Αναπαραγωγή Σπάσιμο ένσπορων αυγών από το ζευγάρι

Evagelos Pits

PB New Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2023
Μηνύματα
8
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα! Σήμερα λίγες μέρες πριν την αναμενόμενη εκκόλαψη των αυγων από το ένα ζευγάρι μου , είδα έκπληκτος τρία αυγά πεταμένα κάτω στο κλουβί με αίμα γτ προφανώς είχαν πουλάκια μέσα και είχαν περάσει και οι μέρες.
Τι φταίει για αυτή τη συμπεριφορά ; Φαντάζομαι πως το έκανε ο αρσενικός χωρίς όμως να το έχω δει .
Τα δυο ένσπορα αυγά που έμειναν να τα αφησω με την καναρα μόνο ; Δηλαδή να χωρίσω τον αρσενικό μέχρι να εκκολαφθούν ; Τι μου προτείνετε ;
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Update
Τελικά δεν πρόλαβα ούτε τα τελευταία δυο
Και τελικά το έκανε η κανάρα. Είχε αίμα γύρω από το Ράμφος της.
Είχε προηγηθεί μια ασπορη γεννα και το είχε ξανακάνει αλλά μετά από 18 μέρες , σήμερα ήταν η 13η και δεν καταλαβαίνω γιατί βιάστηκε να τα σπάσει , και κυρίως εφόσον είχαν μικρά τα πρώτα που έσπασε.
Από διατροφή δεν υπήρχε θέμα είχε γίνει κατάλληλη προετοιμασία.
Έμεινα έκπληκτος - δυσαρεστημένος γιατί ηταν ενσπορα 5 στα 6 αυγα και από αύριο θα εκκολάπτονταν.
 
Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε επί του θέματος....π.χ. του θηλυκού του λείπουν κάποια διατροφικά συστατικά όπως ασβέστιο, το αρσενικό πουλί είναι πολύ πυρωμένο και πετάει τα αυγά (το ότι είδες ενδείξεις στο ράμφος του θηλυκού εννοείται ότι έχει μεγάλη πιθανότητα να είναι η υπαίτια στο όλο σκηνικό, αλλά θα μπορούσε να σημαίνει ότι προσπαθεί να φάει από τα αυγά ή να διαπιστώσει αν τα πουλάκια ζουν κλπ)
Θα έλεγα να χωρίσεις το ζευγάρι και ό,τι αυγό γεννηθεί το επόμενο διάστημα να το αφαιρέσεις άμεσα από το κλουβί. Εννοείται ότι τη φωλιά τη βγάζεις. Αν εξακολουθείς και θέλεις απογόνους από τη συγκεκριμένη θηλυκιά, τότε κάνεις διατροφική προετοιμασία και τα ξαναβάζεις μαζί στα μέσα Μαρτίου.
Τα πουλιά ζουν μέσα στο σπίτι ή σε εξωτερικό περιβάλλον; Η διατροφή τους αυτήν την περίοδο περιλάμβανε πηγές ασβεστίου και πρωτεϊνών; Με τι συχνότητα έβαζες αυγό ή αυγοτροφή; Το αυγό το έδινες με το τσόφλι, κόκκαλο σουπιάς υπάρχει μόνιμα στο κλουβί, υγρό ασβέστιο έδινες για κάποιες ημέρες (π.χ. για όσο διαρκούσε η ωοτοκία);
Διάβασε και το άρθρο δίνοντας έμφαση στη διατροφική προετοιμασία https://community.petbirds.gr/threads/Η-αναπαραγωγή-των-καναρινιών.29538/
 
@ianos
Καλημέρα και ευχαριστώ για τον χρόνο σας!
Ναι διατροφικά ίσχυαν όλα αυτά δεν τους λείπει κάτι! Από συμπληρώματα , κόκκαλο σουπιάς, αυγό, φρούτα, λαχανικά κλπ.
Προσωπικά θεωρώ μετά από πολλή σκέψη ότι μάλλον φταίει που τις τελευταίες δυο μέρες τους είχα βάλει αυγό και ισως είχαν επιθετική συμπεριφορά για αυτό, δεν ξέρω εικασία κάνω κι εγώ.
 
Έμεινα έκπληκτος - δυσαρεστημένος γιατί ηταν ενσπορα 5 στα 6 αυγα και από αύριο θα εκκολάπτονταν.
Μήπως έχεις φωτογραφίες των νεκρών εμβρύων, ή έστω μπορείς να περιγράψεις την κατάσταση που τα βρήκες ;
 
6F811FAE-1077-4835-9228-376850F05AC6.webp
[automerge]1676107701[/automerge]
Το ένα βρισκόταν μέσα εκεί στη θήκη για τη βιταμίνη , τα υπόλοιπα τα έβαλα εγώ αφότου τα μάζεψα για να τα πετάξω.
 
Ποια ήταν η συμπεριφορά του αρσενικού όσο η κανάρα επώαζε τα αυγά ?
Πήγαινε να την ταΐσει στην φωλιά ?
Την ενοχλούσε προσπαθώντας να την βατέψει μέσα στην φωλιά ?
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Την τάιζε ναι , όχι δεν προσπαθούσε να την βατεψει , όμως τις τελευταίες δυο μέρες κελαηδούσε πιο έντονα η αλήθεια είναι , για αυτό και φοβάμαι μήπως έφταιξε το αυγό που τους έβαλα τις δυο τελευταίες ημέρες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
μήπως έφταιξε το αυγό που τους έβαλα τις δυο τελευταίες ημέρες
Δεν νομίζω ότι φταίει το αυγό.
Αν μπορείς βγάλε τους νεοσσούς από το αυγό και βγάλε μερικές φωτογραφίες για να δούμε σε ποια φάση ανάπτυξης ήταν.
Αν υποθέσουμε ότι η κανάρα άρχισε την επώαση από το 3ο αυγό τα μικρά θα γεννιόντουσαν αύριο Κυριακή 12-2-23.
Δυστυχώς υπάρχει και η πιθανότητα της εμβρυϊκής νέκρωσης, αν η κανάρα κατάλαβε ότι δεν υπάρχει ζωή στα αυγά θα μπορούσε να τα πετάξει έξω από την φωλιά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@
Δυστυχώς δεν έχω πλέον τα αυγα , αλλά είναι ισως ο μοναδικός λόγος να τη δικαιολογήσω αν όντως είχε συμβεί αυτό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Σε τελικό στάδιο επώασης, οι απώλειες είναι συνήθως απο ελλείψεις στοιχείων στην διατροφή. Βέβαια πάντα υπάρχει μια μικρή πιθανότης κάποιο βράδυ για πρακτικούς λόγους η κανάρα να κοιμηθεί εκτός φωλιάς και τα αυγά να "παγώσουν" . Αν την αφήσεις για μια επόμενη γέννα βγάλε το αρσενικό με την έλευση του 2ου-3ου αυγού. Φυσικά κάνεις ένα γενικό καθαρισμό. Ψειρόσκονη, νέα φωλιά και κλωστές απο την αρχή.
 
Back
Top