Γενικά Σπάσιμο φτερών ουράς Ζακό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ιβαν
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ιβαν

PB New Member
Εγγραφή
5 Δεκ 2022
Μηνύματα
347
Πόλη
θεσσαλονικη
Καλησπέρα , ο ζακος μου σπάει πολύ εύκολα τα φτερά της ουράς του. Όχι ο ίδιος αλλά πάνω στο παιχνίδι. Τον έχει δει πτηνιατρος και μου είπε ότι είναι φυσιολογικό και δεν έχει θέμα.Δεν με κάλυψε η απάντηση του. Τον ρώτησα για συμπλήρωμα η κάποια τροφη που θα βοηθούσε και μου είπε δεν χρειάζεται κάτι. Το πουλί όμως έχει μείνει με δυο φτερά στην ουρά
 
@Ιβαν Μπορούμε να δούμε φωτογραφία? Σε ποιο ύψος σπάνε? Επίσης σε τι είδους παιχνίδι του σπάνε? Ακουμπάνε κάπου, διπλώνουν? Μέσα στο κλουβί ή έξω συμβαίνει? Συνήθως η λάθος θέση στις πατήθρες προκαλεί τριβή και φθορά στα φτερά της ουράς.
 
e937fe7c-0124-4dcd-a075-0b6eb2099806-jpeg.93791
@Φοίβος σπάνε κυρίως στην μέση. Ναι διπλώνουν φαίνεται σαν να ραγίζουν. Κυρίως γίνεται μέσα στο κλουβί αλλά και έξω στο πάρκο του
[automerge]1682241400[/automerge]
Σας ανεβάζω και το κλουβί με τον ιβαν μέσα για να καταλάβετε περίπου το μέγεθος. Επίσης για την μέση έχουμε πάρει πατηθρα χοντρό κλαδί Java αλλά ακόμη το φοβάται .3E98FB0D-CEA3-437D-B73E-3297554BB1D0.webp
 

Συνημμένα

  • E937FE7C-0124-4DCD-A075-0B6EB2099806.webp
    E937FE7C-0124-4DCD-A075-0B6EB2099806.webp
    96,5 KB · Προβολές: 95
  • 0892FE8C-CD1E-4FFA-BF3D-542759021EAB.webp
    0892FE8C-CD1E-4FFA-BF3D-542759021EAB.webp
    342,2 KB · Προβολές: 16
Τελευταία επεξεργασία:
@Ιβαν
Τα πουλιά που ζούνε σε αιχμαλωσία μπορούν εύκολα να σπάσουν τα φτερά τους στο παιχνίδι τους, αν τα πιάσουν ανάμεσα στις ράβδους του κλουβιού ή αν τρομάξουν και πέσουν απότομα από την πατήθρα τους.
Ευτυχώς που το φτερό είναι ώριμο (παλιό) και δεν υπάρχει αιμορραγία.
Η φωτογραφία του κλουβιού πιστεύω ότι δείχνει τον ένοχο.
Ώς πιο ύποπτο αξεσουάρ για το σπάσιμο των φτερών της ουράς του, θεωρώ την καρύδα πατήθρα;
Καλύτερα να την βγάλεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Vada στη να καρύδα του κοιμάται από τότε που τον φέραμε σπίτι ,μέσα στην διάρκεια της ημέρας ανεβαίνει πολύ σπάνια .προσπάθησα μια φορά να την αλλάξω με πατηθρα κορμό γιατί την έχει ξεμαλλιάσει αλλά το βράδυ ούρλιαζε και ευτυχώς δεν την είχα πετάξει
 
Εμένα μου δίνει την εικόνα ότι το κάνει ο ίδιος. Το κόκκινο φτερό της ουράς που δείχνει το τσάκισμα δείχνει ταιπωρημένο κι υποθέτω ότι μπορεί να είναι αποτέλεσμα overpreening. Toν βλέπεις γενικά να τα περιποείται με περισσότερη "ένταση" απο το υπόλοιπο σώμα? Επίσης δεν βλέπω τα υπόλοιπα απο τα σπασμένα φτερά της ουράς, δηλαδή τις βάσεις που θα έπρεπε να είναι ακόμη πάνω του. Τα βρίσκεις κι αυτά πεσμένα κάτω στο κλουβί; Τι ηλικία είπαμε ότι έχει?

Τέλος, μια φιλική συμβουλή είναι ότι το κλουβί του είναι πολύ οριακό. Θα έβαζα στο πρόγραμμα με την πρώτη ευκαιρία να το αλλάξω σε κάτι μεγαλύτερο.
 
@Φοίβος ναι την ουρά του την καθαρίζει με περισσότερη ένταση , οι βάσεις από τα υπόλοιπα φτερά είναι πάνω του απλά δεν φαίνεται στην φωτογραφία,όσο τα καθαρίζει και τον έχω παρατηρήσει δεν έχω δει ποτέ να τα σπάει η να τα ραγίζει απλά φαίνεται να τα κάνει πιο «μούσκεμα» και ασχολείται περισσότερη ώρα . Είναι 8 μηνών. Δυστυχώς για το κλουβί το κατάλαβα μόλις μου το έφεραν 😔το παρηγγειλα από το Ίντερνετ και στην περιγραφή το είχε ως κατάλληλο για αφρικαν . Το έχω βάλει ήδη στο πρόγραμμα να το αντικαταστήσω γιατί και εγώ το θεωρώ υπερβολικά μικρό 😔
 
Θα βοηθούσε το παρακάτω προϊόν σε περίπτωση που το κανει μόνος του όταν δεν το βλέπουμε να το δοκιμάσω @Φοίβος ; Το βάζεις στο νερό που πίνει και στο νερό που κάνει μπάνιο αν θες(η απάντηση του πτηνιατρου ήταν ότι μπορεί μετά από αυτό να το κάνει εντονότερα μπορεί και όχι) 1C69CDEC-F876-44F9-9F69-6912A8573B7D.webp
 


Υφισταται τετοιας εντασης προβλημα διαγεγνωσμενα ωστε να παρεις ενα τετοιο προιον? την συσταση του δεν μπορεσα να την βρω πουθενα περα απο το οτι ειναι ομοιοπαθητικο και χωρις παρενεργειες.αλλα ειναι excessively self plucking or self mulitating?
Σε καθε περιπτωση την ευθυνη την εχει ο φροντιστης και μπορει να καταγραψει πλεον με μηδενικο κοστος τι κανει οταν ειναι μονος του ο παπαγαλος αν ασχολειται παραπανω αν κινειται ατσαλα και την σπαει κλπ κλπ
πολλα λεει οτι κανει και μακαρι να τα κανει οντως.
 
@φιλομαθης όχι δεν έχει τέτοιο πρόβλημα το θέμα είναι μόνο στην ουρά όπου έχω παρατηρήσει ότι την διπλώνει συνέχεια στο παιχνίδι και την περιποιείται περισσότερο . Και εγώ δεν μπόρεσα να βρω τι περιέχει μέσα γιατί είναι κατι το οποίο το πίνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@Ιβαν Καλημέρα. Εάν τα φτερά της ουράς του βρίσκουν στα κάγκελα του κλουβιού κ σπάνε κ έτσι αφαιρούνται όταν τα περιποιείται, γιατί δεν μετακομίζεις την καρύδα πατηθρα; Γίνεται η άκρη της (έχει άνοιγμα) να ενωθεί με κλασική πατηθρα ώστε να την τοποθετήσεις σε σημείο που δεν θα βρίσκει η ουρά του; Κ θα μπορεί να κοιμάται σε αυτήν;
 
@Ιβαν Προσωπικά, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε τέτοια προϊόντα κι ότι κάνουν αυτό που διαφημίζουν. Θα κοιτούσα να αλλάξω τα "τριγύρω" πράγματα ώστε να διαπιστώσω το πως συμβαίνει.
 
....Υφισταται τετοιας εντασης προβλημα διαγεγνωσμενα ωστε να παρεις ενα τετοιο προιον? την συσταση του δεν μπορεσα να την βρω πουθενα περα απο το οτι ειναι ομοιοπαθητικο και χωρις παρενεργειες.αλλα ειναι excessively self plucking or self mulitating?
Προσωπικά, δεν έχω καμία εμπιστοσύνη σε τέτοια προϊόντα κι ότι κάνουν αυτό που διαφημίζουν.
Εγώ λοιπόν που το χρησιμοποίησα για την πτεροφαγία του Μάριου δεν διαπίστωσα να προσφέρει κάτι στο πρόβλημα του.
Τότε δεν κυκλοφορούσε στην Ελλάδαμου έστειλε 2 μπουκάλια από την Αμερική ο @jamieo (για τους παλιούς) και κάποια αγόρασα εγώ από Αγγλία.
Κι εγω προτείνω αλλαγή θέσεων στα πράγματα που έχεις βάλει στο κλουβί του.
 
Back
Top