Γενικά Σταντ απο ξύλο για παπαγαλάκια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης terios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

terios

PB New Member
Εγγραφή
14 Οκτ 2008
Μηνύματα
80
Πόλη
Μυτιλήνη
μόλις έφτιαξα ένα κλουβί για τα παπαγαλάκια μου και θέλω να τους βάλω σταντ από ξύλο ελιάς μιας και είναι άφθονα γύρω μου. είναι κατάλληλα και αν ναι πρέπει να τα ξεφλουδίσω μιας και είναι χλωρά η όπως είναι από δέντρο είναι κατάλληλα; Και πως απολυμαίνονται;
 
και κάτι ακόμα... Την φώλια που τους έφτιαξα δεν την έχω βάψει από μέσα χρειάζεται να το βερνικώσω η να το αφήσω καλυτέρα σκέτο; Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά τώρα ξεκιναώ να ασχολούμαι με τα παπαγαλάκια λίγο πιο σοβαρά
 
Οσων αφορα τα ξυλα που μπορει να μασησουν τα πουλια το καλυτερο ειναι να μη χρησιμοποιηθει κανενα σκευασμα με χημικα. Οσο πιο φυσικο τοσο καλυτερα. 😉
 
και κάτι ακόμα... Την φώλια που τους έφτιαξα δεν την έχω βάψει από μέσα χρειάζεται να το βερνικώσω η να το αφήσω καλυτέρα σκέτο; Συγγνώμη αν σας κουράζω αλλά τώρα ξεκιναώ να ασχολούμαι με τα παπαγαλάκια λίγο πιο σοβαρά


Η φωλιά θα πρέπει να είναι χωρίς προεργασίες, βερνίκια, λάκες κτλ. Τα αυγά είναι πορώδη και οπότε το κάθε σκεύασμα για την επίστρωση της φωλιάς είναι άμεσα τοξική για τα αυγά και κατα συνέπεια για τους νεοσσους. Τι υλικό χρησιμοποίησες για την κατασκευή της;
 
βρηκα κατι ξυλα παλια απο κουρτινοξυλα αλλα ειναι mdf και το εχω καθαρισει δεν υπαρχει πουθενα ιχνος μπογιας μεσα στην φωλια (ουτε βαμενα ηταν ουτε βερνικομμενα)
 
Back
Top