Ασθένειες Σπυράκι στο πόδι καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης George98
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Ο κοκκινούλης αυτή την εβδομάδα απέκτησε ένα πρόβλημα στο πόδι...
ξέρετε τι μπορεί να είναι; Πως να το βοηθήσω; Κατά τα άλλα κελαηδάει και φαίνεται καλά, σηκώνει όμως το πόδι του (μάλλον τον πονάει). Επίσης να πω οτι κατά το ταξίδι μέχρι την Θεσσαλονίκη με λαχτάρησε! Μάλλον ζαλίστηκε, έκατσε κάτω άνοιξε τα φτερά και κατέβασε το κεφάλι με ανοιχτό το στόμα μέχρι τον πάτο! Όταν όμως πέρασαν μερικά λεπτά και σταθεροποιήθηκε ξανά ήρθε στα φυσιολογικά του και δεν μοιάζει να έχει άλλο πρόβλημα...

20161007_140330.webp 20161014_144745.webp 20161014_144759(0).webp 20161014_144838.webp
 

Συνημμένα

  • 20161014_144948.webp
    20161014_144948.webp
    54,1 KB · Προβολές: 21
Εμένα μου φαίνεται σαν σπυράκι στο καλάμι εκεί πίσω.. Πάντως τα πόδια του θέλουν μια καλή περιποίηση, μοιάζουν λες και έχουν κάτι σαν ξηροδερμια...
Γιώργο κάθε πότε καθαρίζεις το κλουβί του;
 
Εμένα μου φαίνεται σαν σπυράκι στο καλάμι εκεί πίσω.. Πάντως τα πόδια του θέλουν μια καλή περιποίηση, μοιάζουν λες και έχουν κάτι σαν ξηροδερμια...
Γιώργο κάθε πότε καθαρίζεις το κλουβί του;
το καναρίνι δεν είναι μικρό, είναι 3 χρονών οπότε είναι λογικό να πόδια να μην "γυαλίζουν" αλλά εκτός απο το πρησμένο δάχτυλο και το σπυράκι μοιάζουν σχετικά καλά(ισος θέλουν λιγο επιθολ η κάτι άλλο για να στρώσουν)
τον τελευταίο καιρό αλλάζει συνέχεια κλουβιά λογο μετακομίσεων οπότε ήταν καθαρά
 
Χωρίς να είμαι ειδικός θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις μία σειρά επαλειφών με αλόη(με το ''ζελέ'' που βρίσκεται εντός των τοιχωμάτων του φυτού). Αυτό, πιστεύω, θα βοηθήσει γενικά τη κατάσταση και μιλάμε πάντα για ένα απόλυτα φυσικό προϊόν...
Περαστικά...
 
Χωρίς να είμαι ειδικός θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις μία σειρά επαλειφών με αλόη(με το ''ζελέ'' που βρίσκεται εντός των τοιχωμάτων του φυτού). Αυτό, πιστεύω, θα βοηθήσει γενικά τη κατάσταση και μιλάμε πάντα για ένα απόλυτα φυσικό προϊόν...
Περαστικά...
ευχαριστώ! Όντως μοιάζει καλό για αρχή, ελπίζω σύντομα να έχω και κάποια άλλη γνώμη επι του θέματος...
 
Εγώ betadine θα έλεγα.. αλλά και επειδή και το ζελέ αλοης είναι θαυματουργό μπορείς να βάζεις πρωί ζελέ βράδυ betadine για μερικές μέρες κι βλέπεις πως θα πάει.

Μιας και το έπιασες μήπως είδες και κοιλιά; Πολλές φορές το σηκωμα ποδιού υποδηλώνει και πόνο στην κοιλιακη περιοχή οπότε όταν μπορέσεις τσέκαρε κοιλιά και ανέβασε και καμιά φωτογραφία! 😉

Όσο για το περιστατικό που μας περιγράφεις ήταν ξεκάθαρα λόγω του στρες. Προσπάθησε να τον έχεις πιο ήρεμο όσο γίνεται. Τουλάχιστον τώρα που θα τον πιάνεις συχνά να τον έχεις σε σταθερό σημείο. Περιμένουμε νέα. :)
 
Εγώ betadine θα έλεγα.. αλλά και επειδή και το ζελέ αλοης είναι θαυματουργό μπορείς να βάζεις πρωί ζελέ βράδυ betadine για μερικές μέρες κι βλέπεις πως θα πάει.

Μιας και το έπιασες μήπως είδες και κοιλιά; Πολλές φορές το σηκωμα ποδιού υποδηλώνει και πόνο στην κοιλιακη περιοχή οπότε όταν μπορέσεις τσέκαρε κοιλιά και ανέβασε και καμιά φωτογραφία! 😉

Όσο για το περιστατικό που μας περιγράφεις ήταν ξεκάθαρα λόγω του στρες. Προσπάθησε να τον έχεις πιο ήρεμο όσο γίνεται. Τουλάχιστον τώρα που θα τον πιάνεις συχνά να τον έχεις σε σταθερό σημείο. Περιμένουμε νέα. :)
ευχαριστώ Αλίκη! Ναι είδα την κοιλιά και ήταν άψογη, οπότε... μάλλον αποφύγαμε τα χειρότερα
 
Εγώ θα έβαζα καποια αντιβιοτική αλοιφή μέχρι να φύγει εντελώς το φούσκωμα ή μπεντντιν κρέμα.
Το πουλακι είχε προστασία απο κουνούπια;
Και εγώ κάτι τέτοιο σκέφτηκα αλλά λέω να το πάω και σε καποιόν κτηνίατρο να μου πει μια γνώμη
 
Ξεκίνα με betadine κρέμα και αν δεν δεις βελτίωση τότε ρωτάς τον ειδικό! 😉
 
Μια αντιβιωτική κρέμα κακό δεν θα του κάνει συμφωνώ με τον @ianos .Βάλε fucidin που δεν έχει κορτιζόνη για 5 μέρες.
 
Οτι και να κάνεις όμως πάντα σε καθαρά και στεγνά πόδια. Ότι αλοιφή και να χρησιμοποιήσεις θα βάζεις λίγη για καλή απορρόφηση και θα κάνεις στην περιοχή ένα ελαφρύ μασάζ όταν βάζεις την κρέμα.
 
Οτι και να κάνεις όμως πάντα σε καθαρά και στεγνά πόδια. Ότι αλοιφή και να χρησιμοποιήσεις θα βάζεις λίγη για καλή απορρόφηση και θα κάνεις στην περιοχή ένα ελαφρύ μασάζ όταν βάζεις την κρέμα.
Και επίσης να προσέχεις πολύ την καθαριότητα των πατηθρών! Δηλαδή να τις πλένεις κάθε μέρα! Α! Και όποια κρέμα και να βάλεις να την βάζεις λίγο πριν κοιμηθεί! 😉
 
Back
Top