Διατροφή Σουπιοκόκαλο ή σουσαμι για ασβεστιο στα καναρινια;

alexis6

PB New Member
Εγγραφή
23 Απρ 2014
Μηνύματα
106
Πόλη
Αγρίνιο
για ασβεστιο στα καναρινια τι να βαλω στην τροφη τους τριμμενο σουπιοκοκκαλο η σουσαμι;
 
το σουπιοκοκκαλο συνηθως το τριβουμε μεσα στην τροφη οταν δεν το τρωνε ετσι οπως ειναι
Καλυτερα να βαλεις σουπιοκοκκαλο στο καγκελα, ειναι μια μονιμη πηγη ασβεστιου στο κλουβι σε σχεση με το σουσαμι που βαζεις στην ταιστρα και πρεπει να προσθετεις συνεχεια οποτε την καθαριζεις
 
Σουπιοκόκακκαλο πάντα στο κλουβί κρεμασμένο και όταν κοντεύει να τελειώσει για να μην πετάμε ποσότητα το τρίβουμε στην αυγοτροφή.
Σουσάμι είναι καλή πηγή ασβεστίου αλλά παχαίνει, γι' αυτό βάζουμε που και που στην τροφή ή την αυγοτροφή ιδίως τις περιόδους που είναι αυξημένες οι ανάγκες σε ασβέστιο.
 
εχω παρει σουπιοκοκκαλο για τα κλουβια το εχω βρασει αλλα εχει ακομη μια μυρωδια απο ψαρι
 
Νομιζω πως δεν πειραζει αυτο, αλλωστε δεν μπορεις να εξαφανισεις τη μυρωδια.. Υποθετω οτι απ τη στιγμη που το εβρασες εχει αποστειρωθει απο μικροβια και πλεον εισαι ενταξει
 
εχω παρει σουπιοκοκκαλο για τα κλουβια το εχω βρασει αλλα εχει ακομη μια μυρωδια απο ψαρι
Αφενός δεν πειράζει αλλά πρέπει να το αφήσεις να στεγνώσει στον ήλιο κανα δυο μέρες.
 
για ασβεστιο στα καναρινια τι να βαλω στην τροφη τους τριμμενο σουπιοκοκκαλο η σουσαμι;
Για ποιο λόγο χρειάζονται τα καναρίνια σου επιπλέον ασβέστιο από αυτό που παίρνουν ήδη από τη διατροφή τους;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Back
Top