Διατροφή Σπόροι μαζί με λαχανικά και αυγο για τα μπατζι

Αλκηστις

PB Member
Εγγραφή
27 Ιαν 2017
Μηνύματα
499
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν είδα ένα βίντεο προχθές νομίζω στο YouTube. Ήταν ένας Αυστραλός εκτροφέας και έτριψε κολοκύθι αυγο σπόρια και κάτι σαν Σεληνο χοντρό μπορεί αν ήταν σέλερι και τα ανακάτεψε. Τα άφησε σε μια λεκάνη να δέσει το μίγμα καμία ώρα.λετε να το δοκιμάσω γιατί τα λαχανικά δε τα πλησιάζουν τα δικά μου. Απο την άλλη έτσι πάει στραφι όλη η τροφή κάθε μέρα γιατί θεωρώ πως με την υγρασία των λαχανικών θ αναπτυχθούν μύκητες. Ενω αν τα έχω χωριά θα ανανεώνω αυτό που έχει αναγκη. Απο την άλλη σιγά το κόστος και να το πετάξω δεν έγινε και τίποτα. Επισης έβαζε κόκκινο μιλετ στη κλούβα γιατί εκεί μέσα υπήρχαν και μπατζι μικρότερης ηλικίας και έλεγε ότι κάνουν σαν παλαβά τα μικρά για κόκκινο μιλετ. Θα ήθελα την άποψη σας.

Σαν τακτική το κάνει κανείς αυτό; Επίσης θα ήθελα την άποψη σας για τους φυτρωμένους σπόρους.
 
Προσωπικά, αν και ξέρω πως πολλοί ακολουθούν τέτοιες πρακτικές, δεν μου αρέσουν τα ανακατέματα και τα μαγειρέματα για τα ζώα.
Οι παπαγάλοι τρελαίνονται για φρέσκα χόρτα και μυρωδικά. Δεν υπάρχει παπαγάλος αν βάλεις μια φούντα χλωρή ρίγανη ή άνηθο να μην πέσει πάνω του. Όταν είχα εγώ, έτριβαν και το σώμα τους από την χαρά τους. Βλήτα, αντίδια, ό,τι έχει κάθε εποχή και τώρα υπάρχουν πολλά. Καλό πλύσιμο και τα δίνετε.
Το κόκκινο μίλλετ δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, για να το λέει, δοκίμασέ το. Δεν έχω πετύχει βέβαια και σε κάποιο μαγαζί.
Για κάτσε να μας πει και κανένας άλλος αν το έχει δοκιμάσει.
 
Χλωρή ρίγανη και άνηθο Ε;..χμμμμ

Πάντως ειχα δει παααλι σε βίντεο πως αν τρίβονται πάνω στα φρεσκοπλυμενα λαχανικά είναι ένδειξη πως τους αρέσει το νερό και το μπάνιο (άσχετο αλλά μιας και το ανέφερες)
 
Πάντως ειχα δει παααλι σε βίντεο πως αν τρίβονται πάνω στα φρεσκοπλυμενα λαχανικά είναι ένδειξη πως τους αρέσει το νερό και το μπάνιο (άσχετο αλλά μιας και το ανέφερες)
Ισχύει και αυτό αλλά όχι και απαραίτητα, τους αρέσουν και τα λαχανικά.
 
Προσωπικά, αν και ξέρω πως πολλοί ακολουθούν τέτοιες πρακτικές, δεν μου αρέσουν τα ανακατέματα και τα μαγειρέματα για τα ζώα.

Συμφωνώ με την Μαρία! Το μόνο " μαγειρεμένο" που τους δίνω είναι σπιτικη αυγοτροφή! Μπορεις να παίρνεις από τον μανάβη αν ειναι γνωστός,4-5 φυλλαράκια (δεν χρειάζεται παραπάνω γιατί δεν θα φανε πολυ και μαραίνονται) ή ρόκα (τρελαίνονται), ή ζοχιά, ή ραδίκι, ή σπανάκι, ή αντίδι! Κρέμασε τα στο κλουβί και κάποια στιγμή θα δοκιμάσουν! Μπορεις να τα δοκιμάσεις να τους τα δωςεις και με το χέρι μιας και ειναι ημερα!
 
Back
Top