Γενικά Σουπιοκοκαλο ή πέτρα ασβεστίου

Σαν διαχείριστης μήπως μπορείς να διορθώσεις το τίτλο (το πληκτρολόγιο χαλάει).

Τι ακριβώς είναι το ιωδιο που βάζεις;

Επίσης γίνεται να βάλω κοκκαλο από σουπια που ψαρεψα;
 
Τι ακριβώς είναι το ιωδιο που βάζεις;

Επίσης γίνεται να βάλω κοκκαλο από σουπια που ψαρεψα;
Δεν βάζει ιώδιο, περιέχει ιώδιο το σουπιοκόκκαλο.
Γίνεται να βάλεις εννοείται αλλά πρέπει να το βράσεις και στην συνέχεια να το αφήσεις να στεγνώσει στον ήλιο.
 
Εγώ εκτός από το σουπιοκόκκαλο τους βάζω ιώδιο και στο νερό (ποτίστρα και μπανιέρα) καθε 2 περίπου μηνες.
 
Εγώ εκτός από το σουπιοκόκκαλο τους βάζω ιώδιο και στο νερό (ποτίστρα και μπανιέρα) καθε 2 περίπου μηνες.
Γιατί; Ποιος στο είπε; θα καταστραφεί ο θυρεοειδής τους (αν δεν έχει ήδη γίνει)
 
Παλία πρακτική του πατερα μου από κτηνίατρο που ήταν σε εκτροφεία για κότες
Ήταν όντως πάγια τακτική των παλιών κυρίως περιστεράδων... αλλά από τότε έχουμε εμπλουτίσει τις γνώσεις μας. Τότε δεν μπορούσαμε να γνωρίζουμε τις επιπτώσεις του... στον οργανισμό των πουλιών.
 
Σε όλα τα πουλιά με ανεπαρκή ποικιλία διατροφής μπορούν να παρατηρηθούν διάφορες ελλείψεις στοιχείων, μεταξύ των οποίων και ιωδίου, η έλλειψη του οποίου παρουσιάζεται πιο συχνά στα budgies και τις έγχρωμες σπίζες, σύμφωνα με το άρθρο μας.
Προτεραιότητα η σωστή και πλήρης διατροφή φυσικά.
Μπορούμε σε περίπτωση διαπιστωμένης έλλειψης να χορηγούμε μία σταγόνα ιώδιο Lugol ανά φλιτζάνι τσαγιού ή τα συνδυαστικά συμπληρώματα που υπάρχουν στην αρθρογραφία μας
https://petbirds.gr/product/oropharma-muta-vit-versele-laga/
https://petbirds.gr/product/oropharma-ferti-vit-versele-laga/ .
 
Ήταν όντως πάγια τακτική των παλιών κυρίως περιστεράδων... αλλά από τότε έχουμε εμπλουτίσει τις γνώσεις μας. Τότε δεν μπορούσαμε να γνωρίζουμε τις επιπτώσεις του... στον οργανισμό των πουλιών.
ειναι γεγονος.. Ιδικα στα περιστερια πριν χρονια επειδη ειχε ο μπαμπας μου παρα πολλα ειναι διαφορετικα///πολλες λοιμοξεις ανα πασα στιγμη χορισ να κσερεις απο που κ γιατι ειδικα στα κοκκινα, (τσακαλια τα λενε τα κοκκινα εδο) !
 
Back
Top