Φροντίδα Στήσιμο κλουβιού 60εκ ανά περίπτωση

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
Μιας και το υποσχέθηκα στον αγαπητό Δημήτρη Page Not Found , ορίστε κατά την γνώμη μου πώς μπορεί κάποιος να στήσει σωστά ένα κλουβί 60εκ ανά περίπτωση, δηλ. Φιλοξενώντας...
1)1 πουλί
20161105_105645.webp

2) 2 πουλιά προ της αναπαραγωγής, με το χώρισμα, ώστε να μην έχουν οπτική επαφή
20161105_101904.webp

3) τοποθετώντας φωλιά στα πλα'ι'νά πορτάκια του κλουβιού/θήκη νήματος και πατήθρα μπροστά & λίγο κάτω από την είσοδο της φωλιάς,ώστε να διευκολύνεται το βάτεμα
20161105_105828.webp

4)τοποθετώντας φωλιά στα εμπρόσθια πορτάκια του κλουβιού/θήκη νήματος και πατήθρα μπροστά & λίγο κάτω από την είσοδο της φωλιάς
20161105_112155.webp

4)φύλαξη αυγών στην ενσωματωμένη θήκη στο πάνω μέρος της φωλιάς, κάνοντας χρήση σπόρων.
20161105_112703.webp

στις φωτό 1 και 2, παρακαλώ προσέξτε τη θέση που τοποθετούμε πατήθρες, ποτήστρες,ταίστρες ώστε όλα να λειτουργούν σωστά για το πουλί.
Η φωτό 3, αποτελεί τη δική μου προτίμηση τοποθέτησης φωλιάς σε εξωτερική εκτροφή.
Από την εμπειρία μου.. Οι κανάρες νιώθουν πιο ασφαλείς στη θέση αυτή μιας και έχουν πλήρη εικόνα του κλουβιού, από την μία άκρη έως την άλλη. 😉
 
Γιατί "βάζουμε" τα αυγά σε ξεχωριστή θήκη και πάνω σε σπόρια;
 
Γιατί "βάζουμε" τα αυγά σε ξεχωριστή θήκη και πάνω σε σπόρια;
οι συγκεκριμένες φωλιές,Εύα, διαθέτουν χώρο φύλαξης αυγών.Αλλοι χρησιμοποιούν νήμα..άλλοι σπόρους. Εκεί τα φυλάμε όσοι κάνουμε χρήση ψεύτικων αυγών αντικαθιστώντας τα αληθινά,έως ότου ολοκληρώσει την απόθεση των αυγών η θηλυκιά και εν συνεχεία της τα επιστρέφουμε. Με τον τρόπο αυτό, αυξάνονται οι πιθανότητες να εκκολαφθούν όλα σχεδόν μαζί.
 
Δε μπορουσες να το βαλεις 2 μερες νωριτερα; Ολα λαθος τα εχω κανει...
Βάσια.. Το στήσιμο όπως το βλέπεις λειτουργεί πολύ καλά, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως είναι και ο κανόνας.Αν νιώθεις, μέσω της παρατήρησης, πως κάτι στα πουλιά σου δεν πάει καλά..άλλαξέ το!👍
 
Προς το παρων Δημητρη μου τα πουλια τη βρισκουν να καθοντε στη δευτερη φωλια που ειναι πεσμενη στο δαπεδο απο χθες βραδυ... Θα περιμενω να ερθουν οι ξυλινες πατυθρες και θα το κανω καπως ετσι... Να ρωτησω ομως. Εχεις μπλοκαρισμενες ολες τις πορτες ή μου φαινεται;
 
Εχεις μπλοκαρισμενες ολες τις πορτες ή μου φαινεται;
..η σωστή θέση των πατηθρών είναι αυτή.. Τοποθέτησέ τες από την πίσω πλευρά και όλες οι πόρτες θα είναι ελεύθερες.
 
Δημήτρη πολύ ωραίο το post σου...
Πήρα σήμερα ένα τέτοιο ακριβώς κλουβί για το ένα καναρίνι μου...
Δυο ερωτήσεις:
1) Ποιο σημείο είναι καλύτερο για να τοποθετήσω σουπιοκόκαλο και αυγοθήκη;
2) Μια βοήθεια. 🙂Η κάτω σχάρα μπαίνει πάνω από τα πλαινά σιδερένια "αυλάκια" του κλουβιού ή αποκάτω από αυτά; Και μετά μαγκώνει με το γάντζο και τον κρίκο που έχει στο ταψάκι; (στην φώτο σου δεν μπορώ να διακρίνω το κρίκο σου στο ταψάκι)
Ευχαριστώ...
 
Δημήτρη ευχαριστώ για τις απαντήσεις...
Στο 2ο ερώτημά μου... Το πολύ σωστά είναι στο πάνω από τα πλαινά σιδερένια "αυλάκια";
Και πάλι ευχαριστώ
 
Δημήτρη, οι πατήθρες είναι 10άρες ή 12άρες σε διάμετρο;
Σε μήκος; Είναι 30cm όλη η πατήθρα ή από την εγκοπή για το κάγκελο και μετά; Θέλω να πω τις έκοψες ή όχι;
 
Εγώ πάλι κάνω το ακριβώς ανάποδο.. Έχω τα πάντα όσο πιο μακριά γίνεται από τις πατήρθρες και ό,τι θελήσουν πετάνε και το φτάνουν. Πουλιά είναι, στη φύση τους είναι και να φτερουγίζουν και να φτάνουν ό,τι θεωρούν απαραίτητο με διάφορους τρόπους. Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να μπει κάπου το νερό, η αυγοθήκη ή το νήμα και να μην μπορούν να έχουν πρόσβαση αν δεν υπάρχει κοντά κλαδί;
Άσε που εγώ έχω παρατηρήσει πως όσο πιο κοντά είναι τα σκεύη στις πατήρθρες, τόσο πιο πιθανό είναι να κουτσουλάνε μέσα σε αυτά.
Μόνο όταν έχουνε μικρά βάζω κάποιες έξτρα πατήρθες μέχρι να μπορούν να ξεκινήσουν να πετάνε κανονικά.

Αλλά βασικά όπως και να τις τοποθετήσουμε δεν πρόκειται να είναι καθοριστικό ούτε για θετικές ούτε και για αρνητικές εξελίξεις.
 
Δημήτρη, οι πατήθρες είναι 10άρες ή 12άρες σε διάμετρο;
Σε μήκος; Είναι 30cm όλη η πατήθρα ή από την εγκοπή για το κάγκελο και μετά; Θέλω να πω τις έκοψες ή όχι;
εγώ Σπύρο χρησιμοποιώ και των 2 διαμέτρων.. Δηλ. 1 των 10cm και 1 των 12cm.
γυμνάζουν πολύ καλύτερα τα πόδια τους έτσι!
σε μήκος ναι, ειναι 30άρες.. Εξέχουν λίγο από το κλουβί αλλά αυτό στο δικό μου χώρο δεν αποτελεί πρόβλημα.. Αν σε δυσκολεύουν, μπορείς να τις κόψεις..
 
Εγώ τις πατήθρες τις έχω στήσει όπως έδειξε ο Δημήτρης με την διαφορά πως έχω χρησιμοποιήσει καβίλιες (2 λείες και 1 με ραβδώσεις) από την μια άκρη του κλουβιού ως την άλλη με τις εξής διαμέτρους: 8, 10 και 12mm.
Ελπίζω να μην έχω κάνει βλακεία...
 
Νομίζω πως δεν υπάρχει πρόβλημα, αν είχες μόνο 8άρες θα ήταν μικρές, τώρα έχεις δώσει παραπάνω επιλογές...
Οι λείες φτάνει να μην είναι πολύ γυαλιστερές και να έχουν καλό κράτημα αλλιώς ίσως θα πρέπει να τις αγριέψεις...
Περίμενε φυσικά και άλλες απαντήσεις...
 
έχω χρησιμοποιήσει καβίλιες (2 λείες και 1 με ραβδώσεις) από την μια άκρη του κλουβιού ως την άλλη με τις εξής διαμέτρους: 8, 10 και 12mm.
Ελπίζω να μην έχω κάνει βλακεία...
Γνώμη μου.. Είναι καλύτερες οι ξύλινες ισιες καβίλιες παρά αυτές με τις ραβδώσεις.. Καλά κάνεις και χρησιμοποιείς σε διάφορα μεγέθη γιατί έτσι γυμνάζονται τα ποδαράκια τους..8mm προσωπικά το βρίσκω λίγο ενώ 10 και 12mm είναι πολύ καλή επιλογή! 🙂
 
Γιατί "βάζουμε" τα αυγά σε ξεχωριστή θήκη και πάνω σε σπόρια;
Παρακολουθήσετε αυτές τις συζητήσεις και θα λυθεί κάθε απορία. Πρώτα πρώτα τη συζήτηση για την αντικατάσταση την αποθήκευση των αυγών, στη συνέχεια αυτήν για τις συνθήκες αποθήκευσης των αυγών και τέλος καταθέστε την εμπειρία σας ή πείτε την άποψή σας για το αν πρέπει ή όχι να γίνεται αντικατάσταση των αυγών.
 
Back
Top