Ασθένειες Σπυρι σε παπαγαλακι

joannoudi

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουλ 2008
Μηνύματα
10
Πόλη
Κοζάνη
Καλησπερα παιδια,

Εχω δυο παπαγαλακια, ζευγαρικαι το αρσενικό από τα Χριστουγεννα και μετα ειναι άρρωστο. Δεν κελαηδάει, φαινεται κουρασμενο, κουνα πανω κατω την ουρα του και βγαζει ηχους σαν να κλαιει.
Αφού του εδωσα αντιβιωση-οπως τους δινω προληπτικα- το φαινόμενο του ηχου μειώθηκε, αλλά συνεχεια κάνει σαν να μασουλάει κάτι.
Και ερχομαστε στο θεμα. Σημερα τον εβγαλα να τον ψαξω, νομιζοντας πως εχει ακάρεα, και διαπιστωσα πως έχει βγαλει ένα εξογκομα σαν σπυρι, στην ουρα του, στο πισω μερος από τον 'ποπο΄ του και παρατηρησα πως κουτσαινει απο το αριστερο του πόδι.
Χρειάζομαι την βοήθεια σας, τι πρεπει να κανω; Μενω στην Κοζάνη και εδω δεν υπάρχουν πτηνίατροι να τον παω.
 
Ειναι λαθος σου που δινεις φαρμακα ετσι χωρις να ξερεις τι εχει και τι φαρμακο δινεις! Εσυ παιρνεις αντιβιωση μια φορα το μηνα προληπτικα και τι ειδους προληψη ειναι αυτη, για ποιο πραγμα προλαμβανεις; Οταν αρρωστησουν και χρειαστουν τη συγκεκριμενη αντιβιωση να εισαι σιγουρη πως δεν θα τα πιανει. Επισης η αντιβιωση καταστρεφει τη χλωριδα του εντερου.

Εδω κοιταξες για να δεις που ειναι ο κοντινοτερος πτηνιατρος; https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/

Καλησπερα παιδια,

Εχω δυο παπαγαλακια, ζευγαρικαι το αρσενικό από τα Χριστουγεννα και μετα ειναι άρρωστο. Δεν κελαηδάει, φαινεται κουρασμενο, κουνα πανω κατω την ουρα του και βγαζει ηχους σαν να κλαιει.
Αφού του εδωσα αντιβιωση-οπως τους δινω προληπτικα- το φαινόμενο του ηχου μειώθηκε, αλλά συνεχεια κάνει σαν να μασουλάει κάτι.
Και ερχομαστε στο θεμα. Σημερα τον εβγαλα να τον ψαξω, νομιζοντας πως εχει ακάρεα, και διαπιστωσα πως έχει βγαλει ένα εξογκομα σαν σπυρι, στην ουρα του, στο πισω μερος από τον 'ποπο΄ του και παρατηρησα πως κουτσαινει απο το αριστερο του πόδι.
Χρειάζομαι την βοήθεια σας, τι πρεπει να κανω; Μενω στην Κοζάνη και εδω δεν υπάρχουν πτηνίατροι να τον παω.
 
ειναι η όχι λάθος, εδω που μενω πτηνιατρος δεν υπάρχει και ουτε εχω την ευχαίρια να πάω στην Θεσσαλονίκη. Έχει κανεις να μου δώσει συμβουλη;
 
Αφού του εδωσα αντιβιωση-οπως τους δινω προληπτικα- το φαινόμενο του ηχου μειώθηκε, αλλά συνεχεια κάνει σαν να μασουλάει κάτι.
.
Λυπαμαι, δεν ξερω να σε βοηθησω στο συγκεκριμενο προβλημα που αντιμετωπιζεις. Πρεπει ομως να καταλαβεις οτι, το να δινεις προληπτικα αντιβιωση στα πουλια ειναι σοβαρο λαθος!
 
Παιδια ευχαριστώ για το ενδιαφερον. Το σπυρι το εχει στο κατω μερος της ουρας τουκαι όχι στο επανω. Σαν πρηξιμο είναι παρα σαν σπυρι. Είναι η ίδια ασθενια με την λοιμωξη του ουροποιητικού αδένα;
 
Παιδια ευχαριστώ για το ενδιαφερον. Το σπυρι το εχει στο κατω μερος της ουρας τουκαι όχι στο επανω. Σαν πρηξιμο είναι παρα σαν σπυρι. Είναι η ίδια ασθενια με την λοιμωξη του ουροποιητικού αδένα;


Εαν ειναι εντερο δεν αποκλειεται να ειναι και το αποτελεσμα της προληπτικης αντιβιωσης.
 
Δεν νομίζω να είναι αυτό που λες. Είναι στο κάτω μέρος της ουράς του, αλλά προς το τέλος της ουράς και όχι στην μεριά της κοιλιάς του.
 
Μια φωτογραφια θα βοηθούσε να καταλαβουμε τι ακριβως εννοείς. 🙂 Εισαι σιγουρος πως το αρσενικό είναι αρσενικό και όχι θηλυκό; Αν ειναι θηλυκό ίσως να ειναι περίπτωση δυστοκίας;
 
Είμαι σίγουρη πως είναι αρσενικό, αφου γυρω απο τα ρουθουνια του είναι μπλε, αρα δεν παιζει ούτε δυστοκία...
 
Εαν εχει τραυματιστεί καπου και για αυτο κουτσαινει χρειάζεσαι οπωσδήποτε γιατρό παντως... Αν δε υπάρχει ειδικευμένος πτηνίατρος ίσως ενας κτηνιατρος να μπορεί να σε βοηθήσει έστω και τηλεφωνικά. Μην το αμελήσεις...

Οι κενωσεις του πως είναι; Διαρροικές ή κανονικές; Πως σιτίζεται; Ειναι σε εσωτερικό χώρο ή εξωτερικό?
 
από όσο εχω δει είναι κανονικές, τρώει και πίνει νερό κανονικά και είναι σε εσωτερικό χώρο. Αυριο το πρωι θα το παω σε κτηνιατρο, ελπιζω να κανει κατι.
 
Λοιπόν παιδία έχω νεα. Το παπαγαλακι το πηγα σε κτηνιατρο. Δεν κελαηδαει επειδη εσωτερικα το στομα του ειναι πρησμενο λογω καποιας ασθενειας. Πρεπει να τρωει μαλακη τροφη οπως αυγο ή ειδική τροφη για μικρα παπαγαλακια που διαλύεται στο νερο.Ακομη πρεπει να παρει βιταμίνες κ ασβεστιο και στο πρηξιμο που ειναι σαν σπυρι (είναι αδενας πρησμένος) μου εδωσε να το βαζω μια αλοιφη. Το πουλακι ισως και να μην επιβιωσει γιατι με το πρηξιμο δεν τρωει και πολυ, για αυτο θα προσπαθω να το ταϊζω και εγω με συριγκα.
Ελπίζω να δυναμωσει και να γίνει καλυτερα.
 
Δεν σου ειπε τι ασθενεια εχει εσωτερικα στο στομα του; Αφου εχει αρχισει και πρηζεται μαλλον θελει δραστικοτερη αντιμετωπιση. Ειναι αρκετα ευαισθητα και "χανονται" ευκολα σε μια νυχτα.☹ Κριμα που δεν μπορεις να το πας σε πτηνιατρο.
 
To ξερω πως ειναι κρίμα αλλά δυστυχως δεν μπορω να κάνω αλλιώς...
 
δεν θελω να προσθεσω κατι στο θεμα, απαλ με αφορμη το σπυρακι που λετε, να πω οτι οταν εγω ειχα παει τα ζεμπρακια μου στον πτηνιατρο καθως ειχαμε πιασει κουβεντα μας ειπε κ για το πρησμενο αδενα που λες κεσυ joannoudi.λοιπον μου ξεκαθαρισε οτι συνηθως αυτο συμβαινει πολυ εντονα στα καναρινακια κ πως παλια οταν το εβλεπαν αυτο οι παλιοι θεωρουσαν οτι ηταν σπυρακι κ το εσπαγαν με αποτελεσμα τον θανατο του πουλιου! Γιατι αυτος ειναι αδενας κ μαλιστα πολυ σημαντικος για ολα τα ειδη των πουλιων!

αυτο που θελω εδω να τονισω ειναι οτι το παπαγαλακι σου ειναι αρρωστο γιαυτο κ ειχε πρηστει ο αδενας του. Αυτο βεβαια το ξερεις. Αυτο μας ελεγε κ ο γιατρος, οτι εαν ο αδενας του πισω στην ουρα ειναι πρησμενος αυτο ειναι ενδειξη οτι κατι δε παει καλα με το πουλακι μας. Αυτο ηθελα να ξεκαθαρισω για οσους το διαβαζουν να το εχουν υποψιν γιατι κεμενα τοτε μου ειχε φανει πολυ σηαντικο!
 
Back
Top