Αναπαραγωγή Σπασμένο αυγό σε ζευγάρι καρδερίνων

costaslimassol

PB New Member
Εγγραφή
28 Απρ 2019
Μηνύματα
13
Καλησπερα. Εχω ενα ζευγαρι καρδερινες εκτροφης σε κλουβι με χωρισμα απο τον περασμενο οκτωμβρη.Αρχες απριλη και αφου προηγηθηκαν καποια φιλια εβγαλα το χωρισμα και εβαλα δυο φωλιες στην προσοψη. Εντωμεταξυ εντοπισα και ενα βατεμα γυρω στις τρεις το α[πογευμα κατα την διαδικασια κτισιματος της φωλιας. Η φωλια ολοκληρωθηκε μετα απο πεντε μερες και σε δυο μερες μετα εσκασε το πρωτο αυγο, την επομενη το δευτερο και με μια μερα παυση το τριτο. Μια δυο ωρες μετα το τριτο αυγο εντοπισα ενα αυγο σπασμενο κατω στην σχαρα και ενα στην περιμετρο της φωλιας. Η συμπεριφορα του αρσενικου σε ολητην διαδικασια ηταν κυνηγητο κυριως πρωι και βραδυ, ταισμα δυο φορες απο οτι εντοπισα στην θηλυκια ενω βρισκοταν στην φωλια και επισκοπηση της φωλιας ενω αυτη απουσιαζε για σιτηση.
Μετα το ατυχες συμβαν με το σπασιμο του αυγου εβαλα χωρισμα και η καρδερινα συνεχισε να κλωσσα κανονικα. Σημειωτεον η θηλυκια ειναι ενος ετους πρωταρα και ο αρσενικος δυο ετων. Τι πιστευεται οτι εγινε με το αυγο; Καλα εκανα και εβαλα χωρισμα η θα επρεπε να κανω ακομη λιγη υπομονη με δεδομενο οτι το αρσενικο ταιζε την θηλυκια εστω και περιστασιακα; Σκεφτομαι αυριο να βγαλω το χωρισμα προσωρινα να δω συμπεριφορες τι λετε
Ευχαριστω εκ των προτερων για τις χρησιμες απαντησεις σας
Καλες επιτυχιες σε ολους
 
Καλα εκανα και εβαλα χωρισμα
Ναί έκανες πολύ καλά, είναι η καλύτερη λύση μέχρι να διαπιστώσεις ποιός δημιουργεί το πρόβλημα.
Ο συνήθης ύποπτος σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο αρσενικός, ίσως όμως να φταίει και κάτι άλλο.
Ανέβασε φωτογραφίες του κλουβιού και της φωλιάς για να σου πούν την γνώμη τους οι φίλοι που ασχολούνται με τις καρδερίνες και έχουν μεγάλη εμπειρία.
 
Ναί έκανες πολύ καλά, είναι η καλύτερη λύση μέχρι να διαπιστώσεις ποιός δημιουργεί το πρόβλημα.
Ο συνήθης ύποπτος σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ο αρσενικός, ίσως όμως να φταίει και κάτι άλλο.
Ανέβασε φωτογραφίες του κλουβιού και της φωλιάς για να σου πούν την γνώμη τους οι φίλοι που ασχολούνται με τις καρδερίνες και έχουν μεγάλη εμπειρία.
[automerge]1556523012[/automerge]
Ευχαριστώ πολύ,θα βγάλω φωτός σύντομα. Ουυυφ πολύ άγχος ρε παιδί μου ούτε η γυναίκα μου να εγκυμονούσε χα 😀
 
Back
Top