Διατροφή Σπιτική αυγοτροφή με το τσόφλι του αυγού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Liakos18
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Liakos18

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2020
Μηνύματα
667
Πόλη
Ηλεία
Παιδιά καλησπέρα σε όλους!
Όπως καταλαβαίνετε και από τον τίτλο, η ερώτηση μου είναι η εξής:
Αν στην αυγοροφη χτυπάνε τα αυγά με το τσόφλι.

Ξέρω, πως προσφέρει στα καναρίνια ασβέστιο απαραίτητο ιδιαίτερα για εποχή αναπαραγωγής...
Δεν υπάρχει όμως κίνδυνος πνιγμού, τραυματισμού, η οτιδήποτε άλλο;

Συγκεκριμένα εγώ, φτιάχνω μία απλή αυγοτροφη, με 2 αυγά βρασμένα, 4 φρυγανιές, λίγο μέλι, αποξηραμένο δυόσμο και σουσάμι...

Σήμερα έφτιαξα την ίδια, αλλά τα αυγά με τα τσόφλι και απλώς παρατήρησα να υπάρχουν πολυυ μικρά κομματάκια από τσόφλι...
Υπάρχει κίνδυνος λοιπόν;
 
Καλησπέρα, εγώ τα τσοφλια από τα αυγά τα βάζω στον φούρνο μικροκυμάτων για 3 λεπτά να "ψηθούν" και ύστερα τα κάνω σκόνη και τα ρίχνω στην αυγοτροφη

Προσοχή Μόνο το τσοφλι στα μικροκύματα γιατί θα γίνει έκρηξη 😂
 
Αν στην αυγοροφη χτυπάνε τα αυγά με το τσόφλι...
Μπορείς να αφαιρείς τα τσόφλια και αφού έχεις ετοιμάσει το υπόλοιπο μείγμα τρίβεις τα τσόφλια με τα χέρια σου κάνοντας τα σκόνη.
παρατήρησα να υπάρχουν πολυυ μικρά κομματάκια από τσόφλι...
Υπάρχει κίνδυνος λοιπόν;
Δεν υπάρχει κίνδυνος, όταν βάζεις 1/2 αυγό με το τσόφλι στην αυγοθήκη τα πουλιά κόβουν και τρώνε όσο θέλουν.
 
Τρίβω τα τσόφλια πρώτα, στο μπλέντερ, γινονται σκόνη. Μετά βάζεις όλα τα υλικά πλην αυγού, τρίβεις στο μπλέντερ, και τέλος βάζεις τα αυγά και τρίβεις λίγο, για να μην λασπωσει.
 
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
[automerge]1583002457[/automerge]
Τρίβω τα τσόφλια πρώτα, στο μπλέντερ, γινονται σκόνη. Μετά βάζεις όλα τα υλικά πλην αυγού, τρίβεις στο μπλέντερ, και τέλος βάζεις τα αυγά και τρίβεις λίγο, για να μην λασπωσει.
Ναι, με το 《λασπωμα》, πάντα είχα θέμα, αλλά βρήκα έναν τρόπο, που σίγουρα θα τον ξέρετε όλοι...
Όταν παίρνει η αυγοτροφη την μορφή μάζας, χτυπάω με διακοπτομενες κινήσεις το μίγμα και σιγά σιγά επανέρχεται στην φυσιολογική μορφή...
Σε έμενα πετυχαίνει...
Δεν είναι τίποτα σίγουρο βέβαια!
Τέλος πάντων, ευχαριστώ πολύ...
Θα το δοκιμάσω με αυτόν τον τρόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top