Διατροφή Σπόροι γαϊδουράγκαθου για τα καναρίνια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης CHRISV
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

CHRISV

PB New Member
Εγγραφή
13 Ιαν 2022
Μηνύματα
501
Πόλη
Αθήνα
Γειά σας και καλησπερίζω την παρέα. Μάζεψα σπόρους γαϊδουράγκαθου πήγα στο εξοχικό μου και μάζεψα μεγάλα γαϊδουράγκαθα τα άνοιξα με μαχαίρι και μάζεψα τους σπόρους τους. Τι μου συνιστάτε; Να τους δώσω και πια διαδικασία να ακολουθήσω; Να αναφέρω ότι τους έπλυνα με ξύδι, νερό και τους στέγνωσα. Κάθε γνώμη δεκτή.
[automerge]1651348056[/automerge]
Μια φωτογραφία: IMG_20220430_224755_400x800.webp
 
Και κάτι άλλο για να μην ανοίγω και καινούργιο θέμα, μπορώ να δώσω λεβάντα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Vada
μπορώ να δώσω λεβάντα;
Ναι, μπορείς να δώσεις, θεωρείται ασφαλές αρωματικό βότανο για τα πτηνά.
Επίσης θεωρείται και καλό έντομο-απωθητικό.
Αν έχεις σε γλάστρα μπορείς να την βάλεις σε κοντινή απόσταση από τα κλουβιά για να μην πλησιάζουν τα κουνούπια.
 
Παρατήρησα ότι η λεβάντα δεν είναι μέσα στο άρθρο. Έψαξα στο διαδίκτυο αλλά δεν βρήκα κάποια αναφορά για βρώση λεβάντας από πτηνά, παρά μόνο ότι το αιθέριο έλαιο δεν ήταν τοξικό κατά την εισπνοή του από καναρίνι.
 
Εγώ θέλω να ρωτήσω για το γαϊδουράγκαθαο. Είναι σπόρος πολύ ευεργετικός για το συκώτι αλλά δεν είναι σπόροι που τρώνε τα καναρίνια γιατί είναι πολύ σκληρός για να τον σπάσουν . Άρα παρόλαυτά τον δίνουμε στα καναρίνια;
[automerge]1651467402[/automerge]
Εννοώ σπασμένο η τρίμμα;
 
Ναι τον δίνουμε κάνει πολύ καλό τον σπάμε και δίνουμε το μέσα του σπορου.
[automerge]1651480151[/automerge]
Εννοώ σπασμένο η τρίμμα
σπασμένο όχι τριμα.
 
Επίσης ο συγκεκριμένος σπόρος αποτελεί τροφή για τις καρδερίνες στο φυσικο τους περιβάλλον, για αυτο δυστυχώς αυτοι που τις πιάνουν επιλέγουν να στήνουν ξωβεργες και παγίδες σε τέτοια σημεία που πηγαίνουν να βρουν την τροφή τους
 
@kom ναι το έχω διαβάσει. Αλλά δεν είναι για καναρίνια. Ξαναλέω δεν εννοώ ότι το καναρίνι θα πάθει κάτι, ίσα ίσα αλλά το ότι δεν είναι φυσική του τροφή, δεν πειράζει;
 
Αλλά δεν είναι για καναρίνια. Ξαναλέω δεν εννοώ ότι το καναρίνι θα πάθει κάτι, ίσα ίσα αλλά το ότι δεν είναι φυσική του τροφή, δεν πειράζει;
Όχι δεν πειράζει, Το αντίθετο μάλιστα. Εξάλλου πολλές από τις τροφές που τους δίνουμε δεν είναι οι φυσικές τους τροφές (π.χ. αυγό) και παρόλα αυτά τους είναι απαραίτητες.
 
Back
Top