Αναπαραγωγή Σπασμενα αυγα στο πατο του κλουβιου

ilonakolodziejska

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2008
Μηνύματα
67
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα
Εδω και λιγες μερες καθε μερα βρισκω στο πατο του κλουβιου σπασμενo αυγο, δεν ξερω πως γινεται αυτο γιατι τα βρισκω οταν επιστρεφω απο την δουλεια. Τα πουλακια ειναι αγαπημενα, το κανει ο αρσενικος; Τι να κανω ;☹
 
Υπάρχει και η περίπτωση να τα γεννάει η θηλυκιά στον πάτο και να σπάνε. Κάνε ένα έλεγχο για ψείρες είναι ένας από τους λόγους που κρατούν τα πουλιά μακριά από τη φωλιά, αναγκάζοντάς τα να γεννάνε στον πάτο. Αν πέρνει χώρισμα το κλουβί χώρισε και τον αρσενικό για να δεις αν θα μείνουν τα αυγά στη φωλιά.
 
Φανταζομαι μιλας για τα πιγκουινακια σου;
Δωσε λιγα περισσοτερα στοιχεια:
- που εχεις το κλουβι
- τους εχεις φωλια, αν ναι, τι τυπου (ανοικτη, κλειστη, ξυλινη κλπ), τι υλικο φωλιας εχεις δωσει
- τους εχεις κανει διατροφικη προετοιμασια;

Επισης, θα ηθελα να σου πω οτι λογω της πολλης ζεστης, δεν ειναι και η καλυτερη εποχη για ζευγαρωμα 😉
 
ναι εχω πιγκουινακια, κλουβι εχω διπλα στο παραθυρο, φωλια ειναι ξυλινη κλειστου τυπου για υλικο εχω φυσικο νιμα αποστηρομενο χορτο για κουνελια τους εχω αυγοτροφη, αμμο και κοκκαλο σουπιας.
 
Στη φωλια μπαινουν γενικα; Την εχουν στρωσει καλα; Εδειχναν οτι ηθελαν να ζευγαρωσουν ή μηπως δεν ειναι και τοσο ετοιμα; Υπαρχει και η περιπτωση λογω της ζεστης να τους κοπηκε η φορα...

Η φροντιδα που τους παρεχεις ειναι ΟΚ σε γενικες γραμμες. Οποτε υπαρχει η εκδοχη του Βασιλη, ή κατι τα ενοχλει (μπορει και εκτος κλουβιου) που πρεπει να το ανακαλυψεις 😉
 
στη φωλια μπαινουν αρκετες φορες την ημερα, καλα την εχουν στρωσεικαι τα βραδια κοιμουνται μαζι μεσα στη φωλια. Επισης εχουν αρκετο καιρο που ζευγαρωνουν και συνεχιζουν ακομη. Το πρωτο αυγο βρεθηκε εντος φωλιας και μετα απο δυο μερες εξω
 
Τοτε κανε οτι σου ειπε ο Βασιλης.
Αν δεις παρολα αυτα οτι δεν υπαρχει "προκοπη", θα προτεινα να τους βγαλεις τη φωλια και να σταματησεις την αυγοτροφη για να ηρεμησουν. Και τους τη βαζεις παλι απο φθινοπωρο, που ο καιρος ευνοει
 
Back
Top