Γενικά Σπίνος Εκτροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης RED
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

RED

PB Member
Εγγραφή
12 Μαρ 2008
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους. Σήμερα είδα σε ενα pet shop ενα σπίνο. Ο ιδιοκτήτης μου είπε οτι είναι εκτροφής (πράγματι είχε δαχτυλίδι) και οτι είναι αρσενικός. Η τιμή είναι 100 ευρω. Θα ήθελα την γνώμη σας για το αν υπάρχουν σπίνοι εκτροφής, για την τιμή του και για το χρώμα που πρέπει να έχει το δαχτυλίδι.
Ευχαριστώ πολύ.
 
Πιστεύω οτι αν το δακτυλίδι είναι κλειστού τύπου θα αναγράφουν την χώρα προέλευσης, την χρονολογία γέννησης του πουλιού και τα στοιχεία του εκτροφέα. Αν είναι ανοιχτού τύπου δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα...
 
Λευτέρη η τιμή είναι πολύ καλή. αλλά είναι όντως εκτροφής και αν ναι ποια χρονιά γεννήθηκε.
 
Δημήτρη και εγω έχω την ίδια άποψη σχετικά με την τιμή. Ομως, τις χρώμα πρέπει να έχει το δαχτυλίδι για να είναι φετινό (είναι το ίδιο με τα καναρίνια;). Δεν είναι εύκολο να το δώ γιατί στο συγκεκριμένο κατάστημα δεν σε αφήνουν να πλησιάσεις τα πουλιά😱 Εχουν μια τζαμαρία και μόνο απο εκεί μπορείς να τα παρατηρήσεις (δεν καταλαβαίνω την σκοπιμότητα). Γι'αυτο το λόγο θέλω να ξέρω το χρώμα που ισχύει για φέτος.
 
Το χρώμα του δαχτυλιδίου είναι κοινό για όλα τα πουλιά, εκτός ορισμένων εξαιρέσεων (σύλλογοι μή εγγεγραμένοι στην COM, απο εισαγωγή κα). Αυτό που αλλάζει είναι η διάμετρος για τα ''άγρια''. (απο ότι θυμάμαι και ο σπίνος 2,9 φοράει)
 
Os lei o Grigoris, stin Ellada ta xromata einai idio me ta Kanarinia.

Stin Ollandia kai Belgio, poli syllogei exoune kathe xronia asimi daxtilidia, merika ta xromata pou kserete apo ta Kanarinia.

Stin Germania ta daxtilidia gia afta ta poulia ( europaikon dasson ) dini to kratos, kai einai kathe xronia mayro.

To diametro gia tous Spinus einai 2,8 mm.

Ala an seleis na to perneis to pouli, exeis to dikaioma na to diabaseis to daxtilidi, an den se finoune na to blepeis, min to perneis.
 
είναι ίδιο με τα καναρίνια. 2004 = χρυσαφι, 2005 = σκουρο πρασινο,2006 = κοκκινο,2007 = μαυρο,2008 = σκουρο μπλε. ΠΡΟΣΟΧΗ δες αν στο πίσω μερος του δακτυλιδιού έχει αυτάκια είναι ανοιχτου τύπου.
 
πάντως Λευτέρη τώρα που το ξανασκέφτομαι μου φαίνεται ύποπτο που δεν αφήνει τον κόσμο να πλησιάσει τα πουλιά. Πολύ περίεργο😕
 
Back
Top