Ασθένειες Σπυρι στο πόδι από το καναρινι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Si@82
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Si@82

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2015
Μηνύματα
6
Πόλη
Λάρισα
Καλησπέρα! Με λένε Αθανασία και έχω εδώ και δύο χρόνια ένα καναρίνι αρσενικό μοσαικ. Χθες παρατήρησα ότι στα πόδια από το καναρινι βγήκαν δύο σπυράκια κόκκινα. Γνωρίζει να μου πει κάποιος τι ακριβώς είναι;
 
Θα χρειαστεί να βγάλεις μια δυο φωτογραφίες και να τις ανεβάσεις εδώ για να μπορέσουμε να σου πούμε με σιγουριά τι να κάνεις.
Μέχρι τότε αγόρασε betadine αλοιφή και βάλε πάνω στην πληγή...
Να ρωτήσω αν έχουν μαύρο καθόλου πάνω τους καθώς και αν μπορείς να μας πεις πόσες περίπου ημέρες το έχει.
 
Θα ανεβάσω photo. Μέσα στην εβδομάδα τα έβγαλε που έλειπα.

Στο avatar μου φαίνεται το προβλημα
 
Στο avatar μου φαίνεται το προβλημα
Μοιάζει με αυτό που αρχικά υποψιάστηκα...
Όσο μπορώ να διακρίνω ... Ξηρή ευλογιά..
Betadine κάθε σούρουπο καλό καθαρισμό και καθημερινή αντικατάσταση των πατήθρων... μακρυά από άλλα πουλάκια. Καλό πλύσιμο των χεριών σου.
Σε μια βδομάδα περίπου όλα θα επανέλθουν στην προηγούμενη καλή κατάσταση.
 
Ευχαριστώ πολύ! Θα σας ενημερώσω! Αντικατασταση των πατηθρων εννοείται καθάρισμα; Είναι πλαστικές

Γνωρίζουμε από τι μπορεί να το έπαθε;
 
Γνωρίζουμε από τι μπορεί να το έπαθε;
Συνήθως φορείς και μεταδότες αυτής της ασθένειας στα πουλιά είναι οι διάφοροι ξενιστές (κουνούπια, σκνίπες κλπ) τα οποία τσιμπώντας ένα άρρωστο τα μεταφέρουν και στα υγιή πουλιά
Αντικατασταση των πατηθρων εννοείται καθάρισμα;
Αν και για τη συγκεκριμένη περίπτωση ίσως θεωρηθούν υπερβολή αλλά θεωρώ πως χρειάζεσαι δυο σετ πατήθρες.
Ένα καθαρό που μπαίνει στο κλουβί και αυτό που βγαίνει πάει για καλό πλύσιμο, απολύμανση και πολύ ήλιο μέχρι την επόμενη που θα χρησιμοποιηθεί.
 
Θα πάρω τότε ένα σετ ακόμη. Προς το παρόν τα πλένω κάθε πρωί με ζεστό νερό χλωρίνη και μετά ξύδι.
 
Back
Top