Διατροφή Σπόρος παπαρούνας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kbibikos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kbibikos

PB Member
Εγγραφή
2 Ιαν 2008
Μηνύματα
127
Πόλη
Αιγάλεω
Γεια σας φιλοι. Αν και στο τελος της αναπαραγωγικης περιοδου τωρα καταφερα να ζευγαρωσω το καναρινο μου. Στην προετοιμασια τους εκτος απο αυγο τους εδινα και σπορο παπαρουνας σε μικρη βεβαια ποσοτητα και οχι για πολυ καιρο. Διαβασα εχθες σε ενα αρθρο οτι ο σπορος της παπαρουνας προκαλει σταματημα στο κελαηδησμα, βεβαια οσο καιρο ηταν για ζευγαρωμα δεν κελαηδουσε το αρσενικο αλλα ουτε και τωρα που η καναρα κλωσαει τα αυγα. Δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο, ή φταιει ο σπόρος παπαρουνας που τους εδινα.
 
Είναι φυσιολογικό και δεν φταίει η παπαρούνα.
 
κι εγω συμφωνω με τον Μακη. Δεν φταιει η παπαρουνα.
 
Φυσιολογικο ειναι. Μερικοι αρσενικοι σταματανε το κελαιδημα κατα την διαρκεια της επωασης.
 
ειναι απολυτος φυσιολογικο γιατι και παλι ειναι με την καναρα αρα δεν θα κελαιδαει.
 
Η παπαρούνα απ' όσο ξέρω βοηθάει στο πύρωμα, ο Ορφέας μου, ένα πράσινο σελφ, είχε σοκαριστεί από τη μεταφορά, και για αρκετό καιρό τον είχα με βιταμίνες κλπ μέχρι να συνέλθει. Ανυσηχούσα πάρα πολύ, καθόταν συνέχεια φουσκωμένο και νωχελικό, και κοιμόταν από τις 5 το απόγευμα. Μόλις άρχισε να ζωηρεύει του 'βαλα λίγη Αηδονίνη στο νερό και λίγη παπαρούνα σε μια μικρή θήκη και τώρα ποιος το πιάνει. Τραγουδιστάρα μου βγήκε!
 
Back
Top