Διατροφή Σπόροι των πουλιών σε γλάστρα για να φυτρώσουν και να φάνε

aimilia minopoulou

PB New Member
Εγγραφή
2 Απρ 2024
Μηνύματα
20
Καλησπέρα σας ήθελα να ρωτήσω είδα ένα βιντεάκι που βάζουν σε ένα γλαστράκι από την τροφή τους σποροι και βιτρώνουν κ τους δίνουν να φάνε
Μπορούμε ν το κάνουμε ;
 
Ναι, μπορούμε. Αλλά έως τότε (όμως και μετά από την ανάπτυξη των σπόρων τους σε φυτά) μπορούμε επίσης να δίνουμε διάφορες συμπληρωματικές φυτικές τροφές οι οποίες περιγράφονται εκτεταμένα στο ακόλουθο άρθρο:
 
Τι φυτά βλέπουμε στην εικόνα; Εννοώ από τι σπόρους έχουν προκύψει, αν γνωρίζεις...διότι πάντοτε θα μπορούσαν να έχουν βγει και μόνα τους από το χώμα και τότε, κανείς, αν δεν ξέρει το είδος του φυτού, δεν θα μπορούσε να σου πει με ακρίβεια αν είναι βρώσιμοι από τα πουλιά ή τοξικοί.
 
Αρχικά μια πολύ χρήσιμη σε μένα εφαρμογή είναι το PictureThis. Θα σε βοηθήσει στην ταυτοποιηση. Την πιο καθαρή φωτό θα την αξιοποιούσα μέσω της εφαρμογής .
Στην συνέχεια, ποια τροφή ποιο μίγμα δίνεις στα παπαγαλάκια σου ώστε να εστιάσεις στο ποιο κατάφερε να φυτρώσει με το δεδομένο ότι στην συσκευασία γράφει τους σπορους.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@φιλομαθης καλησπέρα εγώ περνώ από τον εκτροφέα μου τροφή καθώς φτιάχνει διάφορες δεν ξέρω τι έχει μέσα βάζω φωτό κ από την τροφή κ από τους σπόρους που βγήκαν
[automerge]1713341851[/automerge]
@ianos είναι σπόροι από την τροφή του
Καλησπέρα
 

Συνημμένα

  • IMG_5064.webp
    IMG_5064.webp
    482,2 KB · Προβολές: 17
  • IMG_5063 6.webp
    IMG_5063 6.webp
    396,6 KB · Προβολές: 17
  • IMG_5064.webp
    IMG_5064.webp
    482,2 KB · Προβολές: 15
  • IMG_5063 6.webp
    IMG_5063 6.webp
    396,6 KB · Προβολές: 18
Αρχικά μια πολύ χρήσιμη σε μένα εφαρμογή είναι το PictureThis. Θα σε βοηθήσει στην ταυτοποιηση
Δοκιμασε να βαλεις την εφαρμογη στο κινητο σου και μετα μεσω της εφαρμογης να κανεις ταυτοποιηση.
καθαρη κοντινη φωτο ανα φυλλο(δεν εχεις ενα ειδος σπορων) και πιστευω θα σε βοηθησει

τωρα επιλεγοντας ενα καλο μιγμα τι ακριβως περιεχει σε σπορους σου εχω μερικα links απο εικονες google ανα σπορο






 
@aimilia minopoulou
Ανεβηκαν αλλα επειδη δεν ειναι ενα ειδος αλλα διαφορα μαζι , η εφαρμογη δεν μπορει να ταυτοποιησει σωστα.
οποτε για αυτο προτεινω το απλουστερο σεναριο να βαλεις την εφαρμογη στο κινητο σου να κανεις η ιδια την ταυτοποιηση μεσω της πολυ ευκολης στην λειτουργια εφαρμογης καθως εχεις την δυνατοτητα να κοψεις ενα φυλλο να το απομονωσεις και να φωτογραφηθει τελεια και υπο φυσικο φως.
Επιπλεον οπως προανεφερα απο ενα απο τα καλυτερα μιγματα στην αγορα βρηκα στα αγγλικα τους σπορους και εκατσα και εκανα ανα σπορο google search με εικονες και τα ανεβασα ωστε αν θελεις να το εντοπισεις "χειροκινητα" το φυτο
Καλη συνεχεια ευχομαι.
 
@aimilia minopoulou , βάλε στο κινητό σου την εφαρμογή PlantNet, τράβηξε φωτογραφία μεμονωμένα φύλλα και θα σου γράψει περί τίνος πρόκειται
 
  • Χρήσιμο
Αντιδράσεις: MARY58
Back
Top