Διατροφή Σταθεροποιηση κελαηδισματος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης adef
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

adef

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2007
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Καλημερα σας,

Θα ηθελα την συμβουλη σας σχετικα με μια απορια που εχω.

Εδω και 5 μηνες εχω ενα καρδερινοκαναρο (φετιναρι γεννηθηκε τον Μαιο). Το πηρα απο πολυ μικρο πριν ακομα " ντυθει" με τα φυσικα του χρωματα.

Του βαζω συχνα και ακουει CD με φωνες απο καρδερινες.
Οταν αρχισει δεν βαζει γλωσσα μεσα αλλα δεν εχει ακομη βρει τα "πατηματα" του. Πιπικιζει περισσοτερο απο οτι κελαηδα.

Τα αδερφια του που ακουσα στο μαγαζι οπου το αγορασα (ιδια γεννα) κελαηδουν κανονικα.

Τι προτεινετε;
  • Αλλαγη;
  • Υπομονη;
  • Εκπαιδευση με "ζωντανο" δασκαλο;
Ισχυει γενικοτερα οτι τα υβριδια αργουν περισσοτερο απο τα αλλα ωδικα να διαμορφωσουν το ρεπερτοριο τους;

Ευχαριστω
 
τη περιμενης αλλο απο ενα πουλακι 5-6 μηνων σαν το δικο σου δωσε του χρονο και θα σε ανταμηψει αναλογα!
και τα δικα μου σε αυτη την ηλικιαν δεν εχουν αναπτυξει το πληρες ρεπερτοριο τους ειναι απολυτα φυσιολογικο αυτο
 
Δηλαδή, ακούγοντας το cd ''πιπικίζει'' ή κελαηδά; Το ότι ''δεν βάζει γλώσσα μέσα'' είναι πολύ καλό.
Φυσικά μιλάμε για αρσενικό πουλί.
 
Την προηγουμενη εβδομαδα το αφησα στο μαγαζι οπου το αγορασα για να το ακουσει και ο ανθρωπος που μου το πουλησε.

Οταν το πηρα πισω το "βρηκα" πολυ πιο καθαρο στην φωνη απο οτι ηταν οταν το αφησα.

Ο πωλητης που το ακουσε για μια βδομαδα μου ειπε οτι "λεει" πολυ καναρινι πραγμα που ο ιδιος θεωρει οχι και τοσο θετικο.

Αυτο κατα την γνωμη μου οφειλεται στο γεγονος οτι η πλειοψηφια των cds που χρησιμοποιησα μεχρι τωρα ηταν απο φωνες καναρινιων.

Θα προσπαθησω να του αλλαξω τα ακουσματα αλλα νομιζω οτι τωρα ειναι καπως αργα.

😛
 
Αλλά ούτε και αρνητικό είναι.Βάλε του CD με κερδερίνα τώρα και στην επόμενη πτερόροια και όλα θα πάνε καλά.
Κάποτε μια καρδερίνα έκανε 1 καρδερινοκάναρο(Ολλανδίας)που έλεγε σχεδόν μόνο καναρίνι(αυτό έγινε στην 1η πτερόροια) και σε ένα γιαβράκι καναρίνι να λένε μόνο καρδερίνα.
Δυστυχώς ο ''δάσκαλος'' έφυγε από επίθεση σαϊνιού.
Απλως φέτος θα ακούς καναρίνι.
 
Γρηγόρη θα πρέπει να το έχεις σε μορφή.mp3 .wav .ogg .wma κτλ το save που έκανες της λίστας απο το Nero (?) δεν ανοίγουν σε εμάς διότι δεν έχουμε τις φωνές σου στον σκληρό μας :)
 
Ναι εχω το ιδιο προβλημα στο να το ανοιξω

Ενα format convertion σε mp3 , wav or audio cd tion θα ηταν πολυ εξυπηρετικο
 
Το κάθε πουλί διαμορφώνει το χαραχτήρα του και το κελήδισμα του μέχρι τρειών χρονών. Τα cd έχω την εντύπωσα ότι δεν κάνουν σωστή δουλειά. Θέλεις λόγω εγγραφής θέλεις γιατί η όλη διαδικασία δεν γίνεται σωστά. Για μένα ο καλύτερος δάσκαλος είναι το ζωντανό πουλί. Και ιδιαίτερα ο πατέρας του.
Ένα καρδερινοκάναρο χαραχτηρίζεται καλό όταν λέει καρδερίνα.Άλλωστε ποιός ο λόγος να λέει κανάρι και να είναι καρδερινοκάναρο.
Η γνώμη μου είναι να το (χτυπάς) με φωνές από καρδερίνα.
 
Back
Top