Ασθένειες Σπυράκι στα πόδια

roula99

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2014
Μηνύματα
16
αγόρασα πριν από 3 μήνες περίπου ένα λευκό θηλυκό κανάρι από pet shop . Κοινό κανάρι. Εδώ και έναν μήνα έβγαλε ένα σπυράκι κόκκινο στο μεσαίο πόδι, ακριβώς στη βάση με το νύχι. Με τον καιρό φούσκωσε αυτό και με τη μητέρα μου της βάλαμε μια αλοιφή για μυκητιάσεις, κλοιφή που χρησιμοποιούμε και μεις. Φαίνεται την έτρωγε και άρχισε να τσιμπά το πόδι της και το μάτωσε τώρα. Της βάλαμε ιώδιο αλλά φοβάμαι μήπως μολυνθεί και δεν ξέρω και τι ακριβώς είναι αυτό. Εν τω μεταξύ φαίνεται ένα ίδιο σπυράκι στο ίδιο σημείο στο άλλο της πόδι, αλλά είναι μικρό ακόμα. Να σημειώσω πως στις πρώτες ημέρες το πουλάκι κοιμόταν συχνά κια έδειχνε ανόρεκτο.. Τώρα όμως είναι μια χαρά, ζωηρότατη παρόλη την ταλαιπωρία του. έχετε να μου δώσετε καμία γνώμη;
 
Σήμερα της βάλαμε ιώδιο χωρίς γλυκερίνη και μετά τερραμισιν.. Δεν γούσταρε βασικά αλλά πιστεύω θα της κάνει καλό.. Δεν είναι μια λύση αυτή; Στα φορουμ εδώ το διάβασα
 
Ιωδιουχο γλυκερίνη και betadine κάθε βράδυ είναι η θεραπεία! Το λέει στα θέματα που σου παρέπεμψε ο Ανέστης! :)
 
Ιωδιουχο γλυκερίνη και betadine κάθε βράδυ είναι η θεραπεία! Το λέει στα θέματα που σου παρέπεμψε ο Ανέστης! :)

Κάπου μέσα στο φορουμ( θα σε γελάσω που ακριβώς ) διάβασα ιώδιο χωρίς γλυκερίνη.. Νομίζω πως της κάνει καλό πάντως αν και την πιάνουν τα νεύρα της.. Α😀
 
Back
Top