Ασθένειες Σπυράκι πάνω από το ράμφος μπαστοκάναρου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasevas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vasevas

PB New Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2018
Μηνύματα
21
Πόλη
Τρίκαλα
Καλησπέρα σε όλους,
Το μπαστοκάναρο μου έχει βγάλει εδώ και περίπου 1 μήνα αυτό το σπυράκι. Στην αρχή υπέθεσα ότι κάτι το τσίμπησε και του έβαζα μπεταντίν. Το σπυράκι μεγάλωσε ελαφρώς και δεν υποχωρεί. Το ακούμπησα και είδα ότι είναι σκληρό.
Το πουλάκι είναι ζωηρότατο, σα να μην έχει τίποτα. Λόγω καύσωνα το έχουμε μέσα στο σπίτι, εδώ και μέρες. Όταν εμφανίστηκε το σπυράκι, το είχαμε έξω. Η διατροφή του περιλαμβάνει σπόρους για αγριοπούλια και νίζελ.
Σας παραθέτω και φωτογραφίες.20190709_145615.webp20190709_145623.webp
 
Αν δεν χτύπησε σίγουρα το τσιμπησε κάτι...
Αυτό μάλλον για να ξεπρηστει ίσως χρειάζεται αντιβιοτικη αλοιφή... Που μένεις; Εχεις κάποιον γιατρό κοντά σου να το δει;

Τα ρουθούνια του φαίνονται; Γιατί στην φωτογραφία δεν τα βλέπω...
 
Μιλάμε για λουγαράκι.. σωστά;
Ναι, τα λένε και έτσι.
[automerge]1562689541[/automerge]
Αν δεν χτύπησε σίγουρα το τσιμπησε κάτι...
Αυτό μάλλον για να ξεπρηστει ίσως χρειάζεται αντιβιοτικη αλοιφή... Που μένεις; Εχεις κάποιον γιατρό κοντά σου να το δει;

Τα ρουθούνια του φαίνονται; Γιατί στην φωτογραφία δεν τα βλέπω...
Φαίνονται τα ρουθούνια του. Στη φωτό όντως δε διακρίνονται καλά.
Για γιατρό θέλω να ρωτήσω γνωστούς μου να μου προτείνουν στα Τρίκαλα.
 
Τι προέλευσης είναι το πουλάκι;
Τι εννοείτε;
[automerge]1562746008[/automerge]
Καλημέρα σε όλους. Το πήγα σε κτηνίατρο. Τσίμπημα από κάποιο κουνούπι είναι πιθανότατα. Δύο φορές την ημέρα θα του βάζουμε κρέμα fucicort και να παρακολουθούμε την πορεία του.
 
Εαν είναι αιχμαλωτισμένο το πουλάκι.
Προς Θεού όχι!
Ένας γνωστός του πατέρα μου εκτρέφει ερασιτεχνικά εδώ και χρόνια και μας έδωσε έναν απόγονο από το ζευγάρι που έχει. Δε θα το δεχόμασταν αν ξέραμε ότι αιχμαλωτίστηκε.
 
Καλό θα είναι, εφόσον κάνει εκτροφή να περνάει δαχτυλίδια στα πουλάκια του ώστε να υπάρχει ένα αναγνωριστικό στοιχείο εκτροφής, σε σχέση με το πολλά, παρανόμως αιχμαλωτισμένα, που.. Κυκλοφορούν. Αυτό μπορείς να του το μεταβιβάσεις.

Εύχομαι γρήγορα περαστικά στο πουλάκι!
 
Την καλησπέρα μου! Ευελπιστώ και εύχομαι να αντιμετωπίστηκε το πρόβλημα που προέκυψε! Συγχαρητήρια που έσπευσες να επισκεφθείς πτηνίατρο! Και επί τη ευκαιρία να σου πω ότι χάρηκα με την εξής τοποθέτηση σου:
Προς Θεού όχι!
Ένας γνωστός του πατέρα μου εκτρέφει ερασιτεχνικά εδώ και χρόνια και μας έδωσε έναν απόγονο από το ζευγάρι που έχει. Δε θα το δεχόμασταν αν ξέραμε ότι αιχμαλωτίστηκε.
Πολλά μπράβο! Με χαροποίησες πολύ! :)
 
Back
Top