Ασθένειες Σταμάτησε να κελαηδά και του πέφτουν φτερά, είναι πτερόρροια;

Raniakyr

PB New Member
Εγγραφή
27 Απρ 2021
Μηνύματα
12
Καλησπέρα σε όλους. Έλειψα για 15 μέρες κ φιλοξένησε το καναρινι φιλικό άτομο που είχε κ αυτό καναρίνι. Από την ώρα που τον πήρα πίσω δεν κελαηδάει καθόλου. Μόνο ελάχιστα όταν του μιλάω. Επίσης παρατήρησα ότι πέφτουν ξαφνικά φτερά μεγάλα. Από ότι με ενημέρωσε η φίλη κ ο δικός της έχει εδώ κ ένα μήνα πτεροροια. Είναι μόνιμα έξω με προστασία από αρπακτικα. Η διατροφή ήταν ίδια Manitoba αλλά δεν υπήρχε αυγό αυτές τις μέρες. Από διάθεση σχετικά ενεργητικός αλλά νομίζω πολλη ώρα είναι με ανοιχτό το στόμα χωρίς να βγάζει ήχο. Επίσης δεν έχει μπει καθόλου στην μπανιέρα του. Πως βλέπετε τις φώτο; μου φαίνεται μεγάλο κενό. δεν είναι νωρίς για πτεροροια;

IMG_20210628_191536_600x800.jpgIMG_20210628_191621_600x800.jpgIMG_20210628_191622_600x800.jpgIMG_20210628_191624_600x800.jpg
 
Και ο δικός μου εδώ κ περίπου ένα μήνα χάνει φτερά όταν το καθαρίζω βλέπω πούπουλα στις γωνίες κ καμία φορά τον βλέπω να κρατάει μεγάλα φτερά στο στόμα του. Πριν απο 20 μερεσ του εβαλα πολυβιταμινη στο νερο κ αυτή την περίοδο του έχω αυξήσει το αυγό δίνω περίπου 2 στις 10 μερεσ. υπολογισε πωσ περνανε κ δύσκολα λόγω της ζέστης
 
Αγωνιστικούς χαιρετισμούς κι από εμάς! Και εμείς τα ίδια περνάμε αυτό τον καιρό...το στόμα είναι πιθανό να το ανοίγει λόγω ζέστης (όταν πέφτει ο ήλιος και έχει περισσότερη δροσιά μήπως είναι κλειστό;)...ούτε εμένα τρελαίνεται για το μπάνιο αλλά επειδή φοβάμαι με τον καύσωνα τον ραντίζω με το ζόρι!😆 Τον ψεκάζω λίγο νεράκι ελαφριά απλά να δροσιστεί και μετά συνήθως πάει και μόνος του... κανονικά δεν είναι περίοδος για την φυσιολογική πτεροροια αλλά αν το αντιμετωπίζουμε πολλοί ίσως να έχει κάποια εξήγηση!🤔
 
Back
Top