Ασθένειες Σταζουν σαλια απο το στομα του Κοκατίλ, επειγόντως βοήθεια!

Εγγραφή
15 Δεκ 2013
Μηνύματα
10
Καλησπέρα και χρόνια πολλά.. Έχω ένα κοκατίλ μάλλον αρσενικό και περίπου 3,5 μηνών.
Η διατροφή του είναι...
1. εχει μονίμως μια μείξη απο σπορους αγορασμενο απο πετ σοπ.
2. ωμα σπορακια
3. λιγο κεχρι
4. και του βραζω και ενα είδος δημητριακων(σιτάρι) το οποίο με το που το βλέπει τρελαίνεται.
5. μήλο ελαχιστα το τρώει
6. Δεν το έχω δει ποτέ να πίνει νερό.

Λοιπον σημερα το πρωι με το που ξεσκεπασα το κλουβι, ειδα να σταζουν σαλια απο το στομα του.
δεν εχει ορεξη, κοιμαται ολη την ωρα και ειναι φουσκωμενο... επισης παρατηρησα στον προλοβο αγγεια κοκκινα.
εκανε μεχρι το απογευμα εμετο και ενας πτηνιατρος μας ειπε να του δωσουμε στην ποτιστρα 1 σταγονα primperan
kai να του βγαλω την τροφη απο μεσα.
εχει φτερνιστει απειρες φορες οι κουτσουλιες ειναι πρασινες.
- Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει; Ευχαριστω για την υπομονη σας
 
Γεια σου καλώς ήρθες! Κρίμα το πουλάκι, είναι πολύ μικρό από που το πήρες; Σου είπαν τι ακριβώς έτρωγε μέχρι να στο δώσουν; Επίσης εσύ τι τροφή του δίνεις συσκευασμένη ή παίρνεις χύμα και την αναμειγνύεις μόνος σου; αν δίνεις χύμα, μήπως κάτι το πείραξε. Να την αποφεύγεις. τα κόκκινα αγγεία ίσως είναι από τον εμετό. Ο γιατρός που μίλησες τι σου είπε; καλύτερα βγάλε την τροφή προς το παρόν και άσε μόνο το νερό στο κλουβί. Περίμενε και πιο έμπειρα παιδιά γιατί δεν μπορώ να διακινδυνεύσω συμβουλές με τα στοιχεία που δίνεις. Το καλύτερο να το δει από κοντά ο γιατρός. Ενημέρωνέ μας. Περαστικά
 
πτηνιατρος να συστησε φαρμακο αποφυγης του εμετου χωρις να ξερει τι τον προκαλει; ειτε σε αυτον, αν ξερεις οτι ειναι εμπειρος ειτε σε καποιον αλλον, πρεπει να το πας αμεσα. Ειτε τοξικωση απο καποια ουσια (δωσε οσο μπορεις νωριτερα ενεργο ανθρακα απο φαρμακειο σαν πρωτη βοηθεια) ειτε καποιο ισχυρο μικροβιο, ειτε με λιγοτερες πιθανοτητες αλλα οχι απιθανο, τριχομοναδες. Ομως μαλλον το πρωτο
 
Καλημερα σε ολους. Ειχα απαντησει σε καθε θεμα ξεχωριστα και δεν βλεπω τις απαντησεις που σας εδωσα αλλα τεσπα. απο την μερα που εγινε αυτο αμεσως την επομενη ο frodo εδειχνε καλυτερα βρηκε την ζωντανιου του σφυριζε βραχνιασμενα και κανε ολο το κλουβι ανω κατω για να βγει εξω. Για σιγουρια τον πηγα σε μια κλινικη στο Πικερμι και μου πηραν 108 ευρω με τον γιατρο να καθεται να στελνει τους αλλους για να το βγαλουν ακτινογραφια και στην τελικη να μου λεει δεν βλεπω κατι σου γραφω αυτα και αν γινει κατι δωσε τα. Σημερα εχει σκασει απο φαγητο αλλα βγαζει ενα περιεργο κοφτο ηχο αντι να σφυριζει και ειναι λιγο περιεργος σε σχεση οπως ηταν ααα ξεκινησε να πινει και νερο.
 
Καλημερα σε ολους. Ειχα απαντησει σε καθε θεμα ξεχωριστα και δεν βλεπω τις απαντησεις που σας εδωσα αλλα τεσπα.
Κωνσταντίνε, την Παρασκευή έγινε μεταφορά του PetBirds σε καινούργιο server. Ενώ στην πραγματικότητα δεν υπήρξε κάποια διακοπή, υπάρχει περίπτωση κατά την αλλαγή των DNS κάποιοι χρήστες να έβλεπαν και να χρησιμοποιούσαν το PetBirds στον παλιό server μέχρι να ενημερωθεί η λίστα των internet provider τους για να τους κατευθύνουν στη νέα τοποθεσία.

Με απλά λόγια, ορισμένοι παροχοι ίντερνετ, μέχρι να ενημερωθούν, κατεύθυναν τους χρήστες τους, στην παλιά τοποθεσία φάντασμα και όχι σε αυτήν που λειτουργεί από προχθές.

Ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση.
 
Λαυριο μενω φιλε μου

Η κτηνίατρος που την διεύθυνση της σου δίνω παρακάτω ασχολείται με πουλιά και είναι στο Λαύριο (πτηνίατροι δεν υπάρχουν στην Ελλάδα και ελάχιστοι κτηνίατροι έχουν γνώσεις πτηνιατρικής)... Περαστικά
(Αργυρή Κοτζαμπασάκη)
animed.gr
 
Στο Πικερμι πηγαινα και εγω το δικο μου μωρο. Το ειχα παει σε αλλους δυο διαφορετικους γιατρους οι οποιοι μου ελεγαν οτι δεν ειχε κατι ενω εγω το ακουγα που εβηχε κ φτερνιζοταν. Οταν εφτασε στο αποκορυφωμα το πηγα Πικερμι κ ηταν ο μοναδικος γιατρος που τουλαχιστον του εβγαλε ακτινογραφια για να διαπιστωσουμε πως ειχε βαρια πνευμονια. Το καναμε καλα αλλα δυστυχως μετα απο 3μηνες αρρωστησε ξανα. Ισως αν οι δυο προηγουμενοι ειχαν αξιωθει να του κανουν ακτινογραφια να το ειχαμε σωσει οσο ηταν νωρις.
 
Back
Top