε να το πάθαινε αμέσως. Δεν το κατάλαβα ή δεν το έγραψες σωστά . Εάν συνέβη το δεύτερο ! σιγά το πράγμα . Μην του ξαναβάλεις , προφανώς και δεν του αρέσει . Διαφορετικά ξεκίνα το κλασικό κολπάκι (αυτό πάει και στην φίλη Μαρία #0 και Έλη #15 ) δηλαδή δεν αφήνουμε το πουλάκι καλοκαίρι στην τύχη του . Βάζουμε κλειστή ή κλασικού τύπου μπανιέρα καθημερινά με λίγα σποράκια , έχοντας αφαιρέσει κάθε τροφή . Θα πάει να φάει και θα συνηθίσει , θα του περάσει ο φόβος . Καλές διακοπές σε ό...σους μπορούν ακόμα .
 
Σωστά φίλε μου αυτό είναι και το αναμενόμενο όταν δεν του άρεσε ή μάλλον όταν στρεσαρίστηκε αρκετά από την επαφή του με το νέο αυτό διαόλιο . Ή δεν του ξαναβάζεις ή όπως είπα το γυρνάς σε ταΐστρα μέχρι να το συνηθίσει και να μπαίνει άφοβα . Να θυμάσαι όμως φίλε μου και αυτό , πολλά καναρίνια δεν αγαπάν τόσο το μπάνιο με την κλασική του μορφή . Τότε παίζει το ψέκασμα με ένα δοχείο που ψεκάζουν τζάμια , κορονοματζούνια και τέτοια . Διαφορετικά τον ονομάζεις γυφτάκο και πας παραπέρα . Καλή συνέχεια .
 
Back
Top