Γενικά Στατιστικα του φυλου των καναρινιων

scooby2gr

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαϊ 2014
Μηνύματα
94
Πόλη
Αθήνα
Εχει κανεις ασχοληθει με τα στατιστικα να δει ποσο τις % ειναι τα αρσενικα με τα θυλικα; Παντα ειμουν περιεργος να μαθω
 
Τι συμπερασμα εχεις κατα νου οτι μπορεις να βγαλεις απο μια τετοια στατιστικη;
 
Θεωρώ πως τα στατιστικά θα είναι ίδια με τα ανθρώπινα ποσοστά όπως και όλων των άλλων έμβιων όντων.. Η πιθανότητα το σπερματοζωάριο που θα γονιμοποιήσει το ωάριο να φέρει το χρωμόσωμα χ είναι 50% και 50% να φέρει το χρωμόσωμα ψ.. :)
 
Θεωρώ πως τα στατιστικά θα είναι ίδια με τα ανθρώπινα ποσοστά όπως και όλων των άλλων έμβιων όντων.. Η πιθανότητα το σπερματοζωάριο που θα γονιμοποιήσει το ωάριο να φέρει το χρωμόσωμα χ είναι 50% και 50% να φέρει το χρωμόσωμα ψ.. :)

Σωστα μονο που στα πουλια συμβαινει το αντιθετο. Η μανα καθοριζει το φυλο δηλαδη το ωαριο, ο κροκος του αυγου. Τα θηλυκα πουλια εχουν γαμετες ΧΥ και τα αρσενικα ΧΧ. 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Σωστα μονο που στα πουλια συμβαινει το αντιθετο. Η μανα καθοριζει το φυλο δηλαδη το ωαριο, ο κροκος του αυγου. Τα θηλυκα πουλια εχουν γαμετες ΧΥ και τα αρσενικα ΧΧ. 😉
Εγώ για τους ανθρώπους έλεγα γιατί για τα πουλιά δε ξέρω! Εντυπωσιακό! 😛
Αλλά και πάλι η πιθανότητα είναι 50-50! 😉
 
βρε παιδια. ενα νουμερακι ψαχνω πχ 60 αρ. 40 θυλ. κατι τετειο. απο την εμπειρια σας σαν εκτρωφεις. αμα ειναι να κανουμε μαθημα βιολογιας, το κανω και στο wikipedia
 
βρε παιδια. ενα νουμερακι ψαχνω πχ 60 αρ. 40 θυλ. κατι τετειο. απο την εμπειρια σας σαν εκτρωφεις. αμα ειναι να κανουμε μαθημα βιολογιας, το κανω και στο wikipedia

Εγώ θα σου πώ τα δικά μου αποτελέσματα τα τελευταία χρόνια, αλλά θα περιμένω να ακούσω κι' απο σένα ΤΙ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΒΓΑΛΕΣ .
2009 - 27 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 19 ΘΗΛΥΚΑ
2010 - 42 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 29 ΘΗΛΥΚΑ
2011 - 60 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 38 ΘΗΛΥΚΑ
2013 - 21 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 41 ΘΗΛΥΚΑ
2014 - 22 ΑΡΣΕΝΙΚΑ 37 ΘΗΛΥΚΑ (οχι απόλυτα επιβεβαιομένα)
 
Άντε βρε Αλέξανδρε. Για ανάπτυξε τη σκέψη σου, να καταλάβουμε κι εμείς το νόημα μιας τέτοιας στατιστικής.
 
Μαλλον ηθελες να δεις αν λεει βλακειες η βιβλιογραφια οτι οι πιθανοτητες του καθε φυλου ειναι 50%. Τοσοι σε ρωτησαμε και δεν απαντας.
 
Back
Top