Ασθένειες Σπυράκι δίπλα στο ράμφος

dread05

PB Member
Εγγραφή
4 Μαρ 2014
Μηνύματα
401
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ένα καναρινάκι εμφάνισε ένα πράγμα σαν σπυράκι δίπλα στο ράμφος του. Το πτέρωμα γύρο από την περιοχή έχει υποχωρήσει ενώ το σπυράκι φαίνεται να έχει ξεραθεί και να έχει κακάδι. Δεν πρέπει να είναι εκεί πάνω από 2-3 μέρες αφού την τελευταία φορά που τα έλεγξα την τετάρτη δε το είχε. Φώτο έχω και θα τις βάλω το βράδυ όταν πάω σπίτι. Οι ερωτήσεις μου προς το παρών είναι αν βάλω betadin πάστα τόσο κοντά στο ράμφος, διατρέχουμε κίνδυνο κατάποσης; Υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να προέκυψε από έλλειψη ηλιακού φωτός; Θα έλεγα ότι είναι τσίμπημα από κουνούπι αλλά το κλουβί μου έχει διπλή προστατευτική σήτα.
 
Ένα καναρινάκι εμφάνισε ένα πράγμα σαν σπυράκι δίπλα στο ράμφος του. Το πτέρωμα γύρο από την περιοχή έχει υποχωρήσει ενώ το σπυράκι φαίνεται να έχει ξεραθεί και να έχει κακάδι. Δεν πρέπει να είναι εκεί πάνω από 2-3 μέρες αφού την τελευταία φορά που τα έλεγξα την τετάρτη δε το είχε. Φώτο έχω και θα τις βάλω το βράδυ όταν πάω σπίτι. Οι ερωτήσεις μου προς το παρών είναι αν βάλω betadin πάστα τόσο κοντά στο ράμφος, διατρέχουμε κίνδυνο κατάποσης; Υπάρχει περίπτωση κάτι τέτοιο να προέκυψε από έλλειψη ηλιακού φωτός; Θα έλεγα ότι είναι τσίμπημα από κουνούπι αλλά το κλουβί μου έχει διπλή προστατευτική σήτα.
Η φωτογραφία είναι απαραίτητη αλλά όλα όσα περιγράφεις μου θυμίζουν ξηρή ευλογιά...
Με μια μπατονέτα λίγο κρέμα bedadine πάνω στην επίμαχη περιοχή...
 
Δύο φωτογραφίες από την μολυσμένη πλευρά και μια από την άλλη, που ίσως διακρίνεται αρχή νέας μόλυνσης. Έβαλα betadin και το χώρισα στην μια άκρη της ζευγαρώστρας, και αύριο θα πέσει γενική καθαριότητα και μετακίνηση σε ξεχωριστό κλουβί. Πως σας φαίνεται; Αν είναι ευλογιά, εμένα μου φαίνεται ήπια περίπτωση.
20150619_172730.webp
 

Συνημμένα

  • 20150619_172831.webp
    20150619_172831.webp
    21,7 KB · Προβολές: 72
  • 20150619_172923.webp
    20150619_172923.webp
    16 KB · Προβολές: 79
Δύο φωτογραφίες από την μολυσμένη πλευρά και μια από την άλλη, που ίσως διακρίνεται αρχή νέας μόλυνσης. Έβαλα betadin και το χώρισα στην μια άκρη της ζευγαρώστρας, και αύριο θα πέσει γενική καθαριότητα και μετακίνηση σε ξεχωριστό κλουβί. Πως σας φαίνεται; Αν είναι ευλογιά, εμένα μου φαίνεται ήπια περίπτωση.
View attachment 33959
Με τη φωτογραφία και όσα μπορώ να διακρίνω... Πιστεύω πως μπορεί να είναι απλά μια περιοχή που χτυπήθηκε ή τρίφτηκε κάπως..
Θα έπρεπε να υπήρχε εξόγκωμα και ίσως μεγαλύτερη ερεθισμένη επιφάνεια για να μπορούμε να πούμε πως είναι ευλογιά.
Θα περιμένουμε και τις γνώμες άλλων... και ίσως βγει στην πορεία η άκρη..
 
Το μαυράκι που φαίνεται Γιάννη είναι κακάδι από πληγή, γιαυτό θορυβήθηκα.
Σωστά έπραξες... αλλά πιθανολογώ πως μπορεί να μην είναι ο αρχικός φόβος μας...
Και στις δυο περιπτώσεις η κρέμα betadine μόνο καλό θα κάνει.
 
Και μένα δεν μου φαίνεται για ευλογιά! Ευτυχώς! Θα προτείνω και εγώ betadine και να μας ενημερώνεις! Περαστικά σας!
 
Λέτε να το τσίμπησε τίποτα και από τη φαγούρα να το έξυνε μέχρι που έφυγαν τα πούπουλα; Σήμερα το πρωί που το είδα λίγο πριν ανοίξω το μαγαζί, το κακάδι είχε φύγει και είδα μόνο δέρμα, λίγο κόκκινο αλλά κατά τα άλλα χωρίς πληγές ή φλύκταινες.
 
Λέτε να το τσίμπησε τίποτα και από τη φαγούρα να το έξυνε μέχρι που έφυγαν τα πούπουλα; Σήμερα το πρωί που το είδα λίγο πριν ανοίξω το μαγαζί, το κακάδι είχε φύγει και είδα μόνο δέρμα, λίγο κόκκινο αλλά κατά τα άλλα χωρίς πληγές ή φλύκταινες.
Διόλου απίθανο... Το betadine και "επίθεση"...
 
Της ξανάβαλα το πρωί αλλά είναι τόσο κοντά σε στόμα και μάτι... Τα πουλιά είναι μέσα σε δωμάτιο με σίτες, μέσα σε κλούβα που έχει επίσης σίτες. Άξιο απορίας πως έφτασε εκεί έντομο.
 
Της ξανάβαλα το πρωί αλλά είναι τόσο κοντά σε στόμα και μάτι... Τα πουλιά είναι μέσα σε δωμάτιο με σίτες, μέσα σε κλούβα που έχει επίσης σίτες. Άξιο απορίας πως έφτασε εκεί έντομο.
Υπάρχουν και παρασιτικά έντομα που δεν τα βλέπουμε ή είναι πολύ μικρά να τα κρατήσει ακόμη και η σήτα για τα κουνούπια.
 
Θυληκο ειναι αλλα δε μπηκε ζευγαρι. Χθες το απογευμα εβαλα ξανα betadine και εφυγα εκτος χωριου. Σημερα το απογευμα θα ξαναεχω νεα του.
 
Μια χαρά τον βλέπω τον κούκλο! Λογικά μετά την πτερόροια δε θα φαίνεται τίποτα! 😉 Μπράβο σας!
 
Back
Top