Διατροφή Σουπιοκόκαλο ή πέτρα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nickoula
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nickoula

PB New Member
Εγγραφή
9 Δεκ 2008
Μηνύματα
71
Πόλη
Αίγιο
Γειά σας παιδιά!
Η καινούρια μου απορία ειναι για το σουπιοκόκκαλο και την κλασική λευκή πετρούλα σε σχήμα καρδιάς. έβαλα στα παραδείσια μου απο ενα σουπιοκόκαλο στο κάθε κλουβί και αγόρασα και ατή την πέτρα. Να τα βάλω και τα 2? η πέτρα σε τί βοηθάει;
Επίσης ως πρός το αυγό θέλω σήμερα να τους βράσω αυγό, θα το καθαρίσω και θα το αφήσω να το φανε μόνα τους ή θα το αφησω με το τσόφλι η θα το ανακατέψω μαζι;τέλος αγόρασα ίνες για την φωλιά αλλα λεει το κουτί οτι δεν θα την φτιαξουν αν δεν είναι σε περίοδο αναπαραγωγής, ενω σε παλιότερες συζητήσεις μας μου είχατε πει οτι την χρειάζονται για να κοιμούνται. Να το βάλω μέσα ή όχι;
Συγνώμη!
 
nickoula αποτι γνωριζω η πετρα σε σχημα καρδιας κ το σουπιοκοκαλο επιτελουν την ιδια λειτουργια=προσφερουν ασβεστιο στα πουλακια σου. Κ επισης τα βοηθαει για να ακονιζουν το ραμφος τους. Οποτε εαν θελεις αφου την πηρες κ τη καρδια, βαλτην μεσα δεν χανεις κατι κ εκεινα θα επιλεξουν που θα πανε να δοκιμασουν ασβεστιο.
ως προς το αυγο, καταρχην μπορεις να βρεις κ ετοιμη αυγοτροφη αλλα φυσικα το βρασμενο αυγο ειναι πιο υγιεινο κ πιο φυσικο. Καλο ειναι να τους προσφερεις μια φορα την εβδομαδα το βραζεις ακρετη ωρα ωστε τυχον μικροβια να εξαφανιστουν κ τους το δινεις οπως θες.η ολοκληρο η κομμενο στη μεση αλλα μαζι με τα τσοφλια. Γιατι κ αυτα τα τρωνε συνηθως κ περιεχουν ασβεστιο. Δε χρειαζεται να το καθαρισεις.

κοιτα κ εδω Σουπιοκόκαλο

Ινες για τη φωλια θα τους βαλεις μονο εαν εχεις βαλει μεσα τη φωλια κ θελεις να κανεις αναπαραγωγη. Αλλιως δεν εχουν προβλημα τα πουλια, κοιμουνται κ ορθια, για αυτα ειναι κατι φυσιολογικο. Περιηγησου κ στο σιατ για περισσοτερες πληροφοριες 😉
 
Παιδιά χθές βράδυ έδωσα στα πουλάκια μου αυγό βρασμένο, το έκοψα στη μέση και έδωσα μισό στο ένα κια μισό στο άλλο! Παρατήρησα οτι αυτό που τρώνε περισσότερο είναι το τσλοφλι! Το ένα μάλιστα το γύρισε το αυγό ανάποδα για να φάει και απο κατω το τσόφλι! Ειχατε δίκιο! Ευχαριστω!
 
Back
Top