Ασθένειες Σπυράκι δίπλα στο ράμφος budgie

Antiateira

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2022
Μηνύματα
104
Πόλη
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Το Σάββατο που το τσεκαρα ήτανε όλα μία χαρά.
Χθες κάτι είχα δεί αλλά νόμισα ότι ήτανε τσόφλι.
Σήμερα που το είχα ελεύθερο και δίναμε και φιλιά, πρόσεξα αυτό το σπυράκι;
Είναι ευδιάθετο, τρώει κανονικά, τα πόδια πεντακάθαρα όπως και η αμαρα.
Τι είναι αυτό;

Λίγες ημέρες πρίν είχα καλέσει τον πτηνιατρο του για να τον δει μήπως χρειάζεται κοπή το ράμφος.
Ο πτηνιατρος του μέσα της άλλης εβδομάδας θα ανοίξει το ιατρείο του. Οπότε δεν μπορώ να το πάω άμεσα για τσεκαρισμα.
 

Συνημμένα

  • DSC_0005.webp
    DSC_0005.webp
    113,2 KB · Προβολές: 30
Το ράμφος του χρειάζεται σίγουρα τριμάρισμα. Το σπυράκι δεν μου φαίνεται ανησυχητικό, οπότε πιστεύω πως θα ήταν καλύτερο να περιμένεις λιγάκι και να πάρεις τη γνώμη του γιατρού και για αυτό όταν θα πας.
 
@Stavros Σήμερα που το ξαναείδα, μοιάζει με κρεατοελια. Δεν μπόρεσα να το πιάσω, δεν με άφηνε. Πρέπει να το είχε περισσότερο καιρό απλά δεν φαινόταν από τα πούπουλα.
 
Και εμένα κάπως έτσι μου φάνηκε από την αρχή. Εν πάση περιπτώσει, αν παραμένει όπως ήταν, δεν μεταβάλλεται το σχήμα και το μέγεθος του και δεν αιμορραγεί, νομίζω ότι δεν χρειάζεται να σε απασχολεί.

Το ράμφος πάντως νομίζω ότι θέλει τριμάρισμα. 🙂
 
@Stavros έτσι και αλλιώς πριν το ανακαλύψω, είχα μιλήσει με τον πτηνιατρο του για να κανονίσουμε το ραντεβού και με είχε ενημερώσει ότι θα λείπει. Ο έλεγχος του ράμφους του ήτανε στο πρόγραμμα.

Απλά δεν βρίσκω πληροφορίες πουθενά με βάση την εικόνα της "κρεατοελιας".
 
@Antiateira
Δεν φαίνεται για κάτι το πολύ ανησυχητικό.
Μπορεί να είναι ένα απόστημα, ένα σπυράκι λιπώδους ιστού, ή μια κύστη που δημιουργήθηκε από κάποιο μικρό φτερό που εγκλωβίστηκε στην βάση του ράμφους.
Ο γιατρός που θα το δει από κοντά θα σου πει περισσότερα.
 
Back
Top