Ασθένειες Σπυρί πάνω απο το μάτι του καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikos00
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nikos00

PB New Member
Εγγραφή
7 Απρ 2021
Μηνύματα
5
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι! Επισυνάπτω κάποιες φωτογραφίες από την κανάρα, καθώς το τελευταίο 2μηνο ίσως και πιο πολύ, παρατήρησα μείωση φτερώματος πανω από το μάτι και τωρα αυτο το εξόγκωμα σαν σπυράκι.
Παρόλα αυτά είναι ζωηρό, τρώει και έχει όρεξη. Δεν φαίνεται να επηρεάζεται από αυτο.
Τις πατήθρες τις καθαρίζω πολύ συχνά οπως και το υπόλοιπο κλουβί στα σημεία όπου παει και ξύνεται.
Το άλλο μάτι είναι φυσιολογικό.
Τις συγκεκριμένες φωτογραφίες τις τράβηξα αφού εβαλα χαμομήλι στο σημείο για αυτό και φαίνεται έτσι το πουλάκι.
Θα ήθελα να μου πείτε μια γνώμη ή εαν εχει συμβεί σε κάποιον...
 

Συνημμένα

  • 20211010_124956.webp
    20211010_124956.webp
    41,5 KB · Προβολές: 7
  • 20211010_125032.webp
    20211010_125032.webp
    37 KB · Προβολές: 7
  • 20211010_125234.webp
    20211010_125234.webp
    31,4 KB · Προβολές: 7
@Nikos00 καλό μεσημέρι,το ότι έχει συμβεί σε πολλούς από εμάς είναι σίγουρο αυτό οπότε καλά έκανες με το χαμομήλι, βάλε και λίγο μπεταντιν αρεωμενο με μια μπατονετα ,το ποιο πιθανό να το τσίμπησε κάποιο κουνούπι η σκνιπα ,αν δεν του περάσει συμβουλεύω να ρωτήσεις κάποιον ειδικό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: marapo
@Stelios Panaousis το πρόβλημα είναι ότι παει και αρκετός καιρός.. δηλαδή από ένα κουνούπι ή σκνιπα να συνεχίζει επι δύο μήνες να ειναι κόκκινο και πρησμένο;
 
@Nikos00 όχι είναι πολύς καιρός τότε,θα χρειαστεί κάποια αντιβίωση αλειφει να του περάσει αλλα δεν είμαι σίγουρος για ποια να το βάλεις περίμενε λίγο να σου απαντήσει κάποιος έμπειρος στην αγωγή φάρμακον
 
@Nikos00 Kαλησπέρα, επίσης πρόσεξε λίγο τις σκουριές . Καλό θα ήταν το καναρίνι να αλλάξει κλουβί. Δεν είμαι τόσο έμπειρος αλλά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο καναρινι. Ας με διορθώσει κάποιο πιο έμπειρο μέλος αν κάνω λάθος.
 
@Nikos00
Διάβασε το παρακάτω θέμα ίσως σε βοηθήσει.
Όπως και να έχει το καλύτερο είναι να το πας σε ένα γιατρό για τις απαραίτητες εξετάσεις.
 
@Nikos00 Kαλησπέρα, επίσης πρόσεξε λίγο τις σκουριές . Καλό θα ήταν το καναρίνι να αλλάξει κλουβί. Δεν είμαι τόσο έμπειρος αλλά μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο καναρινι. Ας με διορθώσει κάποιο πιο έμπειρο μέλος αν κάνω λάθος.
Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο, @Nikos00 το κλουβί θα πρέπει να αλλαχθεί άμεσα. Σε μερικά μάλιστα σημεία φαίνεται να λείπει χρώμα... Και επίσκεψη σε πτηνίατρο φυσικά.
Περαστικά στην κανάρα σου!
 
Back
Top