Φροντίδα Σπασμένη ουρά σε cockatiel

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lovebird
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

lovebird

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2008
Μηνύματα
79
Πόλη
Πτολεμαΐδα
Παιδια γεια σας!

πριν λιγο ενας φιλος μου εφερε εναν παπαγαλο cockatiel θηλυκο ο οποιος ειναι 9 μηνων δικης του εκτροφης. Πρεπει να πω οτι ειναι αρκετα ημερος σε σημειο που χωρις να με γνωριζει εβαλα το χερι μου μεσα και το χαιδεψα αρχικα στα ποδια και μετα στην πλατη. Αν και δεν ειναι μεγαλωμενος στο χερι ειχαμε πολυ καλη αντιδραση για πρωτη φορα. Ελπιζω να μην με δυσκολεψει αργοτερα

να σας ρωτησω τωρα κατι; Κατα την μεταφορα επειδη ηταν σε μικρο κλουβι εχει σπασει η ουρα του! 😡 τωρα τι θα πρεπει να κανω εγω;να την βγαλω η να περιμενω να αλλαξει φτερωμα;

το νεο του σπιτι ειναι 45χ75χ45 αρκετα μεγαλο πιστευω😉

θα βγαλω και φοτος! Αν εχετε συμβουλες θα ηταν πολυ ωραιο να τις ακουγα

να στε καλα
 
εδω εχω 2 φοτος απο την μικρουλα μου
 

Συνημμένα

  • 22042009614.webp
    22042009614.webp
    32,6 KB · Προβολές: 91
  • 22042009616.webp
    22042009616.webp
    52,2 KB · Προβολές: 92
να την βγαλω η να περιμενω να αλλαξει φτερωμα;
Να την βγάλεις; 😱 Για ποιό λόγο να υποβάλλεις το πουλάκι σε τέτοιο σοκ και πόνο; Με λίγη υπομονή η ουρά του θα ξαναμεγαλώσει χωρίς καμμιά παρέμβαση-"βοήθεια" από σένα. Δώσε χρόνο στον καινούριο σου φίλο να συνηθίσει εσένα και το νέο του περιβάλλον και αφού απ' ότι λες ήδη οι σχέσεις σας ξεκίνησαν με θετικές βάσεις, ασχολήσου όσο μπορείς με το να κερδίσεις ολοκληρωτικά την εμπιστοσύνη του! Όλα τ' άλλα θα έρθουν με τον καιρό... Να το χαίρεσαι!
 
ευχαριστω αυτο θα κανω.

και κατι αλλο παιδια ειναι σιγουρα θηλυκο; Εσεις τι λετε;
 
Από τα μάγουλα και μόνο θα τολμήσω να πω ότι μου μοιάζει για αρσενικό. Ας πει τη γνώμη του και κάποιος άλλος όμως για σιγουριά :)
 
παιδια σιγουρα; γιατι για θηλυκο μου το εδωσε αν θελετε να βαλω και αλλες φοτος αλλα πιστευω πως απο εδω ισως να μπορουσαμε να πουμε!

Α να σας ρωτησω μετα απο ποσο καιρο θα μπορεσει να ζευγαρωσει;
 
1.5 με 2 χρονια και μετα ζευγαρωνουν τα κοκατιλ... Μπορει και πιο πριν αλλα υπαρχει περιπτωση να παρουσιασουν προβληματα δυστοκιας
 
Μπορείς να μας δείξεις μιά φωτογραφία που να φαίνεται το κάτω μέρος της ουράς του; Το χρώμα στα μάγουλα δεν λέει τίποτα καθοριστικό για το φύλο.
 
οταν λες το κατω μερος της ουρας; Εννοεις απο το στηθος κατω η απο την πλατη; Γιατι στη φοτο που ανεβασα φαινετε η ουρα καθαρα νομιζω.
 
Δεν φαίνεται καλά, αλλά αν έχει γκρίζα σκούρα φτερά στην ουρά του τότε σίγουρα είναι αρσενικό.
 
αν και δεν φενετε καλα(βαλε ακομα μια που να φενετε η ουρα ολοκληρη και καθαρα)
θα πω με επιφυλαξη αρσενικο...
 
Να ρωτησω κατι αλλο; Τη φωλια γιατι την εχεις και μαλιστα μεσα στο κλουβι και του κλεινεις το χωρο αδικα;

Φωτογραφια απο την κατω πλευρα της ουρας μπορεις να βαλεις;
 
Αυτη η πτερροροια που ερχεται λογικα θα σου δειξει το φυλο του. Εγω πιστευω πως ειναι νεαρο αρσενικο.
 
Να την βγαλω δηλαδη την φωλια;Ειπα μηπως και θελει να μπαινει για το βραδυ γιαυτο. Οκ αυριο θα βγει; )
 
Δεν νομιζω να θελει να μπαινει το βραδυ. Τα ζεμπρακια το κανουν αυτο. Οι παπαγαλοι οχι.

Παντως το ανοιγμα της φωλιας που εβαλες ειναι τοσο μικρο που και να ηθελε δεν θα μπορουσε.:D
 
Back
Top