Διατροφή Σπιτικο φαγητο για το κοκατιλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης akis07
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

akis07

PB Member
Εγγραφή
27 Νοε 2008
Μηνύματα
185
Πόλη
Πάτρα
καλημερα παιδια!
θελω να δινω στο κοκατιλ μου τροφη σπιτικη.
Θελω να τη φτιαχνω εγω και να του τη δινω θελω να ξερω τι τρωει.
οποιος ξερει και μπορει ας μου βγαλει ενα προγραμμα με τι φαγητο να του δινω καθημερινα...
σας ευχαριστω πολυ!
 
καλημερα παιδια!
θελω να δινω στο κοκατιλ μου τροφη σπιτικη.
Θελω να τη φτιαχνω εγω και να του τη δινω θελω να ξερω τι τρωει.
οποιος ξερει και μπορει ας μου βγαλει ενα προγραμμα με τι φαγητο να του δινω καθημερινα...
σας ευχαριστω πολυ!

Ρίξε μια ματιά στα παρακάτω
https://community.petbirds.gr/threads/Ας-γράψουμε-εδώ-τι-τρώνε-τα-κοκατίλ-μας.12986/
https://community.petbirds.gr/threads/Τι-διατροφή-ακολουθούν-οι-παπαγάλοι-μας.4000/
 
σε ευχαριστω πολυ αλλα θα ηθελα αν ξερετε και μπορειτε να μου γραψετε ενα προγραμμα να το ακολουθω ακριβως.
σας ευχαριστω!
 
Άκη δες και αυτό για ιδέες https://community.petbirds.gr/threads/parrot-breakfast.12748/ ! Όπως θα διαπιστώσεις ένα μέρος της ημερήσιας τροφής μπορεί να'ναι μαγειρευτή, λίγο ριζάκι με λίγο κοφτό μακαρονάκι, καλαμπόκι κομμένο σε ροδέλες, φασόλια ξερά μουλιασμένα από το βράδυ και μετά βράσιμο, αλλά και ωμά λαχανικά, μπρόκολο ή κουνουπίδι, καρότο, πιπεριές όλα τα χρώματα, λάχανο, σπανάκι, σέλερι και όλα τα φρούτα εποχής, κατά προτίμηση βιολογικά εκτός από αβοκάντο. Ρόδι αγαπούν πολύ, βατόμουρο ή φραγκοστάφυλο. Μπορείς να βράζεις αυγό πολύ καλά, να το δίνεις σπασμένο με το κέλυφος. Αν θέλεις προσθέτεις ξηρούς καρπούς, αμυγδαλόψιχα φιλέ, κουκουνάρι, κάσσιους, κ.ά. ψημένα ανάλατα. Το υπόλοιπο μέρος θα αποτελούν πακεταρισμένες τροφές για cockatiel ή/και πέλλετς, για μια ισορροπημένη διατροφή για παπαγάλους. Να βρίσκεται πάντα στο κλουβί του σουπιοκόκκαλο λίγο βρασμένο και πέτρα ασβεστίου. Αυτά είναι και για ζακό, αν ξεχνάω κάτι ή αν διαφοροποιούνται κάπου τα cockatiels θα σου πουν άλλα μέλη που φροντίζουν αυτό το είδος!
 
  • Like
Αντιδράσεις: mariah
... θελω να δινω στο κοκατιλ μου τροφη σπιτικη. Θελω να τη φτιαχνω εγω και να του τη δινω θελω να ξερω τι τρωει. οποιος ξερει και μπορει ας μου βγαλει ενα προγραμμα με τι φαγητο να του δινω καθημερινα, σας ευχαριστω πολυ!
! Εσύ δεν είπες: "θελω να δινω στο κοκατιλ μου τροφη σπιτικη. Θελω να τη φτιαχνω εγω και να του τη δινω, θελω να ξερω τι τρωει." Τι σε μπερδεύει; Εύκολα είναι, μόνο να διαθέσεις λίγο χρόνο!
 
ναι επειδη ειναι πολλα αν μπορειτε βγαλτε μου ενα προγραμμα αν μπορειτε π.χ. Δευτερα αυτο
αν σας ειναι ευκολο βεβαια.
σπορακια να μη βαζω;
και κατι τελευταιο αν παρω πελετς θα πρεπει να βαζω και σπορακια
 
ναι επειδη ειναι πολλα αν μπορειτε βγαλτε μου ενα προγραμμα αν μπορειτε π.χ. Δευτερα αυτο αν σας ειναι ευκολο βεβαια. σπορακια να μη βαζω? και κατι τελευταιο αν παρω πελετς θα πρεπει να βαζω και σπορακια
Πρόγραμμα δε μπορεί άλλος να σου κάνει, γιατί δεν ξέρουμε πότε θα έχεις αγοράσει και ποιά λαχανικά, πότε έχεις χρόνο να τα ετοιμάσεις κ.ά. Και βέβαια θα βάζεις σποράκια με πέλλετς, ανάμικτα σχεδόν. Οι παπαγάλοι στη φύση βρίσκουν μια ποικιλία τροφών και επιλέγουν, καλό θα είναι να φροντίζουμε να προσεγγίζουμε αυτό κι'εμείς, για την καλή τους υγεία!
 
Πρόγραμμα δε μπορεί άλλος να σου κάνει, γιατί δεν ξέρουμε πότε θα έχεις αγοράσει και ποιά λαχανικά, πότε έχεις χρόνο να τα ετοιμάσεις κ.ά. Και βέβαια θα βάζεις σποράκια με πέλλετς, ανάμικτα σχεδόν. Οι παπαγάλοι στη φύση βρίσκουν μια ποικιλία τροφών και επιλέγουν, καλό θα είναι να φροντίζουμε να προσεγγίζουμε αυτό κι'εμείς, για την καλή τους υγεία!

Την στιγμή που επιλέγει να δώσει όλα τα παραπάνω (μαγειρευτά φαγητά, φρούτα, λαχανικά, σπόρια) ποιός ο λόγος συμπλήρωσης του μείγματος με πέλετς;
 
υπαρχουν online καταστηματα για να παραγγειλω πελλετς;
 
Την στιγμή που επιλέγει να δώσει όλα τα παραπάνω (μαγειρευτά φαγητά, φρούτα, λαχανικά, σπόρια) ποιός ο λόγος συμπλήρωσης του μείγματος με πέλετς;



Η τροφη που παιρνω για τα κοκατιλ μου η XVital της Beaphar εχει μεσα πελλετς!
Τα πελετς ειναι υποκαταστατα των μαγειρευτων φαγητων και φρουτων και λαχανικων;
 
Άκη η διατροφή του πρέπει να αποτελείται από ίσες ποσότητες σπόρων, δημητριακών, οσπρίων, φρέσκων λαχανικών και φρούτων με σκούρο πράσινο ή σκούρο πορτοκαλί χρώμα (υγιεινή διατροφή ανθρώπων - ποικιλία). Στο μπωλ του κλουβιού πρέπει να υπάρχει μίγμα σπόρων & πέλλετς για να διαλέγει. Όλα τα υπόλοιπα εμείς τα έχουμε στο εξωτερικό μπωλ του κλουβιού, στο μπωλ του stand ή του τα δίνουμε στο χέρι!
 
ναι επειδη ειναι πολλα αν μπορειτε βγαλτε μου ενα προγραμμα αν μπορειτε π.χ. Δευτερα αυτο
αν σας ειναι ευκολο βεβαια.
σπορακια να μη βαζω;
και κατι τελευταιο αν παρω πελετς θα πρεπει να βαζω και σπορακια

Η τροφη που παιρνω για τα κοκατιλ μου η XVital της Beaphar εχει μεσα πελλετς!
Τα πελετς ειναι υποκαταστατα των μαγειρευτων φαγητων και φρουτων και λαχανικων;

Αναφέρομαι στο παραπάνω, και όχι στα λίγα πέλετς που έχουν οι συσκευασμένες τροφές. Αυτά περιέχουν αφυδατωμένα λαχανικά και φρούτα. Δεν νομίζω οτι τα πέλετς μπορούν να γίνουν υποκατάστατα για καμία φρέσκια τροφή 😉 οπότε δεν βλέπω τον λόγο μίξης πελετς, την στιγμή που θα δίνονται όλα τα παραπάνω.
 
και κατι τελευταιο ποια ειναι η καλτερη συσκευασμενη τροφη;
 
Αυτο ειναι σχετικο...

Να προτιμας να γραφει απανω PREMIUM και να ελεγχεις παντα την ημ.ληξης 😉
 
εγω απο σπιτικο του εχω δωσει μακαρονια και εχει φαει νομιζω μπορει να φαει και ρυζι αλλα τρελενεται και για αυγο
 
Back
Top