Διατροφή Σπιτικη αυγοτροφη

Τάκης tsk 03114

fotis 0320 (merged)
Εγγραφή
28 Σεπ 2016
Μηνύματα
373
Πόλη
Θήβα
Θελω να φτιαξω σπιτικη αυγοτοφη γιατι θεωρω οτι ειναι πιο θρεπτικη θελω να μου προτηνεται συνταγες 🙂
 
Φώτη το λινκ που σου έδωσε ο Σταύρος έχει μέσα έτοιμες και σπιτικες αυγοτροφες. Για να φτιάξεις μόνος σου πρέπει να ακολουθήσεις κατα γράμμα οποια συνταγή" και να κάνεις γιατί αλλιώς δεν θα σου πετύχει.. Σκεψου το και πραξε όπως νομίζεις! 🙂
*Αν τελικά φτιάξεις πες μας πως πήγε!
 
Θελω να φτιαξω σπιτικη αυγοτοφη γιατι θεωρω οτι ειναι πιο θρεπτικη θελω να μου προτηνεται συνταγες 🙂
Καλό θα είναι πριν πάρεις την τελική σου απόφαση να έχεις διαβάσει και όλο το παρακάτω:
https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνια-τρώνε-τα-αυγά-τους-λόγω-διατροφικών-ελλείψεων.26809/
Μπορείς να ρωτήσεις και συγκεκριμένα άτομα εδω μέσα, που κάνουν χρήση σπιτικής αυγοτροφής, για να σου πουν το εάν και κατα πόσο έχουν δεύτερες σκέψεις.
 
Μπορείς να ρωτήσεις και συγκεκριμένα άτομα εδω μέσα, που κάνουν χρήση σπιτικής αυγοτροφής, για να σου πουν το εάν και κατα πόσο έχουν δεύτερες σκέψεις.
Παίρνω την πρωτοβουλία από μόνη μου και λέω πως προσωπικά φτιάχνω και δική μου αυγοτροφή και δίνω και έτοιμη. Η συνταγή της αυγοτροφής μου είναι εδώ. Αλλά δίνω εναλλάξ και έτοιμη η οποία όπως είναι λογικό είναι πιο πλούσια σε θρεπτικά συστατικά.
*Να τονίσω πως την περίοδο αναπαραγωγής, όταν σκάνε τα αυγά δίνω τις πρώτες 10 μέρες μόνο έτοιμη αυγοτροφή με ποσοστό πρωτείνης 22% (τόσο χρειάζονται οι νεοσσοί για να μεγαλώσουν). Οι σπιτικές αυγοτροφές ή σκέτο αυγό δεν είναι αρκετά γιατί έχουν συνήθως πιο χαμηλό ποσοστό πρωτείνης. Μετά τις 10 μέρες, δίνω και τη δική μου και έτοιμη (σε ξεχωριστές αυγοθήκες) και τρώνε και τις 2.
 
*Να τονίσω πως την περίοδο αναπαραγωγής, όταν σκάνε τα αυγά δίνω τις πρώτες 10 μέρες μόνο έτοιμη αυγοτροφή με ποσοστό πρωτείνης 22% (τόσο χρειάζονται οι νεοσσοί για να μεγαλώσουν).
Ποια είναι αυτή η έτοιμη αυγοτροφή που παίρνεις εάν επιτρέπεται, Αλίκη;
 
Ποια είναι αυτή η έτοιμη αυγοτροφή που παίρνεις εάν επιτρέπεται, Αλίκη;
Πληροφορίες στην ερώτησή σου εδώ. Δίνει και μία patee της cede δεν ξέρω αν την σταμάτησε λόγω παράλληλης χρήσης και της σπιτικής της. (είναι ερώτηση)
Όταν ψάχνουμε αυγοτροφή είναι απαραίτητη η γνώση αυτής της λεπτομέρειας, για καναρίνια χρώματος και όχι μόνο.
 
Πληροφορίες στην ερώτησή σου εδώ. Δίνει και μία patee της cede δεν ξέρω αν την σταμάτησε λόγω παράλληλης χρήσης και της σπιτικής της. (είναι ερώτηση)
Όταν ψάχνουμε αυγοτροφή είναι απαραίτητη η γνώση αυτής της λεπτομέρειας, για καναρίνια χρώματος και όχι μόνο.
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση σου Δημήτρη! 🙂
 
Αυτό που πριν καν απαντήσω εγώ, απαντάει για μένα ο Δευκαλίων... :D

Ποια είναι αυτή η έτοιμη αυγοτροφή που παίρνεις εάν επιτρέπεται, Αλίκη;
Ξερή αυγοτροφή Easyyem ουδέτερη. Αυτή συνήθως τη χρησιμοποιώ στα μωσαικά για να προσθέτω και χρωστική. Στα υπόλοιπα για διευκόλυνσή μου χρησιμοποιώ την μαλακή της CEDE Morbido. Αλλά την έχω κόψει. Δίνω σε όλα Easyyem. Βέβαια να πω πως και οι 2 είχαν τρομερή αποδοχή απ τα γομαράκια μου. :)
 
Αυτό που πριν καν απαντήσω εγώ, απαντάει για μένα ο Δευκαλίων... :D


Ξερή αυγοτροφή Easyyem ουδέτερη. Αυτή συνήθως τη χρησιμοποιώ στα μωσαικά για να προσθέτω και χρωστική. Στα υπόλοιπα για διευκόλυνσή μου χρησιμοποιώ την μαλακή της CEDE Morbido. Αλλά την έχω κόψει. Δίνω σε όλα Easyyem. Βέβαια να πω πως και οι 2 είχαν τρομερή αποδοχή απ τα γομαράκια μου. :)
Ευχαριστώ πολύ Αλίκη!
Απλά χρειάζομαι και εγώ μια καλή έτοιμη μιας και την σπιτική που έφτιαξα, δεν την προτίμησαν ιδιαίτερα...
 
φτιάχνω και δική μου αυγοτροφή και δίνω και έτοιμη
Να τονίσω πως την περίοδο αναπαραγωγής, όταν σκάνε τα αυγά δίνω τις πρώτες 10 μέρες μόνο έτοιμη αυγοτροφή με ποσοστό πρωτείνης 22% (τόσο χρειάζονται οι νεοσσοί για να μεγαλώσουν
Στα υπόλοιπα για διευκόλυνσή μου χρησιμοποιώ την μαλακή της CEDE Morbido. Αλλά την έχω κόψει. Δίνω σε όλα Easyyem. Βέβαια να πω πως και οι 2 είχαν τρομερή αποδοχή απ τα γομαράκια μου
Ρε συ Αλίκη μου, για ποιο λόγο φτιάχνεις σπιτική τότε;
 
Ρε συ Αλίκη μου, για ποιο λόγο φτιάχνεις σπιτική τότε;
Γιατί τους αρέσει (ξεκάθαρα Ελληνίδα μάνα) και επίσης μ' αρέσει που τους φτιάχνω κάτι με τα χεράκια μου και εκείνα το απολαμβάνουν! Και επίσης μέσω αυτής της τροφής που τους φτιάχνω, τρώνε πάρα πολλά βότανα που κάνουν καλό στα εντερικά. Πλέον που δεν έχω πολύ χρόνο, με βολεύει καλύτερα η έτοιμη. Οπότε την σπιτική την κάνω πιο αραιά. :)
 
Back
Top