Διατροφή Σπανάκι και ασβέστιο

Apostolos1983

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαϊ 2014
Μηνύματα
111
Καλησπέρα.
Από την μία διαβάζω πόσα πράγματα μπορεί να βρει κανείς στο σπανάκι.
Βιταμίνες ιχνοστοιχεία, μέταλλα κλπ
Εντάξει. Δεν ανακάλυψα την Αμερική.
Από την άλλη διαβάζω ότι λόγω του οξαλικού οξέος δεσμέυει το ασβέστιο.
Εγώ που έχω πουλιά σε αναπαραγωγή να τους το δίνω ή όχι;
Από τη μια να έχω ασβέστιο στο νερό και από την άλλη να τους δίνου κάτι που ίσως περιορίζει την απορρόφηση του ασβεστίου μου ακούγεται κάπως αντιφατικό.
Το προαίσθημα μου λέει ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Το σπανάκι είναι από τις πιο συμπυκνωνμένες θρεπτικά πράσινες τροφές.
Αλλά απο την άλλη διαβάζω και την άλλη πλευρά.
Που βρίσκεται η αλήθεια;
Υπάρχει κάποια έρευνα λη κάτι παρόμοιο για να έχω έναν μπούσουλα;
 
Επειδή ο δικός μου το λατρεύει, το έψαξα πολύ... Η μόνη άκρη που βρίσκεις είναι η λέξη μέτρο.
Αν παρέχεις ασβέστιο στα πουλιά, μπορείς να δίνεις και σπανάκι, απλά όχι καθημερινά. Δώσε άλλα λαχανικά.
Το ίδιο ισχύει και για το παντζαρόφυλλο νομίζω.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Απλώς μου φαίνεται τόσο περίεργο...
Μου θυμίζει αυτό που λένε για τον καφέ ότι προκαλεί μείωση του ασβεστίου στον οργανισμό λόγω των διουρητικών του ιδιοτήτων. Και μετά διαβάζω στο άσχετο ότι 1-2 κουταλάκια γάλακτος στον καφέ αναπληρώνουν όλο και όλο το ασβεστιο που χάνεται εξ αιτίας του καφέ.
Δηλαδή ΝΑΙ ο καφές προκαλεί διαρροή ασβεστίου στον άνθρωπο μέσω των ούρων αλλά στην πραγματικότητα είναι πολύ μικρή αυτή.
Δεν έχω στοιχεία για το σπανάκι και το ασβέστιο αλλά δε θα μου έκανε καμία εντύπωση αν πρόκειται για κάτι παρόμοιο.
Απλά λέω μήπως τυχόν κάποιος εδώ μέσα ήξερε κάτι παραπάνω...
 
Κάθε τρόφιμο έχει και ένα δείκτη βιοδιαθεσιμότητας των θρεπτικών του συστατικών.

Το ωμό σπανάκι είναι μια ειδική περίπτωση από μόνο του διότι δεσμεύει αρκετά μέταλλα.

Στην αναπαραγωγή χρειάζεσαι επάρκεια ασβεστίου, συνεπώς και θα αυξήσεις τις πηγές εύρεσής του και θα μειώσεις τις πηγές που το αδρανοποιούν.

Επειδή και τα πιο απλά, κοινά και αθώα σπόρια έχουν αντιδιατροφικούς παράγοντες, αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να πει κάποιος ότι δούλεψε πάνω σε ένα σχέδιο,ότι νιώθει καλυμμένος και γουστάρει.

Να σημειώσω ότι τίποτα από τα παραπάνω δεν σημαίνει αλλά ούτε και με ωθεί στο να κάνω, προσωπικά εγώ, χρήση σκευασμάτων ασβεστίου.

Ορίστε και η έρευνά σου:
http://dergipark.gov.tr/download/article-file/211978

ΥΓ:Το τιτάνιο χορταρικό-ζιζάνιο, η γλιστρίδα, περιέχει παραπάνω οξαλικό οξύ απ'ότι το σπανάκι. Δίνεται, γιατί τότε φυτρώνει, την περίοδο που ο οργανισμός του πτηνού έχει την μεγαλύτερη ανάγκη σε μέταλλα και ιχνοστοιχεία, στην πτερόρροια. Έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας.
 
Back
Top