Διατροφή Σπόροι για καναρίνια τύπου Gloster

Spyros Kefal

PB New Member
Εγγραφή
8 Ιαν 2016
Μηνύματα
21
Πόλη
Αθήνα
καλημέρα
πριν ξεκινήσω αυτό το μήνυμα προσπάθησα να ανασύρω 'οτι σχετικό μήνυμα υπήρχε δεν εχω ακομα ξεκαθαρίσει τι σπόρους να δίνουμε σε καναρίνια τύπου,
με βάση την εμπειρία και τισ γνώσεις σας εσεις τι προτείνετε;
είμαστε μία παρέα με gloster (μόνο εγώ ζευγαρώνω gloster) που αγοράζουμε από κοινού σπόρουσ επομένως αν έχετε κάτι σε πολλά κιλά παρακαλώ να το προτείνετε...
μέχρι σήμερα αγοράζαμε
BEYERS DELI NATURE την 55 (Συστατικά: Κεχρί 75%, Ρούπσεν 10%, Λινάρι 2,5%, Βρώμη 5%, Νίζερ 3,5%, Κανναβούρι 2,5%, Λευκή Περίλλα 1%, Λευκό μαρουλόσπορο 0,5%) ή
BEYERS DELI NATURE THN 80
Συστατικά: κεχρί 65%, νίζερ 15%, κανναβούρι 5%, λινάρι 5%, βρώμη 5%, αγριόσποροι 5%.
εχετε ακουστα την KING CANARY GLOSTER AND POSTURE CANARIES SOUTH EUROPE [ΣΥΝΘΕΣΗ:ΦΑΛΑΡΙΔΑ(ΚΕΧΡΙ) 73% , ΝΙΖΕΡ 7%, ΡΟΥΠΣΕΝ 7%, ΠΕΡΙΛΛΑ ΛΕΥΚΗ 2%,
ΚΑΝΝΑΒΟΥΡΙ ΨΙΛΟ 5%, ΛΙΝΑΡΙ ΧΡΥΣΟ 3% & ΒΡΩΜΗ 3%
την είδα σε e shop και [δεν το κρυβω] τσίμπησα λόγω ονόματοσ . αξίζει;
ευχαριστω
.
 
Γιατί προβληματίζεσαι...
Τα καναρίνια τύπου και ειδικά τα γκλόστερ δεν έχουν και πολλά που να "προαπαιτούνται" για την καλή, σωστή και απαραίτητη διατροφή τους.
Ένα καλό και πλούσιο σε ποικιλία μείγμα σπόρων είναι αρκετό...
Αν τώρα η παρέα έχει διαφορετικές απαιτήσεις σίτισης των πουλιών της θα πρέπει να προσαρμόσετε τις απαιτήσεις σας.. Κι αυτό μόνο καλό δεν είναι.
Συμβιβασμούς στη διατροφή των πουλιών δεν πρέπει να γίνεται..
Υπάρχουν πολλά και καλά μείγματα στην αγορά...
Το ίδιο, περισσότερο ή λιγότερο καλά από αυτό που περιγράφεις θα μπορέσει να το πει μόνο όποιος τα έχει δοκιμάσει όλα. Για μεγάλο χρονικό διάστημα και σε πολλά πουλιά.
Διαφορετικά τα συμπεράσματα θα είναι υποκειμενικά και μη απαραίτητα.
Δεν έχω δοκιμάσει το συγκεκριμένο...
Στα μάτια μου δείχνει καλό..
Ίσως κάποια στιγμή να δοκιμάζατε και κάποιο από τα μείγματα της vadigran ή της Quiko ...
Τις έχω χρησιμοποιήσει με πολύ καλά αποτελέσματα...
Η Quiko είναι αυτή που χρησιμοποιώ τώρα... και για την αναπαραγωγή αυτή.
 
λάτρης και γω των gloster,έχοντας τα στο πλευρό μου 2 χρόνια και δοκιμάζοντας και τις 3 τροφές που ακολουθούν..

1) King Gloster & Posture Canary South Europe 22kg
Σύνθεση: Κεχρί Καναδά,Ρούπσεν,Νίζερ,Καναβούρι,Λινάρι χρυσό,Βρώμη, Περίλλα Λευκή.

2) Quiko Canary Breeder Plus 25kg
Σύνθεση: Κεχρί Καναδά,Νίζερ, Περίλλα Λευκή,Καναβούρι, Αποφλοιωμένη Βρώμη,Λινάρι.

3) Vadigran Μείγμα Καναρινιού POSTURE 20Kg
Σύνθεση:Κεχρί-Καναδά,-Νίζερ,-Σπόροι- Υγείας-(9σπόροι),-Αποφλοιωμένη-Βρώμη,-Καναβούρι,-Λιναρόσπορος,-Ραδικόσπορος-(κιχώριον),-Γρασίδι

..η αποδοχή της VADIGRAN POSTURE ήταν μακράν μπροστά από τις 2 άλλες..
 
Back
Top