Ασθένειες Σπασμενο ποδι καναρινιου

schaniotis2

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουν 2007
Μηνύματα
34
Πόλη
Πεσκάρα
Καλησπερα σε ολους, θελω να ρωτησω αν σας εχει τυχει να εχετε καναρινι με σπασμενο το πισω δαχτυλο του πουλιου εξαιτιας του δαχτυλιδιου οταν το εβαζαν. Εχω ενα τετοιο καναρινι που δεν το παρατηρησα οταν το αγορασα λογω απροσεξιας και θα ηθελα ακουσω τις γνωμες σας.. Το καναρινι το εχω απο ιανουαριο και ειναι μια χαρα απλα το ποδι που ειναι ετσι εχει δημιουργησει εναν καλο επανω στον οποιο στερεωνεται. Τις τελευταιες μερες παρατηρησα οτι εχει και ταση να καθεται στο πατο του κλουβιου. Ειναι ομως υγιεστατο κατα τα αλλα. 🙄
 
μηπως δεν ειναι σπασμενο και απλα το ''τσακιζει'';
 
Και μένα έτσι είναι. Ίσιο προς πίσω και δεν καμπυλώνει με τίποτα.
Στο γιατρό που το πήγα μου είπε ότι δεν γίνεται τίποτα στην ηλικία που είναι.
Από όσο διάβασα μόνο όταν είναι μικρό μπορεί να υπάρχουν ελπίδες ανάτασης.
 
Μολις το εβγαλα φωτο για να καταλαβετε ακριβως.. Τωρα τι λετε ειναι σπασμενο η απλα γυρισμενο αναποδα; 😕
 

Συνημμένα

  • MALINOIS1.webp
    MALINOIS1.webp
    19,7 KB · Προβολές: 179
  • MALINOIS2.webp
    MALINOIS2.webp
    32,2 KB · Προβολές: 170
σωστα ειδες το δαχτυλο κοιταει εμπρος. απλα δυσκολευεται να κρατηθει που και που αλλα γενικα ειναι μια χαρα... σε ευχαριστω για τα αρθρα! 🙂
 
Ίσως αν δοκίμαζες τον νάρθηκα να του έφερνε κάποιο αποτέλεσμα αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος. Ίσως το ταλαιπωρήσει και πιο πολύ. Δεν μπορείς να το πας σε κτηνίατρο μήπως μπορεί να το διορθώσει;
 
ειμαι ιταλια γιατι σπουδαζω εδω και απο πτηνιατρους δεν εχει καποιον ειδικο εδω στη πολη μου, μου συστησαν καποιον αλλα ακομα δεν εχω παει.. απο περιεργεια στην Ελλαδα ποσο στοιχιζει η επισκεψη/συμβουλη του κτηνιατρου; Γιατι εδω μου ειπαν οτι γυρω στα 40 ευρω κανει και να σου πω την αληθεια με κανει να το σκεφτομαι...ΑΝ και λαθος μου το ξερω.. αλλα δεν περισσευουν και πολλα στο μηνα πανω..😱
 
Μιας και έχεις malinois θα σου έλεγα να πας σε αυτόν που λένε στη Βούλα που εκτρέφει και τη ράτσα αυτή.
EDIT
Άκυρο μόλις τώρα είδα ότι είσαι Ιταλία
 
δεν πειραζει πες μου ποιος ειναι να τον εχω στα υπ οψιν για οταν κατεβαινωκαι αν εχεις ιδεα πες μου και απο τιμες τι λενε αν ξερεις...
 
Αργησες...
-Αν δεν γελιέμαι το δακτυλίδι είναι μαύρο. Είναι πουλάκι του 2007.
Εχει περάσει στην ωριμότητα και θα είναι αφ' ενός δύσκολο,
αφ' ετέρου ταλαιπωρία για τον φίλο σου μιας και θα χρειαστεί
πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα δεμένο στην πίσω θέση
για να "δέσει" εκεί.
 
οποτε καλυτερα να μην προσπαθησω καν λες; Μονο στρες για το πουλι θα ειναι;τελος παντων τουλαχιστον ειναι μια χαρα χωρις προβληματα προς το παρον..
 
Back
Top