Ασθένειες Σπασμενο δαχτυλο σε καρδερινοκαναρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billdere
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billdere

PB Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
1.623
Πόλη
Άγιοι Ανάργυροι
Καλησπερα!
Καλη χρονια με υγεια!

Παιδια.. Ειχα ενα θεματακι..
Μια μερα βρηκα ενα θηλυκο καρδερινοκαναρο μου κρεμασμενο αναποδα στο κλουβι.. Μαγκωσε το ποδι του στο ελατηριο της πορτας (μικρη ζευγαρωστρα).. Να μην τα πολυλογω το ξεκρεμασα και αυτο πηγε απεναντι.. Καθησε και το κεφαλι του πηγαινε στην λεκανη του κλουβιου..σαν να πεθαινε.. Το επιασα και του εδωσα τις ''πρωτες βοηθειες'' του ερειξα λιγο νερακι..
Συνηρθε λιγακι κ μετα προσπαθουσε να κατσει στα ξυλακια του κλουβιου..
την επομενη μερα ειδα κυλιδες απο αιμα στον πατω του κλουβιου.. Αλλα ητανε καλα το πουλακι..ζωηρο, ετρωγε, επινε..φωναζε..
εβαλα λιγο μπεταντιν στο πισω δαχτυλο..
το δαχτυλο του ειδα μετα απο 3 μερες οτι ειναι σπασμενο και δεν δουλευει καθολου.. Επισης μαυρισε..
συνεχιζα να βαζω μπεταντιν χωρις να το κουναω..
μετα απο 4 μερες περιπου επαθε ακριβως το ιδιο ξανα με το αλλο ποδι.. Και μπορει να σταθει μονο στις ταιστρες..
φωτογραφιες δεν προλαβα να βγαλω.. Το προβλημα ειναι στα 2 πισινα ποδια δαχτυλα..σπασμενα και μαυρισμενα και τα 2..
 
Καλησπερα!
Καλη χρονια με υγεια!

Παιδια.. Ειχα ενα θεματακι..
Μια μερα βρηκα ενα θηλυκο καρδερινοκαναρο μου κρεμασμενο αναποδα στο κλουβι.. Μαγκωσε το ποδι του στο ελατηριο της πορτας (μικρη ζευγαρωστρα).. Να μην τα πολυλογω το ξεκρεμασα και αυτο πηγε απεναντι.. Καθησε και το κεφαλι του πηγαινε στην λεκανη του κλουβιου..σαν να πεθαινε.. Το επιασα και του εδωσα τις ''πρωτες βοηθειες'' του ερειξα λιγο νερακι..
Συνηρθε λιγακι κ μετα προσπαθουσε να κατσει στα ξυλακια του κλουβιου..
την επομενη μερα ειδα κυλιδες απο αιμα στον πατω του κλουβιου.. Αλλα ητανε καλα το πουλακι..ζωηρο, ετρωγε, επινε..φωναζε..
εβαλα λιγο μπεταντιν στο πισω δαχτυλο..
το δαχτυλο του ειδα μετα απο 3 μερες οτι ειναι σπασμενο και δεν δουλευει καθολου.. Επισης μαυρισε..
συνεχιζα να βαζω μπεταντιν χωρις να το κουναω..
μετα απο 4 μερες περιπου επαθε ακριβως το ιδιο ξανα με το αλλο ποδι.. Και μπορει να σταθει μονο στις ταιστρες..
φωτογραφιες δεν προλαβα να βγαλω.. Το προβλημα ειναι στα 2 πισινα ποδια δαχτυλα..σπασμενα και μαυρισμενα και τα 2..
όχι ρε γαμώτο! φίλε Βασίλη, είσαι πολύ κοντά στον κο Ακρίβο(καλός γιατρός..στο Περιστέρι),τι θα έλεγες να το πας να το δεί;
 
Αν εχουν μαυρισει θα πεσουν ή θα στα κοψει ο γιατρος. Βαζε χαρτι στον πατ να μπορει να συνηθισει γιατι θα εχει ασταθεια χωρις πισω δαχτυλα. Αλλα πιστεω θα το μαθει..
 
Τυχερό μέσα στην ατυχία του το πουλάκι. Θα μπορούσε να ειχε σπάσει το ποδι του ειδικά αν ειχε συμβει νυχτα και δεν ησουν κοντά να το βοηθήσεις και να το είχες χάσει. Το πιθανότερο είναι αν δεν αιματώνεται το δάχτυλο θα αποκοπεί και θα πέσει. Δεν είμαι βέβαια γιατρός αλλα θα φοβόμουν για κάποια τυχών μόλυνση. Δυο πράγματα πρέπει να κάνεις όπως σε συμβούλεψαν και οι προηγούμενοι φίλοι μας. Πρώτον να πας το πουλάκι σε εναν γιατρό και δεύτερον να μεριμνήσεις ειτε για την αντικατασταση του κλουβιού είτε να δείς τι θα κανεις με το ελατηριο.
 
Θα το παω αυριο στον γιατρο.
Απλα το θεμα με το πουλακι ειναι οτι δεν μπορει μονο του.. Προσπαθει να ειναι κοντα στα αλλα.. Κοιμοτανε πανω στα σιδερακια και οχι στην πατηθρα.. Κ ετσι την πατησε.. Δεν ειναι θεμα κλουβιου δηλαδη..
το κλουβι το πηρα περυσι (σεπτεμβρη)..
παντως τωρα κοιμαται στις ταιστρες..στα ξυλακια εχει μια ασταθεια..
Αυτο το πουλακι πριν κλαρωσει τρομαξε και βγηκε απο το κλουβι οταν πηγα να αλλαξω την αυγοτροφη.. (εφυγε μεσα στο κλιμακοστασειο) αλλα θελω να σας πω οτι ειναι αγριο..
 
Βάλε του μια άδεια ταΐστρα εντός του κλουβιού να κοιμάται. Θα καταπονηθεί προσπαθώντας να ισορροπήσει ή θα κοιμάται κάτω και θα λερώνεται. Περαστικά του!
 
Βασίλη έχεις αργήσει για τον γιατρό... Το καλοκαίρι έβαλα ένα δαχτυλίδι σε ένα μικρό.. μέσα σε λίγες ώρες είχε φουσλώσει το δάχτυλο και είχε σφηνώσει το δαχτυλίδι. Το απελευθέρωσα αλλά τα δάχτυλα μαύρισαν και νέκρωσαν... αλλά το μικρό δεν τα κατάφερε. Αν προχωρήσει το μαύρισμα θα το χάσεις το πουλάκι.. Πρέπει να πας σε κάποιον πτηνίατρο να κάνει κάτι. Αν χρειαστεί θα του κόψει και τα δάχτυλα!

αλλα θελω να σας πω οτι ειναι αγριο..
Τώρα γι αυτό τι να πούμε...
 
Το πασχα που δυστυχως εκοψα ενα δαχτυλο σε καναρινι, οχι εγω αλλα ο κτηνιατρος, απλως μου ειπε για μια εβδομαδα να του βαλω μια γενικη αντιβιωση στο νερο και να το παρακολουθω. Tabernil total ειχα παρει κ το μικρο δεν ειδε κανενα προβλημα. Αλλα ηταν ενα δαχτυλο μονο, και μπροστινο.. μπορεις επισης να του βαλεις φωλια με χαρτοπετσετες για να κοιμαται, ή τσοχα, γιατι στο νημα ισως μπλεχτει.
 
Το πηγα εδω στην γειτωνια μου σε εναν κτηνιατρο που ασχολειται και με πτηνα..
το ενα δαχτυλο εχει νεκρωσει.. Μου ειπε να συνεχισω να βαζω μπεταντιν για να μην παθει καποια μολυνση επειδη καθεται στονπατω καμια φορα και γι'αυτο δεν το κοψαμε..
το αλλο δεν εχει νεκρωσει.. Αλλα δεν μπορουμε να βαλουμε ναρθηκα. Γιατι δεν θα μπορει να πιανεται καθολου στα ξυλακια..
Γενικα το πουλακι ειναι ενταξει.. Δεν εχει στρεσαριστει και δεν δειχνει να ποναει..
πειτε μου την γνωμη σας
 
Το πηγα εδω στην γειτωνια μου σε εναν κτηνιατρο που ασχολειται και με πτηνα..
το ενα δαχτυλο εχει νεκρωσει.. Μου ειπε να συνεχισω να βαζω μπεταντιν για να μην παθει καποια μολυνση επειδη καθεται στονπατω καμια φορα και γι'αυτο δεν το κοψαμε..
το αλλο δεν εχει νεκρωσει.. Αλλα δεν μπορουμε να βαλουμε ναρθηκα. Γιατι δεν θα μπορει να πιανεται καθολου στα ξυλακια..
Γενικα το πουλακι ειναι ενταξει.. Δεν εχει στρεσαριστει και δεν δειχνει να ποναει..
πειτε μου την γνωμη σας
Όταν μιλάει η επιστήμη εμείς τι μπορούμε να πούμε; Εγώ σου είπα έχω καεί από αυτό... Προσωπικά θα πήγαινε και αλλού για 2η γνώμη..
 
Back
Top