Αναπαραγωγή Σταμάτημα της γέννας καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά τα μικρά είναι 14 ημερών και τα βλέπω έτοιμα να βγουν από τη φωλιά.Λογικά αύριο μεθαύριο θα ξεπορτίσουνε. Τις τελευταίες μέρες όμως βλέπω βατέματα και δεν ξέρω αν θα ήθελα να συνεχίσω για 2η γέννα.Αν αντικαταστήσω τα αυγά όταν τα κάνει και τα πετάξω θα είναι σφάλμα;Γιατί λογικά ένσπορα θα είναι. Διάβασα παρόμοια θέματα απλά εμένα έχουνε μια γέννα και έλεγα να τα σταματήσω τελικά. Εκτός και αν αλλάξω γνώμη σύντομα 😛
 
Πρώτα απ' όλα θα πρέπει να το αποφασίσεις εσύ.
Όσε φορές εγώ ήμουν στο θέλω - δε θέλω, πάντα κατέληγα με νέα γέννα αυγών και συνεπώς μικρών.
Όταν το αποφασίσεις η μέθοδος είναι μια... και κατά τη γνώμη μου η καλύτερη.
Αφήνεις να φτιάξει τη φωλιά η κανάρα, να γεννήσει τα αυγά τα οποία απομακρύνεις... (εδώ εγώ την πατούσα) και αφήνεις την κοπελιά για 8-10 μέρες να κλωσάει πλαστικά αυγά.
Μετά βγάζεις φωλιά και πάει το κορίτσι να ηρεμήσει και να δυναμώσει... Πριν μπει σε πτερόρροια...
 
να κανω μια ερωτηση για τους πιο εμπειρους;οπως κακο ειναι για το πουλι να κανει πολλες γεννες(3-4) ετσι το ιδιο κακο δεν ειναι να κανει και λιγες;1 ας πουμε...;ρψταω καθαρα εγκυκλοπεδικα
 
οπως κακο ειναι για το πουλι να κανει πολλες γεννες(3-4) ετσι το ιδιο κακο δεν ειναι να κανει και λιγες;1 ας πουμε...;
Το έχω ακούσει αρκετές φορές αυτό.
Είναι η πιο συνηθισμένη δικαιολογία για να πάνε τα πουλιά για γενετικό "στύψιμο".
Το χρησιμοποιούν αυτοί που κάνουν 4,5 ακόμη και περισσότερες γέννες το χρόνο... Που έχουν νεοσσούς τον Αύγουστο... Που καμαρώνουν για τα νούμερα... Τα "νούμερα"!
Και γιατί παρακαλώ θα κάνει κακό σε ένα πουλιά αν κάνει μόνο μια γέννα;
Γιατί θα του κάνει κακό ακόμη κι αν δεν κάνει καμία απολύτως γέννα;
Παρασύρθηκα...
Θα σταματήσω εδώ για να γράψω το ελληνικό σοφό και απ' πολλούς ξεχασμένο... "παν μέτρο άριστον"
Και στις πολλές γέννες αυτό χάνεται... και ίσως και το καναρινάκι μας...
 
Εγω ειμαι την αποψης πως μεχρι 2 γεννες ειναι καλα! Και επειτα σταματαω τα ζευγαρια μου! Δλδ Ιουνιο ειναι στις κλουβες.. Απλα ρωτησα γιατι ειχα ακουσει πως και καλα αν δεν κανει τουλαχιστον 2 γεννες χαλανε τα ενστικτα της θυληκιας... Μαλλον χαζομαρες θα ηταν..
 
Δυστηχώς η σκέψη μου είναι για μια γέννα γιατί ξαφνικά θα βρεθώ με αρκετά μεγαλύτερο αριθμό καναρινιών και τα περισσότερα θα είναι αδερφάκια.
Το άλλο ζευγαράκι δεν θα το βάλω τελικά.Ήδη για μέννα πήρα μια ιδέα από την αναπαραγωγή και θα προετοιμαστώ του χρόνου καλύτερα.Αν και για μια γέννα χωρίς καλή προετοιμασία 4/5 αυγά αρκετά καλά είναι με δεδομένο ότι το 5ο έσπασε.Απλά άλλο από 4 πουλιά στην κατοχή μου να βρεθείς με 8 και άλλο με 13. Θα χρειαστώ περισσότερα κλουβιά κτλ και όποιος βιάζεται κάνει λάθη. Γιαυτό έλεγα ένα βήμα τη φορά. Θα δούμε όμως τις επόμενες μέρες.
 
Το έχω ακούσει αρκετές φορές αυτό.
Είναι η πιο συνηθισμένη δικαιολογία για να πάνε τα πουλιά για γενετικό "στύψιμο".
Το χρησιμοποιούν αυτοί που κάνουν 4,5 ακόμη και περισσότερες γέννες το χρόνο... Που έχουν νεοσσούς τον Αύγουστο... Που καμαρώνουν για τα νούμερα... Τα "νούμερα"!
Πιστεύεται κύριε Γιάννη @misalouris ότι κάποιος που έχει τα πουλιά του σε αναπαραγωγή τον Αύγουστο και βρίσκονται στην 4η, στην 5η ή ακόμα και στην 6η γέννα ότι τον ενδιαφέρουν οι δικαιολογίες; Αυτό δεν ονομάζεται εκτροφη ονομάζεται "κακη" επαγγελματικη εκτροφη. Και αυτό που τον ενδιαφέρει είναι ακριβώς αυτό που ειπατε τα νούμερα που θα αποδώσουν στο πορτοφόλι του. Και όλοι ξέρουμε πως σκέφτονται αυτά τα άτομα... Θα χάσω ένα πουλί αλλά θα έχω βγάλει τριάντα. Είμαι λοιπόν της άποψης ότι αυτά τα άτομα δεν προσπαθούν να βρουν τέτοιου είδους δικαιολογίες(αφήνω τα πουλιά να κάνουν πολλές γέννες γιατί δεν είναι καλό για το πουλι να κάνει μόνο μια-δυο), γιατί πολύ απλά δεν τους ενδιαφέρουν οι δικαιολογίες. Αν δηλαδή έρθει ένας εκτροφεας και μας δώσει αυτή τη δικαιολογία θα τον πάρουμε με τις ντομάτες. Αυτοί που το κάνουν αυτό πιστεύω δύσκολα το εξομολογουνται πάντως δεν θα τους νοιαξει καθόλου να δικαιολογηθουν. Αντιθέτως αν το πουν θα υπερηφανευονται κιόλας.
 
Χρήστο, κατα τη γνώμη μου ειναι μάλλον καλύτερο να μην αφήσεις δεύτερη γέννα αν δεν έχεις τροπο να εξασφαλίσεις σπίτια ή φροντίδα για τα νεα πουλακια που θα έρθουν.
Απο την άλλη πλευρά, ειναι πραγματικα κρίμα να γεννηθούν ένσπορα αυγά και να μην εκκολαφθούν. Μήπως να έβρισκες κάπου να τα δώσεις; Τα πουλιά ήακομα και τα αυγά; Ίσως κάποιο άλλο μέλος να ενδιαφέρεται. Δεν ξεκινάς μια αναζήτησή;
 
τόσο ο Γιάννης(misalouris) όσο και η Παναγιώτα πιστεύω τα είπαν όλα μα όλα και νομίζω πως οι απαντήσεις τους αποτελούν ''πιστεύω'' των περισσοτέρων φίλων του φόρουμ.
Από την άλλη όμως, οφείλω να συμπληρώσω και να υπογραμμίσω και το άψογο σκεπτικό του Γιάννη(ianos):

αφού,όπως λες,έχουν ήδη προχωρήσει και υπάρχουν πολλά βατέματα(άρα και πολλές πιθανότητες να είναι ένσπορα),τότε:
1ον) αν τα πετάξεις,όπως λες, στο μυαλό σου πιθανόν να τριγυρίζει απλά μία κενή εικόνα, ενώ..
2ον) αν την αφήσεις να τα φέρει στο φως και να τα μεγαλώσει, μπορείς να κάνεις ένα όμορφο θέμα και να τα χαρίσεις σε φίλους του φόρουμ, που ίσως κάποιοι να μην μπορούν (από οικονομικής άποψης) να αγοράσουν 2ο ή και 1ο ακόμη..
σε αυτή την περίπτωση, η εικόνα που θα τριγυρίζει στο μυαλό σου θα είναι φίλων που θα σε ευχαριστούν για το καλό που έκανες και μια καρδιά(η δική σου) πλήρης από ηθική ικανοποίηση και σεβασμό προς τη φύση.
αυτά είχα να πω εγώ, αλλά. Εσύ επιλέγεις!
 
Λάμπρο συγχαρητήρια για την ώριμη αντιμετώπιση και την σκέψη σου! Τα πουλιά δεν είναι παιχνίδια! Δεν τα ζευγαρώνουμε για να δούμε μικρά και μετά να μην έχουμε το χρόνο ή την ικανότητα να τα φροντίσουμε! Αυτό το λέω για όλους τους νέους στο χόμπι και στις αναπαραγωγές είτε έχουν καναρίνια, είτε παπαγάλους είτε παραδείσια! Ας αρχίσουμε να σκεφτόμαστε μακροπρόθεσμα και πιο ώριμα!
 
να κανω μια ερωτηση για τους πιο εμπειρους;οπως κακο ειναι για το πουλι να κανει πολλες γεννες(3-4) ετσι το ιδιο κακο δεν ειναι να κανει και λιγες;1 ας πουμε...;ρψταω καθαρα εγκυκλοπεδικα

Το έχω ξαναγράψει, αλλά η επανάληψη δεν βλάπτει.:) Ολα εξαρτώνται απο την κατάσταση του θηλυκού. Κάποιες φορές 3 φορές είναι λίγες, με την έννοια οτι η γενική εικόνα του πουλιού μπορεί να δίνει την "έγκριση" της για κάτι τέτοιο. Αλλες πάλι φορές η εικόνα του, μπορεί να είναι "απαγορευτική" ακόμα και για δεύτερη. Τίποτε δεν είναι ΑΣΠΡΟ-ΜΑΥΡΟ όταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς.
 
Το θέμα δεν είναι τόσο τί θα τα κάνω τα πουλάκια. Μακάρι αν ήξερα ότι κάποιοι τα θέλανε να τα βάλω και να τους τα χαρίσω. Θεωρώ ότι ταλαιπωρούντε αρκετά αν και η κατάστασή τους μου φαίνεται καλή.Αλλά επειδή το ζευγαράκι αυτό είναι σε εσωτερικό χώρο πόσο να κάτσουνε μέσα τα κακόμοιρα ακόμα; Πιάσανε και οι ζέστες σιγά σιγά. Θα δούμε τις επόμενες ημέρες παιδιά.
 
Μακάρι αν ήξερα ότι κάποιοι τα θέλανε να τα βάλω και να τους τα χαρίσω
τότε, απλά φτιάξε ένα θέμα δίνοντας και λίγα στοιχεία του ζευγαριού για να ξέρουν οι φίλοι από που προέρχονται τα μικράκαι μετά.. Απλά παρακολούθα τι θα γίνει!
Λάμπρο μου.. Εδώ εγώ όταν πήρα την απόφαση να ασχοληθώ καθαρά με τα glosterκαι έβαλα αγγελία για την Ελπίδα..5 φίλοι μέσα από το φόρουμ μου την ζήτησαν!
εγώ πάντως δεν θα ήθελα να φορτώσω την συνείδηδσή μου με το ''πέταμα στον κάδο'' αυγών σε πολύ μεγάλο ποσοστό ένσπορων..
μη με παρεξηγείς,ξέρεις πόσο σε εκτιμώ, φίλε μου!
 
Ούτε εγώ θέλω να τα πετάξω όταν έχουνε κάνει τόσο κόπο τα πουλάκια Δημήτρη.Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να χωριστούν τα πουλιά. Και αν θεωρήσουμε ότι μόλις γεννηθούν τα αυγά απλά βγάζω τον αρσενικό για να μην ξαναβατέψει πώς θα τα μεγαλώσει μόνη της η θηλυκιά; Τον αρσενικό που τον κατηγορούσα ότι έκανε επεισόδια τελικά είναι κύριος με τα όλα του. Ταίζει πολύ περισσότερο από τη μάνα. Πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλλημα και τις επόμενες μέρες μόλις βγούνε τα μικρά από τη φωλιά θα πρέπει να δράσω άμεσσα σε ότι και αν κάνω.
 
Ούτε εγώ θέλω να τα πετάξω όταν έχουνε κάνει τόσο κόπο τα πουλάκια Δημήτρη.Αλλά κάποια στιγμή πρέπει να χωριστούν τα πουλιά. Και αν θεωρήσουμε ότι μόλις γεννηθούν τα αυγά απλά βγάζω τον αρσενικό για να μην ξαναβατέψει πώς θα τα μεγαλώσει μόνη της η θηλυκιά; Τον αρσενικό που τον κατηγορούσα ότι έκανε επεισόδια τελικά είναι κύριος με τα όλα του. Ταίζει πολύ περισσότερο από τη μάνα. Πραγματικά είμαι σε μεγάλο δίλλημα και τις επόμενες μέρες μόλις βγούνε τα μικρά από τη φωλιά θα πρέπει να δράσω άμεσσα σε ότι και αν κάνω.
.. Πέρυσι, η Χαρά με πολύ μεγάλη επιτυχία μεγάλωσε 4 μικρά ΜΟΝΗ ΤΗΣκαι σε πιο δύσκολη περίοδο χρονικά, αν σκεφτείς πως έσκασαν μύτη 01/07.. Να σου πω για την τότε θερμοκρασία; άνω των 30! να σου πω για την δική μου τότε εμπειρία; Μηδέν! να σου πω για διατρ. Προετοιμασία; Μηδέν! μόνη της.. Τα έφερε όλα εις πέρας μόνη της.. Εγώ απλά,ως πατέρας νιώθοντας τις ανάγκες της και κυρίως μετά διαβάζοντας στο φόρουμ,της παρείχα τα καλύτερα!
η δική σου θηλυκιά είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο(σε όλα)από την τότε δική μου!
 
εγώ πάντως δεν θα ήθελα να φορτώσω την συνείδηδσή μου με το ''πέταμα στον κάδο'' αυγών σε πολύ μεγάλο ποσοστό ένσπορων.
Γιατί καλέ?
Και τα αυγά της κότας σπόρο έχουν αλλά βρίσκονται στο ψυγείο μας...
Εκεί αλλάζει κάτι;
 
Γιατί καλέ?
Και τα αυγά της κότας σπόρο έχουν αλλά βρίσκονται στο ψυγείο μας...
Εκεί αλλάζει κάτι;
καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,Γιάννη.. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να εξισώσω στο μυαλό μου την κότα με το καναρίνι! Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε, αυτό δεν μπορώ να το κάνω!
 
Το θέμα δεν είναι τόσο τί θα τα κάνω τα πουλάκια. Μακάρι αν ήξερα ότι κάποιοι τα θέλανε να τα βάλω και να τους τα χαρίσω. Θεωρώ ότι ταλαιπωρούντε αρκετά αν και η κατάστασή τους μου φαίνεται καλή.Αλλά επειδή το ζευγαράκι αυτό είναι σε εσωτερικό χώρο πόσο να κάτσουνε μέσα τα κακόμοιρα ακόμα; Πιάσανε και οι ζέστες σιγά σιγά. Θα δούμε τις επόμενες ημέρες παιδιά.
Συγχαρητήρια Λάμπρο...
Λίγοι σκέφτονται τόσο όμορφα για το "θείο δώρο" που έχουμε την τύχη να φιλοξενούμε.
καταλαβαίνω το σκεπτικό σου,Γιάννη.. Αλλά εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να εξισώσω στο μυαλό μου την κότα με το καναρίνι! Χαρακτηρίστε με όπως θέλετε, αυτό δεν μπορώ να το κάνω!
😀... καταλαβαίνω...
 
Back
Top