Αναπαραγωγή Σπάσιμο αυγών από τον αρσενικό του ζευγαριού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stfns
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stfns

PB Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2014
Μηνύματα
2.052
Πόλη
Καλλιθέα
Καλησπέρα,
Χθες ένα από τα θηλυκά καναρίνια μου ξεκίνησε να γεννάει αυγά. Όταν πήγα να αντικαταστήσω το πρώτο αυγό με ομοίωμα, είδα πως το αυγό έφερε μια τρύπα σαν την κεφαλή καρφίτσας. Σκέφτηκα πως έγινε από απροσεξία του θηλυκού, καθότι άπειρο. Σήμερα το πρωί που βγήκα να πάρω και το δεύτερο αυγό, είδα τον αρσενικό μέσα στην φωλιά σκαλίζοντάς την. Δυστυχώς και το δεύτερο ήταν τρυπημένο. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τα χωρίσω με το διαφανές χώρισμα, ώστε να προστατέψω τα υπόλοιπα αυγά που λογικά θα κάνει τις επόμενες ημέρες. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;
 
Γεια σου Στέφανε! Καλησπέρα και σε εσένα!
Πολύ κρίμα για τα αυγά της κανάρας, αλλά δυστυχώς συμβαίνουν αυτά. Εφόσον είσαι σίγουρος ότι τα σπάει το αρσενικό, άφησε τα χώρια, για να τα κλωσσήσει ήρεμη η κανάρα όλο το διάστημα που απαιτείται. Όταν βγουν τα μικρά, μπορείς να βγάλεις το χώρισμα, αλλά αν δεις κάποια άσχημη συμπεριφορά του αρσενικού προς τα μικρά, ξαναχώρισε τα. Περίμενε βέβαια και πιο έμπειρους να σου απαντήσουν! Καλή συνέχεια με τα πουλάκια σου χωρίς ατυχήματα! Φιλικά!
 
Όταν βγουν τα μικρά, μπορείς να βγάλεις το χώρισμα, αλλά αν δεις κάποια άσχημη συμπεριφορά του αρσενικού προς τα μικρά, ξαναχώρισε τα.
Ολόκληρο το μήνυμα του Αμβρόσιου είναι σωστό Στέφανε. Όσον αφορά μόνο στο συγκεκριμένο σημείο, θα έλεγα να μην το ρισκάρεις. Άφησε την κανάρα να τα αναθρέψει μόνη της, εφόσον βέβαια υπάρξει εκκόλαψη.
 
Ή θα κάνεις τρύπα στην φωλιά που γεννά ώστε να περνά το αυγό στην δεύτερη φωλιά που θα βάλεις ακριβώς κάτω από την κύρια και θα έχεις μόνιμα τον αρσενικό μέσα έως το τέλος της ωοτοκίας ή θα απομακρύνεις κάθε βράδυ τον αρσενικό από το κλουβί και θα τον επαναφέρεις το πρωί εφόσον έχεις συλλέξει το αυγό. Και στις 2 περιπτώσεις αφαιρείς τον αρσενικό μετά τέλος της ωοτοκίας.
 
Καλησπέρα,
Χθες ένα από τα θηλυκά καναρίνια μου ξεκίνησε να γεννάει αυγά. Όταν πήγα να αντικαταστήσω το πρώτο αυγό με ομοίωμα, είδα πως το αυγό έφερε μια τρύπα σαν την κεφαλή καρφίτσας. Σκέφτηκα πως έγινε από απροσεξία του θηλυκού, καθότι άπειρο. Σήμερα το πρωί που βγήκα να πάρω και το δεύτερο αυγό, είδα τον αρσενικό μέσα στην φωλιά σκαλίζοντάς την. Δυστυχώς και το δεύτερο ήταν τρυπημένο. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τα χωρίσω με το διαφανές χώρισμα, ώστε να προστατέψω τα υπόλοιπα αυγά που λογικά θα κάνει τις επόμενες ημέρες. Τι πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;

Οσες φορές βρήκα αυγά τρύπια οι λόγοι ήσαν μηχανικοί (νύχια - κολλημένη κουτσουλιά - βίαιη έξοδος απο τη φωλιά). Τα αρσενικά, τακτικότατα, όταν απουσιάζει η κανάρα, είτε κάθονται-είτε περιεργάζονται-είτε φυλάσσουν απο ενοχλητικούς την φωλιά, την οποία και θεωρούν δικιά τους. Οταν θα βρεθεί κανείς μπροστά στα "εγγληματικά" ένστικτα κάποιου αρσενικού,θα το καταλάβει αμέσως. Δεν θα βρεί τρυπούλα, αλλά διαλυμένα αυγά. Κομμάτια. Ασβέστιο σε πρώτη ζήτηση για την κανάρα, επιθεώρηση στα νύχια και μεγάλη καθαριότητα στις πατήθρες ώστε να διατηρούνται καθαρά. Μην τον καταδικάσεις χωρίς αποδείξεις. 😉
 
Τον αφαιρείς από τώρα.. Δεν χρειάζεται.

Νίκο να τον βγάλω τελείως από τη ζευγαρώστρα ή να τον αφήσω στη μια πλευρά με το χώρισμα; Ο λόγος που δεν τον απομάκρυνα τελείως από την ζευγαρώστρα είναι για να αποφύγω το στρες του θηλυκού, το οποίο σήμερα το πρωί καθόταν στη φωλιά, ως ότου έβαλα το χώρισμα και έκτοτε δεν την είδα να κάθεται ξανά. Άλλωστε δεν έχω τίποτα να χάσω μιας και σήμερα της αντικατέστησα το δεύτερο αυγό με πλαστικό ομοίωμα του, οπότε στη φωλιά υπάρχουν μόνο ψεύτικα αυγά.

Μην τον καταδικάσεις χωρίς αποδείξεις

Είναι πολύ όμορφος για να τον καταδικάσω έτσι κε Μάκη. Θα ήθελα πολύ να πάρω απογόνους από το συγκεκριμένο πουλί...

Ή θα κάνεις τρύπα στην φωλιά που γεννά ώστε να περνά το αυγό στην δεύτερη φωλιά που θα βάλεις ακριβώς κάτω από την κύρια

Πολύ έξυπνο Μιχάλη! Ευχαριστώ πολύ. Δεν μου πέρασε στιγμή από το μυαλό.
 
Ή θα κάνεις τρύπα στην φωλιά που γεννά ώστε να περνά το αυγό στην δεύτερη φωλιά που θα βάλεις ακριβώς κάτω από την κύρια και θα έχεις μόνιμα τον αρσενικό μέσα έως το τέλος της ωοτοκίας ή θα απομακρύνεις κάθε βράδυ τον αρσενικό από το κλουβί και θα τον επαναφέρεις το πρωί εφόσον έχεις συλλέξει το αυγό. Και στις 2 περιπτώσεις αφαιρείς τον αρσενικό μετά τέλος της ωοτοκίας.
Η τακτική στα άγρια ιθαγενή πουλιά εκτροφής;
Έξυπνες λύσεις!
 
Θα παρατηρήσεις τη θηλυκιά. Αν πλέον κάθεται στη φωλιά, δεν χρειάζεται ούτε χώρισμα, ούτε να τον βλέπει. Αν τη βλέπεις ανήσυχη και να μην κλωσσάει, βάλε χώρισμα.
 
οτι ειδες τν αρσενικο ν τσιμπαει σήμαινει οτι το εκανε οταν το αυγο σπασει τα πουλια θα το φανε, ερωτηση επιασες καθολου τα αυγα με το χερι σου; Ποιο πουλακι ζευγαρωνει πρωτη φορα;
 
οτι ειδες τν αρσενικο ν τσιμπαει σήμαινει οτι το εκανε οταν το αυγο σπασει τα πουλια θα το φανε, ερωτηση επιασες καθολου τα αυγα με το χερι σου; Ποιο πουλακι ζευγαρωνει πρωτη φορα;
Έχεις απόλυτο δίκιο που ρωτάς Παναγιώτη.. ή έλλειψη ασβεστίου πολλές φορές μειώνει τη σκληρότητα του κελύφους και το κάνει περισσότερο εύθραυστο και εύκολα διατρύσιμο από τα νύχια των πτηνών.
 
Θα παρατηρήσεις τη θηλυκιά

Το θηλυκό επιδεικνύει μέχρι στιγμής άριστη συμπεριφορά, καθώς παραμένει ήρεμη στη φωλιά, μολονότι ο αρσενικός απομακρύνθηκε τελείως από τη ζευγαρώστρα. Όσον αφορά την ωοτοκία εξελίσσεται ομαλά, ενώ το τρίτο αυγό που βρήκα σήμερα στη φωλιά ήταν άθικτο, καθώς είχα βάλει το συρμάτινο χώρισμα στη ζευγαρώστρα από χθες το μεσημέρι.

επιασες καθολου τα αυγα με το χερι σου; Ποιο πουλακι ζευγαρωνει πρωτη φορα;

Παναγιώτη τα έπιασα και θεωρώ πως ήταν εντάξει από άποψη σκληρότητας κελύφους. Και τα δύο πουλάκια ζευγάρωσαν για πρώτη φορά φέτος.

ή έλλειψη ασβεστίου πολλές φορές μειώνει τη σκληρότητα του κελύφους και το κάνει περισσότερο εύθραυστο και εύκολα διατρύσιμο από τα νύχια των πτηνών.

Τα συγκεκριμένα θηλυκά από τότε που ήρθαν στο σπίτι μου έχουν στην διάθεσή τους σουπιοκόκκαλο και grit, τα οποία χρησιμοποιούν. Επίσης τρώνε μπρόκολο(μαζί με το φυλλώδες μέρος) το οποίο έχει μεγάλη περιεκτικότητα σε ασβέστιο. Εδώ και δύο εβδομάδες που έχει ξεκινήσει η διατροφική προετοιμασία τους πίνουν νερό εμπλουτισμένο με ασβέστιο calci lux. Εκτός αυτού εκτίθενται σε ηλιακό φως καθημερινά. Άν μετά από όλα αυτά μιλάμε για έλλειψη ασβεστίου τότε σηκώνω τα χέρια ψηλά.

εχεις δει καθολου βατεματα απο το ζευγαρακι;

Έχω δει μόνο ένα. Και αυτό έγινε μόλις έβγαλα το διαχωριστικό και αφού το θηλυκό είχε τελειοποιήσει τη φωλιά του. Η φωλιά είχε τελειοποιηθεί Τρίτη απόγευμα, οπότε αφαιρέθηκε το διαχωριστικό, έσμιξαν τα πουλιά και έμειναν μαζί μέχρι χθες Σάββατο μεσημέρι, οπότε μπήκε το συρμάτινο χώρισμα. Για να είμαι ειλικρινής το πρώτο βάτεμα δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο. Ίσως λόγω απειρίας. Θέλω να πιστεύω πως όλο αυτό το διάστημα που έμειναν μαζί ζευγάρωναν. Δεν έχω και την πολυτέλεια χρόνου να τα παρατηρώ λόγω δουλειάς. Πάντως τα 2 αυγά που βρήκα τρύπια και τα έσπασα μου φάνηκε πως είχαν σπόρο. Μπορεί βέβαια να κάνω λάθος. Όσον αφορά στα υπόλοιπα που θα βγούν θα φανεί στην ωοσκόπηση...

υ. Γ. Σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές ΟΛΟΥΣ σας!
 
αν τα επιασες πριν τα σπασουν τοτε ισως φταιει αυτο. Ειναι νεα πουλια στο ζευγαρωμα και δεν ειχαν προφανως εμπιστοσυνη οτι θα εποβιωσουν και τα εσπασα, λοιπον αυτο στο λεω γιατι εγω εχω εναν αρσενικο που ουτε καν δεν δεχεται το χερι μου μεσα στο κλουβι μια φορα εκανα οωσκοπηση και γυρισε την φωλια αναποδα, γιατι δεν τον αφερω απο μεσα; διοτι ταιζει και ειναι αψογος σε ολα τα αλλα..
 
εγω να ξερεις παντος πως εχω μια επιφυλαξη αν τα αυγα ηταν γονιμοποιημενα
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Back
Top