Αναπαραγωγή Σταμάτημα γέννας

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billoss1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billoss1

PB Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2016
Μηνύματα
616
Παιδιά καλησπέρα, θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων απο εμένα, πως πρέπει να ''κόψουμε'' την κανάρα απο το να προχωρήσει σε 3 γέννα χωρίς να δημιουργήσουμε πρόβλημα... Ευχαριστώ
 
Την αφήνεις να φτιάξει φωλιά, να γεννήσει τα αυγά τα οποία της τα παίρνουμε και την αφήνουμε να κλωσάει τα πλαστικά, τουλάχιστο για μια βδομάδα - δέκα μέρες. Στη συνέχεια απομακρύνουμε τη φωλιά.
Φυσικά το αρσενικό έχει βγει νωρίτερα από το κλουβί για να μην μπούμε στον πειρασμό να κρατήσουμε τ' αυγά και να την οδηγήσουμε σε τρίτη γέννα.
Προσωπικά πιστεύω πως είναι δυσκολότερο να πείσεις τον εκτροφέα να σταματήσει τις γέννες παρά τα πουλιά.
 
Καλέ 23 Μαρτίου και το θηλυκό μπαίνει σε τρίτη γέννα; Πότε ξεκίνησες προετοιμασία και αναπαραγωγή; Σε εξωτερικό χώρο;
 
Οχι οχι στην πρωτη ειμαστε ακομη! Απλα δεν θελω να κανουν πανω απο 2 γεννες γτ ο επιβητορας μου ειναι μεγαλουτσικος και φοβαμαι μην μου μεινει πανω στην πραξη!
 
Οχι οχι στην πρωτη ειμαστε ακομη!
Είπα και εγώ! 😛

απλα δεν θελω να κανουν πανω απο 2 γεννες γτ ο επιβητορας μου ειναι μεγαλουτσικος και φοβαμαι μην μου μεινει πανω στην πραξη!
Σωστή επιθυμία για τον εν μέρει λάθος λόγο όμως! Σταματάμε στην 2η γέννα γιατί και οι 2 γονείς (αν ο μπαμπάς ταίζει φυσικά) κουράζονται πολύ την περίοδο αυτή. Και ιδιαίτερα το θηλυκό! 2 ωοτοκίες, από 14 μέρες κλώσημα και μετά ταίσμα νεοσσών για 20 μέρες περίπου δεν το λες και εύκολο εγχείρημα! 😛

Γι αυτό δεν νομίζω να σου μείνει ο αρσενικός... Μην ανησυχείς! Γι αυτό που θα πρέπει να ανησυχείς είναι αν είναι ντούρος και ακόμα γόνιμος... (?) Βατεύει ακόμα; Τι ηλικία έχει;
 
Ειναι 6 ετων! Το λεει οπως φαινεται ακομη η καρδουλα του πρωτη γεννα 5στα 5 ενσπορα αυγα! Επισης δεν θελψ να εξαντληθει πολυ η θυληκια γτ θελω να μου γεννησει και του χρονου! Και γενικα δεν θελψ να εξαντλω τα πουλια μου:)
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
επισης δεν θελψ να εξαντληθει πολυ η θυληκια γτ θελω να μου γεννησει και του χρονου! Και γενικα δεν θελψ να εξαντλω τα πουλια μου:)
Τώρα μιλάς σωστά! Γι αυτό και λέμε μέχρι 2 γέννες! Άντε καλή τύχη (που ήδη είναι καλή! Γερό ξεκίνημα ο παππούς!) και με το καλό να βγουν τα μικρά! 👍
 
Back
Top