Φροντίδα Στατιστικα χρονου εξημερωσης lovebird

blackholesun

PB Member
Εγγραφή
25 Αυγ 2009
Μηνύματα
312
Πόλη
Πειραιάς
Μπορουν ολοι οι κατοχοι Lovebirds να πουν περιπου ποσους εβδομαδες, μηνες, χρονο κτλ χρειαστηκαν να εξημερωσουν τα Lovebirds τους; δεν ειναι αναγκη να γραψουμε ολοκληρο ποιημα απλα ενα νουμερο πχ 5μηνες,1χρονο,3μιση μηνες κτλ
Ωστε να βγαλουμε ενα μεσο ορο στο περιπου ποσο χρειαζονται, φυσικα να τηρει της προυποθεσεις, δηλαδη οτι καθε μερα ασχοληθηκατε μαζι του και τηρησατε το προγραμμα εξημερωσεις τους. :D
Οποια αλλη θελουν μπορουν να το κανουν και σε αλλα πουλακια..
 
blackholesun δεν νομίζω πως υπάρχει στανταρ απάντηση σ' αυτή την ερώτηση. Το κάθε πουλί είναι διαφορετικό κι έχει την προσωπικότητά του. Άλλο μπορεί να είναι πιο θαρραλέο και δεκτικό και μπορεί να εξημερωθεί πολύ γρηγορότερα σε σχέση με ένα άλλο πουλάκι που είναι πιο δειλό. :)
 
Εμείς έχουμε Monk, αλλά δεν νομίζω να μπορέσει κάποιος να σου δώσει ακριβή στοιχεία για καμμία ράτσα παπαγάλων. Είναι τόσα πολλά αυτά που παίζουν ρόλο στην εξημέρωση τους, οι ώρες που ασχολείσαι, ο τρόπος που προσπαθείς να τους προσεγγύσεις, το πόσο δεκτικό είναι το κάθε πουλί, ο χαρακτήρας του κλπ. Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν οπλιστείς με ΠΟΛΛΗ υπομονή και άλλη τόση αγάπη, θα δεις αποτελέσματα αργά ή γρήγορα. Μην απογοητευτείς και τα παρατήσεις στις όποιες δυσκολίες, κάποια στιγμή θ' ανταμειφθείς από την σχέση που θ' αποκτήσεις μαζί του!
 
Συμφωνω με τα λεγομενα των παιδιων. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες πχ ο χαρακτηρας του καθε πουλιου, οι ωρες ενασχολησης, ο τροπος εκπαιδευσης, η ηλικια του, σιγουρα αφου εχεις ενα μονο Lovebird θα ειναι πιο ευκολο αφου θα εισαι εσυ για παρεα του. Για παραδειγμα εγω που εχω δυο Lovebirds εδω και 10 μηνες δεν εχω καταφερει να τα εξημερωσω επειδη ειναι δυο μαζι. Σιγουρα δε με φοβουνται τοσο οσο στην αρχη αλλα ειναι αγριμακια ακομη. Και ετσι μ'αρεσουν ομως! Σιγουρα με γνωριζουν!
Καλη επιτυχια σου ευχομαι. Μην αγχωνεσαι. Ολα θα πανε καλα! Υπομονη και επιμονη χρειαζεται.
 
Μαρια να ομολογησω οτι πριν 4 μερες οταν το πρωτοπηρα, με το που κουνιομουν λιγο και πηγαινα κοντα εκανε σαν τρελο μονο και μονο που με εβλεπε απο το φοβο του, πριν 3 μερες ξαναπηγα κοντα και δεν τρομαζε, παρα μονο αν σηκωνα (σιγα σιγα) το χερι μου, προχθες ημουν κανενα 3ωρο+ και σηκωνα το χερι μου συνεχεια, μερικες στιγμες και τα δυο, απο αργες κινησεις και στο τελος γρηγορες.. Εχθες που τον εβαλα στο νεο κλουβι του φοβηθηκε μονο στην αρχη, οταν τον εβαλα μεσα δεν ειχα τελειωσει με το κλουβι, επρεπε να βαλω την πετρα το νερο τις υπολοιπες πατηθρες κτλ, εε καθοταν ηρεμος και με κοιταγε.. 🙂
 
Back
Top