Ασθένειες Σπάσιμο στο ράμφος και μικρά σημάδια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης JohnP
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

JohnP

PB New Member
Εγγραφή
10 Μαϊ 2014
Μηνύματα
154
Πόλη
Γιαννιτσά
Καλησπέρα,

Δεν ξέρω εάν μπορεί να διακριθεί καλά στις φωτογραφίες, αλλά έχει ενα μικρό σπάσιμο και μια άσπρη να την χαρακτηρίσω "κηλίδα-σημάδι". Πιστεύετε οτι προκλήθηκε απο κάποια έλλειψη βιταμίνης ή απλά χτύπησε το ράμφος στα κάγκελα; Μπορεί να αποκατασταθεί κάπως; Έχει ξύλινα και πλαστικά παιχνίδια μέσα στο κλουβί του. Ευχαριστώ!
ee6hLh.jpg

0hIDrh.jpg

WIa3I8.jpg
 
Όπως το βλέπω δεν υπάρχει σπάσιμο. Στην τελευταία φωτό διακρίνω μια ασυμμετρία στο άκρο του ράμφους, με την αριστερή πλευρά περισσότερο φθαρμένη. Ίσως να λείπει μια επιφανειακή φολίδα

Δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Συμβαίνει στους παπαγάλους λόγω τον συνηθειών τους στο κλουβί( πχ αν κρέμονται με τον ίδιο τρόπο συνέχεια…). Τα άσπρα σημάδια είναι από τις μεταβολές του ράμφους στον χρόνο, μην ξεχνάμε ότι το ράμφος τους φθείρεται και αναγεννιέται (σαν τα νύχια).

Περίμενε να ακούσεις γνώμες και από άλλα μέλη.
 
Ευχαριστώ Γιάννη, το σπάσιμο-βαθούλωμα είναι μικρό και διακρίνετε καλύτερη στην πρώτη φώτο, αριστερά κάτω προς το τελείωμα του ράμφους.
 
Υπάρχει ρωγμή ή λείπει κάποιο τμήμα;
 
Υπάρχει ρωγμή ή λείπει κάποιο τμήμα;

Γιάννη στην κάτω γωνία λείπει ένα μικρό τμήμα, από σπάσιμο. Σαν μικρό βαθούλωμα..

ωραία εάν αποκατασταθεί μια χαρά, κατ΄άλλα είμαστε σούπερ
 
Το ραμφος του φαινεται απολυτα υγιες, οι γραμμες και το ξεφλουδισμα που βλεπεις ειναι φυσιολογικα κι εμφανιζονται σε ολα τα πουλια καθως το ραμφος μεγαλωνει. Το μονο που πρεπει να προσεξεις ειναι οτι ειναι λιιιγο πιο μεγαλο στην ακρη του και μαλλον θελει λιγο λιμαρισμα. Ειτε με λιμα με το χερι ειτε με πολλους ξηρους καρπους με σκληρο κελυφος (αμυγδαλα, καρυδια, φουντουκια) και αρκετα ξυλα για να μασαει.
 
Ναι το έχω διαβάσει το πόστ, πάρα πολύ καλό, αλλά υπάρχει ένα λάθος στην δικιά μου περίπτωση... Το κλουβί μου είναι σχετικά μικρό (το οποίο το είχες επισημάνει παλαιότερα), αλλά λόγου χώρου δεν γινόταν να αγοράσω μεγαλύτερο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα κλαδιά του φοίνικα να με κάνουν το σπίτι πανηγύρι. Θα προσπαθήσω να κόψω ένα πιο μικρό κομμάτι απο τον φοίνικα μου, αλλά εάν το βάλω είτε πάνω, είτε μέσα στο κλουβί θα γίνει χαμός... Τρενάρω την μετακόμιση του Larry με νύχια και με δόντια 😉
 
Ναι το έχω διαβάσει το πόστ, πάρα πολύ καλό, αλλά υπάρχει ένα λάθος στην δικιά μου περίπτωση... Το κλουβί μου είναι σχετικά μικρό (το οποίο το είχες επισημάνει παλαιότερα), αλλά λόγου χώρου δεν γινόταν να αγοράσω μεγαλύτερο. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα κλαδιά του φοίνικα να με κάνουν το σπίτι πανηγύρι. Θα προσπαθήσω να κόψω ένα πιο μικρό κομμάτι απο τον φοίνικα μου, αλλά εάν το βάλω είτε πάνω, είτε μέσα στο κλουβί θα γίνει χαμός... Τρενάρω την μετακόμιση του Larry με νύχια και με δόντια 😉

Μπορεις να το σπασεις σε οσο μικρα κομματια θελεις, δεν ειναι απαραιτητο να το βαλεις ολοκληρο μεσα ή πανω στο κλουβι. 😉 Για τι ειδους μετακομιση μιλας;
 
Αν και είναι πολύ ήσυχος, θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε το δωμάτιο του και υπάρχει γκρίνια όπως καταλαβαίνεις(δεν μπορώ να γίνω πιο διακριτικός).
Οι επιλογές είναι δύο ή τον πάω στην δουλειά, αλλά το ΣΚ θα είναι μόνος ή αυτό που σκέφτομαι είναι να κλείσω ένα δωμάτιο στο πάνω το σπίτι του πατρικού μου, πού είναι στα μπετά και να τον διαμορφώσω με δέντρα(σε γλάστρα), χαλικάκι και παιχνίδια για να τον πάω εκεί. Φυσικά, θα πρέπει να του εξασφαλίσω και έτερον ήμισυ, γιατί θα μελαγχολήσει κάτι που δεν το θέλω. Πιστεύω ότι είναι η καλύτερη περίπτωση και αυτό θα κάνω, απλά δεν θα μπορώ να τον βλέπω κάθε μέρα λόγω υποχρεώσεων όπως τώρα.
 
Εαν στη δουλεια το περιβαλλον ειναι ασφαλες γι'αυτον και προκειται να σε εχει καθε μερα εκτος Κυριακης νομιζω πως θα ειναι καλυτερα για το πουλι. Αν σκεφτεσαι να του παρεις παρεα οπως λες σαν δευτερη λυση, τοτε να σκεφτεις πρωτα να εφοδιαστεις με καταλληλο κλουβι. Πολυ συντομα ομως η αλλαγη βρε Γιαννη, μισο χρονο δεν τον εχεις καλα καλα, δεν τα ειχες υπολογισει αυτα;

Ασχετο αλλα ηθελα απο ωρα να ρωτησω, εχει κανει DNA τεστ? Το εχεις;
 
Ανέστη τα έχω σκεφτεί αυτά που ανέφερες και υπολόγιζα εξαρχής ότι μετά απο 1-2 χρόνια το πολύ θα τον πάω στην δουλειά, αλλά δες τι πρόβλημα προέκυψε και γιατί κλείνω προς το δεύτερο πλάνο.
Στην δουλειά μπορώ να αγοράσω ένα μεγαλύτερο κλουβί και να τον έχω εκεί, αλλά το μόνο πρόβλημα που με ενοχλεί αφάνταστα, είναι οτι θα έρχονται οι πελάτες και το πρώτο πράμα που θα τον λένε είναι βρισιές γιατί το θεωρούν αστείο, αλλά δεν θέλω να μάθει να λέει τέτοιες λέξεις ο παπαγάλος. Τον έχω πάρει 8-9 φορές μαζί μου για παρέα όταν είχα αρκετή δουλειά, επειδή δεν προλάβαινα να τον δω σπίτι και συνέχεια ήμουν στο "μην του μαθαίνετε τέτοιες λέξης". Άντε με το προσωπικό τους το λες μια-δυο φορές και αγριεύεις και όλα ΟΚ, με τους πελάτες τι θα γίνει; θα μαλώνω μαζί τους; Μπορεί να σου φαίνεται αστείο αλλά εμένα με ενοχλεί. Έτσι κατέληξα στο δεύτερο σενάριο...
θα τον κάνω DNA μέχρι τέλους του χρόνου και σίγουρα 1-2 μήνες πριν την μετακίνηση(Ιούνιο σκέφτομαι να τον μετακινήσω) θα του αγοράσω συντροφιά, ώστε να εξοικειωθούν μεταξύ τους και να μην υπάρχει πρόβλημα κατα την συμβίωση. Όσο για το κλουβί που ανέφερες, θα διαμορφώσω έναν χώρο 50τμ όπως σου έγραψα, τον οποίο θα τον κλείσω και θα βάλω μέσα δέντρα, χαλικάκι και αρκετά παιχνίδια για να παίζουν. Ίσως και κάποια στιγμή να γίνω και "μπαμπάς" ;)
 
θα τον κάνω DNA μέχρι τέλους του χρόνου και σίγουρα 1-2 μήνες πριν την μετακίνηση(προς τον Ιούνιο) θα του αγοράσω συντροφιά, ώστε να εξοικειωθούν μεταξύ τους και να μην υπάρχει πρόβλημα κατα την συμβίωση. Όσο για το κλουβί που ανέφερες, θα διαμορφώσω έναν χώρο 50τμ όπως σου έγραψα, τον οποίο θα τον κλείσω και θα βάλω μέσα δέντρα, χαλικάκι και αρκετά παιχνίδια για να παίζουν. Ίσως και κάποια στιγμή να γίνω και "μπαμπάς" ;)
Μια ερώτηση στις γνώσεις σας. Γιατί χρειάζεται το DNA?
 
Γιάννη εάν δεν είναι αντίθετο φύλο, θα μπορέσει να συμβιώσει σε έναν τέτοιο χώρο ή θα παίζουν ξύλο όλη μέρα; Μπορεί να μας πει ο Ανέστης που το κατέχει το καλύτερα με τις αμαζόνες.
 
Ανέστη τα έχω σκεφτεί αυτά που ανέφερες και υπολόγιζα εξαρχής ότι μετά απο 1-2 χρόνια το πολύ θα τον πάω στην δουλειά, αλλά δες τι πρόβλημα προέκυψε και γιατί κλείνω προς το δεύτερο πλάνο.
Στην δουλειά μπορώ να αγοράσω ένα μεγαλύτερο κλουβί και να τον έχω εκεί, αλλά το μόνο πρόβλημα που με ενοχλεί αφάνταστα, είναι οτι θα έρχονται οι πελάτες και το πρώτο πράμα που θα τον λένε είναι βρισιές γιατί το θεωρούν αστείο, αλλά δεν θέλω να μάθει να λέει τέτοιες λέξεις ο παπαγάλος. Τον έχω πάρει 8-9 φορές μαζί μου για παρέα όταν είχα αρκετή δουλειά, επειδή δεν προλάβαινα να τον δω σπίτι και συνέχεια ήμουν στο "μην του μαθαίνετε τέτοιες λέξης". Άντε με το προσωπικό τους το λες μια-δυο φορές και αγριεύεις και όλα ΟΚ, με τους πελάτες τι θα γίνει; θα μαλώνω μαζί τους; Μπορεί να σου φαίνεται αστείο αλλά εμένα με ενοχλεί. Έτσι κατέληξα στο δεύτερο σενάριο...
θα τον κάνω DNA μέχρι τέλους του χρόνου και σίγουρα 1-2 μήνες πριν την μετακίνηση(Ιούνιο σκέφτομαι να τον μετακινήσω) θα του αγοράσω συντροφιά, ώστε να εξοικειωθούν μεταξύ τους και να μην υπάρχει πρόβλημα κατα την συμβίωση. Όσο για το κλουβί που ανέφερες, θα διαμορφώσω έναν χώρο 50τμ όπως σου έγραψα, τον οποίο θα τον κλείσω και θα βάλω μέσα δέντρα, χαλικάκι και αρκετά παιχνίδια για να παίζουν. Ίσως και κάποια στιγμή να γίνω και "μπαμπάς" ;)

Kι εγω δεν εχω μαθει στα πουλια μου ουτε μια βρισια οπως δεν θα μαθαινα και στο παιδι μου, δεν το βρισκω αστειο να το ακους απο ενα στομα που δεν ξερει τι σημαινει αυτο που λεει. Οποτε καταλαβαινω τι εννοεις. Αλλα δεν θα μαθει τοσο ευκολα τις βρισιες εκτος κι αν ολοι οσοι μπαινουν στο χωρο της δουλειας πηγαινουν κατευθειαν στο κλουβι και λενε τα ιδια πραγματα. Αυτα τα πουλια "ψοφανε" για παρεα και κοσμο. 😉
Ο χωρος των 50 τετραγωνικων ειναι παρα πολυ μεγαλος για 2 πουλια, δεν χρειαζεται να επενδυσεις τοσα χρηματα σε τοσο μεγαλο χωρο αλλα σε εναν μικροτερο που θα εξοπλισεις πολυ καλυτερα με τα λεφτα που θα περισσευαν απο την μεγαλυτερη κατασκευη.
Γιάννη εάν δεν είναι αντίθετο φύλο, θα μπορέσει να συμβιώσει σε έναν τέτοιο χώρο ή θα παίζουν ξύλο όλη μέρα; Μπορεί να μας πει ο Ανέστης που το κατέχει το καλύτερα με τις αμαζόνες.

Μην το δεσεις κομπο αλλα εχω ενα προαισθημα οτι ειναι Λαρα. 😉
 
Θα δούμε μέχρι τότε έχουμε χρόνο ακόμη, αυτά όλα είναι σκέψεις... Το σίγουρο όμως είναι ότι, η απόφαση που θα παρθεί, θα είναι πάντα για να το καλό του Larry, μιας και είναι αδυναμία :) Τώρα εάν είναι Larra, δεν με νοιάζει ιδιαίτερα... Εγώ ξέρω πως όταν με ακούει να μπαίνω το σπίτι κάνει σαν τρελός και αυτό μου φτάνει :) καλά να είναι και ότι θέλει ας είναι απο θέμα φύλου.
 
Back
Top