Ασθένειες Στίγματα σε νύχι κοκατιλ

Νοκολετα

PB New Member
Εγγραφή
18 Οκτ 2018
Μηνύματα
64
Καλημέρα σας

Εδώ και 3εβδομάδες περίπου παρατήρησα ενα μαύρο στιγματακι στο νύχι του πουλιού. Θεώρησα ότι κάπου θα το χτύπησε και το άφησα να το δούμε.
Σήμερα το πρωί στο ιδιο νύχι λίγο πιο πάνω απο το πρώτο στίγμα δημιουργήθηκε και μια ακομη τελίτσα πιο μικρή.
Το πουλί τρώει κανονικά παίζει κελαηδαει δεν εχει αλλάξει συμπεριφορά καθόλου.

Έχει καποιος ιδέα μπορεί να είναι αυτό στο νύχι του;
Ευχαριστώ

IMG_20190609.webp
 
Εμένα μου μοιάζει για χτύπημα... Περίμενε όμως να σου πουν οι υπόλοιποι καθώς και για το τι θα κάνεις...
Πάντως τα ποδαράκια του θέλουν μια περιποίηση με επιθόλ...
Το πίσω δάχτυλο του έχει κάτι; η έτσι φαίνεται στην φωτογραφία;
Γιατί φαίνεται λες και έχει σαν μια ελαφριά "πληγή"
 
@eva vrs
Για ποιο λόγο θεωρείς πως θέλουν epithol τα πόδια του; Ρωτάω γιατί εγώ που δεν έχω πολύ πειρα θα μου φαινόταν ότι τα πόδια του είναι εντάξει. Δεν είναι φυσικό τα πόδια των πουλιών να είναι από τη φυση τους φολιδωτα; (Δεν μιλαω για κερατινες πλάκες που καλύπτουν τα πόδια) κι αυτό το ρωτάω γιατί παρατηρώ καθημερινά τα πουλια που διατηρώ και τα ποδαράκια τους ίσως και να έχουν χαρακτηριστικά όπως αυτου του πουλιού.

Αν η διαχείριση το κρίνει σκόπιμο ας ανοίξει ένα ξεχωριστό θέμα, μια και με ενδιαφέρει πραγματικά να ξέρω ποτέ μας ανησυχεί η εμφάνιση των ποδιών και ποτέ πρόκειται για την απλή ανατομία τους.
 
Για ποιο λόγο θεωρείς πως θέλουν epithol τα πόδια του; Ρωτάω γιατί εγώ που δεν έχω πολύ πειρα θα μου φαινόταν ότι τα πόδια του είναι εντάξει. Δεν είναι φυσικό τα πόδια των πουλιών να είναι από τη φυση τους φολιδωτα;
Φολιδωτα είναι Ελένη μου...
Το πουλί δεν έχει ακαρεα.
Απλα θέλουν μια ενυδάτωση για να φύγει αυτή η ξηρότητα που φαίνεται όπως είπε και ο Γιώργος...

Αυτή είναι η
Οχι ετσι φαινεται δεν εχει πληγη. Τι ειναιτο επιθολ. Οσο καιρο τον εχω ετσι ηταν τα ποδαρακια του.
Αυτή είναι η επιθόλ Νικολέτα... αρχείο λήψης.webp
[automerge]1560085410[/automerge]
Οχι ετσι φαινεται δεν εχει πληγη. Τι ειναιτο επιθολ. Οσο καιρο τον εχω ετσι ηταν τα ποδαρακια του.
Μπορείς να του βάλεις επίσης ελάχιστη βαζελίνη η ελαιόλαδο...
Εγώ τους είχα βάλει λίγο λαδάκι δύο φορες οταν ειχαν εμφανίσει αυτή την ξηρότητα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ρωτάω για να είμαι σιγουρη, και πάλι ίσως οι παπαγάλοι έχουν διαφορά από τα καναρινια ή τα παραδείσια. Μια φυσική ξηρότητα στα πόδια και οι φολιδες είναι φυσιολογικά, μια και τους βοηθάει να ρυθμίζουν την θερμότητα κατά τους χειμερινούς μήνες, ειδικά αν στεγάζονται σε εξωτερικό χώρο. (Τουλάχιστον αυτό έχω διαβάσει)
Αν τα αφήσουμε έτσι, χωρίς επέμβαση, τα ζημιώνουμε; Γιατί σίγουρα ένας παπαγάλος εξοικειωμένος στο χερι μας έχει διαφορά από κάποιο πουλάκι που σπάνια το πιάνουμε. Επίσης αυτή η λιπαρότητα μπορεί να μεταφερθεί, έστω και σε ελάχιστη ποσότητα στα φτερά τους, όπως πολλοί χρήστες έχουν παρατηρήσει, επιβαρύνοντας το πουλάκι. Ποια τα οφέλη σε σχέση με το στρεσάρισμα της διαδικασίας; Είναι κάτι που κάνετε συχνα εσείς, σαν μέρος της ρουτίνας;
 
@Elenie, Εγώ θα σου απαντήσω προσωπικά...
Αν χρειαστεί να περιποιηθώ τα πόδια τους... Το κάνω όταν ξυπνάνε...
Με τη θηλυκια μου δεν έχω πρόβλημα... Είναι πολύ ήρεμη όταν της βάζω κάτι στα πόδια...
Ενώ ο αρσενικός τρέμει και με τσιμπάει πολύ άσχημα...
Γιαυτό και επέλεξα να κάνω πρωί πρωί αυτή την διαδικασία...
Είναι πολύ ήρεμος τότε.
Παρόλο που τους είχα βάλει ελάχιστη ποσότητα λαδιού και βαζελίνης πάλι είχαν λερωθει.
Αλλά μετά από δύο μπανακια ήταν οκ το φτέρωμα τους...
Πιστεύω ότι αν υπάρξει μια τέτοια ξηρότητα η κάτι άλλο πρέπει να αντιμετωπιστει για να μην καταλήξει σε καμία ποδάγρα...
Γνώμη μου πάντα έτσι;
Και επίσης... Τα πόδια τους πρέπει να είναι πάντα καθαρά και χωρίς καμία ξηρότητα η ερεθισμό.
Πρέπει να φαίνονται ροζέ τα ποδαράκια τους...
 
Το είχε κι ο δικός μου αυτό όταν τον πήρα! Ο γιατρός μας είπε ότι δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Χτύπημα που μάζεψε αιματακι σε εκείνο το σημείο. Κι όντως τώρα δεν υπάρχει καν.
 
Back
Top