Αναπαραγωγή Σπασμένα αυγά στους πάτους των κλουβιών

tasioskis

PB Member
Εγγραφή
1 Μαρ 2018
Μηνύματα
901
Πόλη
Πάφος
Καλημερα παιδια, φετος αποφασισα να απεχω απο την ομορφοτερη περιοδο του ερασιτεχνη εκτροφεα, λογω αλλαγης τοποθεσιας των κλωβων μου. Μονο και μονο, οτι η αλλαγη ηρθε τελος της ανοιξης αρχες καλοκαιριου, γνωριζα εξαρχης οτι και να ηθελα αναπαραγωγη, δε θα το πετυχαινα. Το θεμα μου ειναι οτι τις τελευταιες μερες βλεπω αυγα στους πατους, απο τις καρδερινες μου,2 θυληκες το κανουν, μια που αγορασα τον Οκτώβριο, και χτες το ειδα και σε ενα "μωρο " δικο μου 13 μηνων, γεννηθηκε απο δικο μου ζευγαρι τουν ιουνιο πέρυσι. Να προσθεσω οτι λογω αποχης απο την αναπαραγωγη, ολες οι καρδερινες ειναι μονες τους στα κλουβια. Μονο τα θηλυκα καναρινια τα εχω ολα μαζι. Ολα τα πουλια μεταξυ τους, εχουν και οπτικη και ακουστικη επαφη. Καθημερινα γλυστριδα, 2 φορες αυγο, 2 φορες chia και manitoba carduelidi. Ολο το χρονο σουπιοκοκαλο, και απο αρχες Ιουνη αμεση επαφη με ηλιο.

Να βαλω φωλια και νημα, η το αφηνω οπως ειναι;
 
Σοβαρη διατροφικη προετοιμασια δεν εχω κανει.

Ναι το θυμαμαι που το ελεγες αλλα απο την στιγμη που τα θηλυκα το κανουν που το κανουν το αυγουλακι και θα συνεχισουν να το κανουν και να καταναλωνουν τα οποια αποθεματα ασβεστιου κτλ, κριμα δεν ειναι να απλα να τα πετας;
Θα δωσεις που θα δωσεις συμπληρωματα.

Just my 2 cents...
 
Οχι ρε φιλε, προτιμω να μην ρισκαρω, ξερω οτι οι καρδεριναδες το τραβανε μεχρι Αυγουστο. Θα τους βαλω νημα και φωλιες και θα δειξει.
Το περιεργο ειναι οτι στη μια θηλυκια το ενα αυγο το βρηκα σε πλευρα, και το αλλο το βρηκα στην αλλη πλευρα. Το λογικο θα ηταν να το εβλεπα εκει που κουρνιαζει.
Στη δευτερη θηλυκια εχω βρει μονο ενα αυγο σε λογικο μερος, κατω ακριβως εκει που κουρνιαζει, το περιεργο σε αυτη την θηλυκια ειναι οτι μολις πριν ενα μηνα χρονισε. Δε περιμενα οτι θα "πυρωσει".
 
Οχι ρε φιλε, προτιμω να μην ρισκαρω, ξερω οτι οι καρδεριναδες το τραβανε μεχρι Αυγουστο. Θα τους βαλω νημα και φωλιες και θα δειξει.
Το περιεργο ειναι οτι στη μια θηλυκια το ενα αυγο το βρηκα σε πλευρα, και το αλλο το βρηκα στην αλλη πλευρα. Το λογικο θα ηταν να το εβλεπα εκει που κουρνιαζει.
Στη δευτερη θηλυκια εχω βρει μονο ενα αυγο σε λογικο μερος, κατω ακριβως εκει που κουρνιαζει, το περιεργο σε αυτη την θηλυκια ειναι οτι μολις πριν ενα μηνα χρονισε. Δε περιμενα οτι θα "πυρωσει".
Καλησπέρα, δεν εχεις να ρισκάρεις κάτι. Αν είχα δει το θέμα περί μετακίνησης θα σε προτρεπα να τα ενώσεις. Νομίζω από αυτά που διαβάζω ότι έχεις από τα πιο δεμένα ζευγάρια που γνωρίζω. Καλή συνέχεια ότι και να αποφασίσεις.
 
Back
Top