Γενικά Σπόρια στην ποτίστρα

Elgrantenor

PB New Member
Εγγραφή
11 Οκτ 2019
Μηνύματα
54
Πόλη
Αχαρνές
Καλησπέρα σε όλους. Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα πως ο Fidel(timbrado blue ενός χρόνου) μέσα στη ποτίστρα του πετάει σπόρια απο την τροφή του. Που να οφείλεται αυτό?
 
Αυτο το κανουν πολλα πουλια κυριως για να μαλακωσουν τον σπορο.

Η λυση σε αυτη την ανθυγιεινη κατασταση ειναι οι ποτιστρες κενου ή μπιλιας!
Μπορείς να μου δείξεις σε παρακαλώ ενα δείγμα αυτών των ποτιστρων;
 
Εγώ της χρησιμοποιώ κοντά 2 μήνες μετά από πρόταση του Αντώνη.
Είναι μάρκας s. Τ.a.
Παρατήρησα ότι στο άνοιγμα έκανε που και πού τσακ, και μετά είχε ράγισμα στο χείλος της.
Δεν ξέρω αν είναι τόσο ευαίσθητο ή κανό κάτι λάθος εγώ.
IMG_20191105_154600~2.webpIMG_20191105_154641~2.webp
 
Οταν θα τις αντικαταστησεις Παυλο ψαξε για τις 2GR, οχι οτι η STA δεν ειναι καλη απο οτι ακουω αλλα προσωπικη αποψη εχω μονο απο την 2GR και δεν ειχα ποτε θεμα.
Αν δεν βρεις επανω πες μου να σου στειλω!
 
Φαντάζομαι καλύτερα είναι η υποπίεσης γιατί το πουλί βλέπει το νερό ενώ σε αυτή με τη μπίλια όχι.
Εάν το συνηθίσει νομίζω είναι το ίδιο.
 
Φαντάζομαι καλύτερα είναι η υποπίεσης γιατί το πουλί βλέπει το νερό ενώ σε αυτή με τη μπίλια όχι.
Εάν το συνηθίσει νομίζω είναι το ίδιο.
Ο φόβος μου ως προς την ποτίστρα υποπίεσης είναι να αδειάσει και να διψάσει το πτηνό ενώ για την ποτίστρα με μπίλια μην τυχόν κολλήσει η μπίλια και δεν βγάζει νερό. Υπάρχει αυτός ο φόβος;
 
Φαντάζομαι καλύτερα είναι η υποπίεσης γιατί το πουλί βλέπει το νερό ενώ σε αυτή με τη μπίλια όχι.
Σε αυτού του τύπου τις ποτίστρες, τα πουλιά δεν πηγαίνουν γιατί βλέπουν το νερό αλλά επειδή ξέρουν ότι θα πιουν από εκεί.
 
Ο φόβος μου ως προς την ποτίστρα υποπίεσης είναι να αδειάσει και να διψάσει το πτηνό
Αν κλείσει σωστά, δεν έχει διαρροή.

ενώ για την ποτίστρα με μπίλια μην τυχόν κολλήσει η μπίλια και δεν βγάζει νερό
Υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να συμβεί αυτό που λες, η οποία μπορεί να αποφευχθεί εάν κλείσεις καλά την ποτίστρα, την κρατήσεις όρθια και στη συνέχεια πιέσεις τη μπίλια προς τα μέσα με ένα αιχμηρό αντικείμενο και αφού τρέξει λίγο νερό με ελεύθερη ροή, να αφήσεις τη μπίλια με μια κίνηση να πάει στη θέση της.
 
Εγώ πάντως στην αρχή μέχρι να σιγουρευτώ ότι πίνει αφίσα και την απλή μαζί.

Όταν έχεις χρόνο για παρατήρηση την βγάζεις την απλή, και όταν είσαι σίγουρος ότι την έμαθε την αφαιρείς.
 
@Elgrantenor
Συγγνώμη, αν σου αλλοιώνω το θέμα να μεταφέρω αλλού τις συγκεκριμένες απορίες μου😀
μην ανησυχείς φίλε. Είναι απορίες που τις απόκτησα κι εγω. Καθόλου αλλοίωση. Μαθαίνω διαβάζοντας εδω μέσα.
 
Εχω χρησιμοποιήσει και τα 3 ειδη. Κλασσικη, μπιλιας και υποπιεσης.
Και η μπιλιας κολλάει και η υποπιεσης αδειαζει αν δεν κουμπωσει καλα οπως ειπε ο Σταυρος, αλλα επισης εχω πεσει και σε τζαναμπετικο πουλι(καρδερινα) που καταφερνε κι εβαζε σπορια και στην υποπιεσης.
Προτεινω ως καλυτερη την υποπιεσης ομως καθως η μπιλιας θελει σε τακτα χρονικα διαστήματα λυσιμο και καθαρισμο της διπλης μπιλιας απο αλατα κτλ.
 
για την ποτίστρα με μπίλια μην τυχόν κολλήσει η μπίλια και δεν βγάζει νερό. Υπάρχει αυτός ο φόβος;
Όντως κολλάει καμία φορά και έχουν μείνει τα πουλιά μου για ώρες χωρίς νερό. Το κόλπο είναι κάθε φορά να σπρώχνεις λίγο την μπίλια με το δάχτυλο και αφού δεις ότι βγάζει σταγόνες νερό τότε να μπει πάλι στο κλουβί.
 
Αν στην απλή ποτιστρα αλλάζεις το νερό κάθε μέρα, το τελευταίο από το οποίο θα κινδυνέψουν τα πουλάκια σου είναι οι σπόροι που μπορεί να βάζουν μεσα.
Μιλάμε για κάτι απίστευτα συχνό.
 
Back
Top