Αναπαραγωγή Στείρος αρσενικός;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Petran
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Petran

PB Member
Εγγραφή
22 Ιουν 2006
Μηνύματα
109
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σε όλους και καλή αναπαραγωγική περίοδο.
Έχω ένα θεματάκι με ένα αρσενικό καναρίνι. Μετά από μια ατυχία που είχα, μου μείναν τα μισά καναρίνια, ένα καλό αρπαχτικό φρόντισε τα αφανίσει τα μισά ☹, οπότε έμεινα με 3 θηλυκιές και 1 αρσενικό.
Παρότι είχα καναρίνια και γεννούσαν, είχα πάρει και αυτόν τον αρσενικό με μια νέα θηλυκιά. Πέρσι έκανε αυτό το ζευγάρι 2 γέννες, από 5 αυγά την φορά, όπου όλα τελικά ήταν άσπορα. Φέτος η πρώτη μου γέννα με την ίδια θηλυκιά είχε το ίδιο αποτέλεσμα, όλα άσπορα.
Εγώ είπα ότι μάλλον είναι στείρος και καλό είναι να μην ξαναπροσπαθήσω.
Μετά μου είπαν ότι ίσως φταίει η θηλυκιά, βάλτον με μια άλλη να δούμε. Και έτσι τον έχω με μια άλλη θηλυκιά τώρα και περιμένω να δω τι θα γίνει αφού ήδη έχει 3 αυγά.

Τίθεται θέμα στειρότητας σε αρσενικό;
Αν και αυτή την φορά, με άλλη θηλυκιά είναι άσπορα, σημαίνει ότι είναι στείρος;

Όποιος γνωρίζει κάτι ας με διαφωτίσει.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Οι αιτιες της στειροτητας του αρσενικου περιλαμβανουν
1. Κληρονομικες ανωμαλιες
2. Κακη διατροφη
3.χρονιες δηλητηριασεις κυριως απο φυτοφαρμακα που περιεχονται στα λαχανικα στους σπορους και τα φρουτα
4. Μολυσματικες ασθενειες που προσβαλουν τους ορχεις και δημιουργουν ορχιτιδα
5. Κακες συνθηκες εκτροφης ελλειψη ηλιακου φωτος ελλειψη ασκησης υψηλη θερμοκρασια
6. Εντονος φοβος stress μετεαφορα
7. Προσβολη των ορχεων απο καλοηθη η κακοηθη νεοπλασματα
Τατσιραμος οι ασθενειες των καναρινιων
 
Πρώτα πρώτα Πέτρο θα πρέπει να δεις αν και αυτή τη φορά θα είναι όλα τα αβγά μη γονιμοποιημένα. Αν συμβεί κάτι τέτοιο, τότε η πιθανότητα να συμβαίνει αυτό που αναφέρεις είναι αρκετά υψηλή. Μέχρι τότε όμως θα πρέπει να ξέρεις ότι πολλές φορές υπάρχουν και τεχνικοί λόγοι που δεν επιτρέπουν τη γονιμοποίηση των αβγών. Μπορεί για παράδειγμα η γενετήσια περιοχή των πουλιών να περιβάλλεται από παχύ στρώμα πούπουλων (κυρίως σε κάποια καναρίνια εμφάνισης), το οποίο να δυσχεραίνει την επαφή. Μπορεί επίσης, όσο και αν ακούγεται περίεργο, να μην μπορεί να επιτευχθεί επαφή εάν οι πατήθρες είναι πολύ ψηλά τοποθετημένες (σε μικρή απόσταση από την οροφή). Τέλος, οποιουδήποτε λόγοι μπορούν να δημιουργήσουν πρόβλημα στήριξης στα πουλιά, μπορούν να προκαλέσουν και μια αποτυχημένη προσπάθεια ζευγαρώματος και άρα ανεπιτυχές αποτέλεσμα.
 
Μου είχε τύχει κ μένα 2 χρονιές βάζοντας το ίδιο ζευγάρι για αναπαραγωγή η θηλυκιά να κάνει άσπορα αυγά. Ετσι δοκίμασα τον αρσενικό με άλλη θηλυκια, από την οποία βγήκαν κανονικά 5 μικρά.Άρα δεν είχε πρόβλημα ο αρσενικός μου. Μπορεί να συμβαίνει το ίδιο κ σε σένα. Επίσης γαι το θέμα που αναφέρει ο Σταύρος παραπάνω ότι τα πούπουλα δυσχεραίνουν την επαφή έχει απόλυτο δίκιο. Στα γκλόστερ που ξέρω, σίγουρα.Φέτος ένα ζευγάρι γκλόστερ που το βαλα για αναπαραγωγή τα κούρεψα κ τα 2 από κάτω στα γεννητικά τους όργανα. Το συνιστώ. Ειχε αποτελέσματα.
 
Καλησπέρα,
τελικά και με την δεύτερη θηλυκιά τίποτα δεν έγινε, σήμερα πέταξα τα αυγουλάκια της, όλα άσπορα.
Τον έχω χώρια και δεν πιστεύω να κάνω άλλη προσπάθεια, μάλλον θα είναι στείρος.
Όσο αφορά τα τεχνικά μέρη, πατίθρες κτλ. Δεν πιστεύω να υπήρχε πρόβλημα, σε αυτή την ζευγαρώστρα έβγαλα όλα τα περσινά μικρά μου, είναι άνετη γενικά.
Τι να πω! Ίσως είναι ανατομικό το πρόβλημα!

Ελπίζω φέτος να καταφέρω να βγάλω μικρά ☹!
 
Ασε Πετραν, κι εγω μια απο τα ιδια, ουτε τα κοτοπουλακια δε στεριωνουν... Μονο οι καρδερινες μου απεμειναν για να δω φως στο τουνελ...☹
 
Καλησπέρα,
τελικά και με την δεύτερη θηλυκιά τίποτα δεν έγινε, σήμερα πέταξα τα αυγουλάκια της, όλα άσπορα.
Τον έχω χώρια και δεν πιστεύω να κάνω άλλη προσπάθεια, μάλλον θα είναι στείρος.
Όσο αφορά τα τεχνικά μέρη, πατίθρες κτλ. Δεν πιστεύω να υπήρχε πρόβλημα, σε αυτή την ζευγαρώστρα έβγαλα όλα τα περσινά μικρά μου, είναι άνετη γενικά.
Τι να πω! Ίσως είναι ανατομικό το πρόβλημα!

Ελπίζω φέτος να καταφέρω να βγάλω μικρά ☹!

Νομίζω μια τελευταία ευκαιρία είναι να τον κουρέψεις. Αν και τότε τα αυγά από τις 2 θηλυκιές είναι άσπορα τότε 99% είναι στείρος.
Νομίζω απότι γράφεις δεν έχεις άλλον αρσενικό να βάλεις οπότε μια ακόμη προσπάθεια δεν βλάπτει.
 
Πέτρο επειδή μου έτυχε και εμένα κάτι παρόμοιο, δύο φορές το ζευγάρι μου έκανε από 5 άσπορα αυγά, διαπίστωσα λοιπόν οτι το αρσενικό μου ήταν αρκετά παχύ, δεν το ειχα κουρέψει, ισως δεν είχα κάνει και την κατάλληλη προετοιμασία, με αποτέλεσμα όταν αλλαξα αρσενικό ( το οποίο φρόντισα να εχω κουρέψει) να έχω τελικά επιτυχία. (γόνιμα αυγά)

Εξέτασε και αυτή την περίπτωση και αν δεν έχεις άλλο αρσενικό ξαναπροσπάθησε μια τελευταια φορά. Ελπίζω να τα καταφέρεις τελικά!
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας παιδιά, να στε καλά!

Την μια θηλυκιά μου την έχω βάλει ήδη με άλλο αρσενικό, πήρα πίσω αυτό που χάρησα στον αδερφό μου, μόνο και μόνο για να βγάλω μια γέννα, ήδη έχει αυγά η θηλυκιά η μια, γιατί εγώ έχω μόνο τιμπράντος.
Σε καμιά εβδομάδα ίσως μου στείλει κάποιος γνωστός ένα αρσενικό που θα το βάλω με την άλλη θηλυκιά. Οπότε ελπίζω να προλάβω για φέτος να δω μικρά.
 
Ίσως να μην έχεις κάνει καλή προετοιμασία στον αρσενικό, τα έχεις δει να συνευρίσκονται;
Αν δεν ισχύει το παραπάνω, μπορείς να κάνεις το εξής: βγάλε το "στείρο" από το κλουβί και βάλε κάποιο άλλο αρσενικό (έστω και δανικό), να κάνει τη "δουλειά" στο πόδι και ξαναβάλε το "στείρο" για το τάισμα κλπ.
Έτσι θα βιώσει και το προβληματικό τη χαρά του να μεγαλώνεις μωράκια.
 
Όχι δεν έχω δει αν συνευρίσκονται, συνήθως λείπω, αν και γενικά δεν μ αρέσει να τα ενοχλώ κιόλας. Τα αφήνω στην ησυχία τους. Το μόνο που κάνω είναι στην αρχή που πέρνω τα αυγά και βάζω ψεύτικα, ώστε μετά να τα βάλω όλα μαζί, 14 μέρες ούτε τα ενοχλώ ούτε κοιτάω αν είναι άσπορα, και μετά παρατηρώ αν έχει βγει κανα μικρό.

Ίσως δοκιμάσω να κάνω αυτό που λες: ΕΧΩ ΠΑΡΑΜΑΝΟ! Χεχε!
Ίσως πάλι τον κουρέψω και δοκιμάσω ξανά, δεν βλάπτει μια τελευταία προσπάθεια.

Ευχαριστώωω
 
Back
Top