Αναπαραγωγή Στειρωμένα Budgies;

PANTAZHS VASILHS

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιαν 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Ιωάννινα
καλησπερα, εχω βαλει φωλια στα Budgies εδω και αρκετες μερες αλλα δεν βλεπω να κανουν τιποτα. μου ειπε καποιος οτι πρεπει να ειναι στειρωμενα και οτι το κανουν στα pet shop για να μην τους παρεις τη δουλεια πουλωντας τα μικρα... λετε να ισχυει;☹
 
Βασίλη πρώτη φορά το ακούω αυτό! Τα όργανα είναι εσωτερικά με τί τρόπο γίνεται αν γίνεται; Με επέμβασή; Δε μου κάθεται καλα... Δε πιστεύω να ισχύει...
 
Οχι, δεν ειναι στειρωμενα τα πουλια σου. Δεν ξερω αν γινεται καν αυτο... (αν και κατι εχω ακουσει)

Δεν ισχυει κατι τετοιο φυσικα... Και δηλαδη με ποιο τροπο το κανουν αυτο οι πετσοπαδες;

Τα μικρα σου τι ηλικια εχουν; Μηπως ειναι νεαρα;Εκανες διατροφικη προετοιμασια πριν βαλεις την φωλια;Ειναι σιγουρα ζευγαρι; Δεν εννοω να ναι αρσενικο θηλυκο αλλα να τα χεις δει να φιλιουνται να ταιζονται κλπ
 
Αυτό τελευταία έχει γίνει πολύ της μόδας και ακούγεται για διάφορα είδη. Δηλαδή ό,τι δεν μπορούμε να ζευγαρώσουμε ή δεν κάθεται με τη μία να κάνει αυγά πρέπει να είναι στειρωμένο; Δεν ξέρω με ποιο τρόπο θα μπορούσε να στειρωθεί ένα πουλί και θα ήθελα να μάθω αν γίνεται και τον τρόπο. Για τη συγκεκριμένη περίπτωση με τα Budgies πάντως είναι τόσο κοινά πουλιά και τόσο διαδεδομένη η αναπαραγωγή τους που δεν θα είχε νόημα να τα στειρώσει κάποιος. Είναι σαν να στειρώνει κοινά καναρίνια ή ζεμπράκια. Κάνε μια σωστή προετοιμασία στα πουλιά, σιγουρέψου ότι είναι ζευγάρι και σε κατάλληλη ηλικία για αναπαραγωγή και δώσε τους το χρόνο τους. Μην ξεχνάμε ότι είναι ζωντανοί οργανισμοί και όχι αυγομηχανές 😉. Όταν έρθει η ώρα να ζευγαρώσουν θα το κάνουν. Εσύ απλά φρόντισε όταν έρθει αυτή η ώρα να είναι στην καλύτερη δυνατή φυσική κατάσταση.
 
δεν ξερω αν ειναι σε ηλικια, μαλλον ειναι(οταν τα αγορασα ετσι μου ειπε ο pet shop).ζευγαρι νομιζω οτι ειναι! Απο διατροφικη προετοιμασια τους βαζω αυγοτροφη μεσα στην κανονικη τροφη και καποιες βιταμινες στο νερο. υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω;
 
Αυγοτροφή πάντα θα βάζεις σε ξεχωριστό σκεύος και όχι με το βασικό μείγμα. Σουπιοκόκκαλο, άμμος και φρούτα επίσης είναι απαραίτητα. Πόσο καιρό τα έχεις; Ξεχωρίζεις το φύλο; Έχουν δαχτυλίδι για να ξέρεις ηλικία; Ο πετσοπάς μπορεί να λέει οτιδήποτε, συνήθως τα πουλιά που πέρνουν από τους εμπόρους είναι μικρά σε ηλικία.
 
τους ειχα βαλει παλαιοτερα αυγοτροφη σε αλλο σκευος και δεν το πειραζαν. τα εχω περιπου 6 μηνες. το αρσενικο εχει μπλε μυτη και το θηλυκο προς το μπεζ. Για δαχτυλιδια δε θυμαμαι θα κοιταξω αυριο.
 
Παιδιά αυτό με την στειρότητα ισχύει αλλά σε μερικά είδη που είναι ακριβά και δεν συμφέρει τον εκτροφέα να μπορεί να ζευγαρώνει ο καθένας μας τα πουλιά. αυτό γίνεται από τον εκτροφέα και όχι από το petshop. Το λέω με σιγουριά αυτό γιατί ο θειος μου έχει petshop και και φέρνει πουλιά από το εξωτερικό ( Βέλγιο,Ιταλία) και ανακάλυψε ότι οι εκτροφείς που τότε συνεργαζόταν στείρωνε περισσότερο από τα 2/3 των πουλιών. 😡 αυτό γίνεται με ειδικές τροφές που ταΐζουν τα πουλιά και τους προκαλούν στειρότητα. Βασίλη τώρα για τα Budgies σου τι να πω μου φαίνετε παράξενο γιατί το πιθανότερο θα είναι και ελληνική εκτροφής που δεν νομίζω να γίνεται κάτι τέτοιο στην Ελλάδα. 😕 Εγώ θα σου σύστηνα να πας στο petshop που τα αγόρασες και να αλλάξεις το αρσενικό.
 
μήπως τα παπαγαλάκια σου είναι πολυ... Παχουλά; https://community.petbirds.gr/threads/Το-νίζερ-προκαλεί-στείρωση.2685/

Ξέρω οτι υπάρχει και "χημική στείρωση "με σκευάσματα ορμονικά, που έχει αποτέλεσμα σε θηλαστικά, δεν έχω πληροφορίες όμως για πουλιά, μια και το αναπαρωγικό τους σύστημα είναι πιο πολύπλοκο,το πιθανότερο είναι οτι είναι δαπανηρή μέθοδος, για να χρησιμοποιηθεί!
 
Και γω παντως ακουσα οτι τα pet shops δινουν ενα χαπι στα πουλια που τα στειρωνει. Το ποσο ισχυει δεν το ξερω... Ελπιζω πως ειναι απλα μια φημη.
 
Μήπως τα δίνουν το "Αντικούκου" του στρατού; Αλλά σε τέτοια ποσότητα που να προκαλεί μόνιμο πρόβλημα; Μπορεί να τα δίνουν ένα είδος "Ντόπας" είχα ακούσει οτι δίνουν σε διάφορα ζώα για να αυξηθεί το βάρος τους αλλα αυτό τους προκαλούσε στειρότητα...
 
Μήπως τα δίνουν το "Αντικούκου" του στρατού; Αλλά σε τέτοια ποσότητα που να προκαλεί μόνιμο πρόβλημα; Μπορεί να τα δίνουν ένα είδος "Ντόπας" είχα ακούσει οτι δίνουν σε διάφορα ζώα για να αυξηθεί το βάρος τους αλλα αυτό τους προκαλούσε στειρότητα...

Γιατί στο στρατό είχες αντικούκου; :D
Δεν ισχύει στείρωση στα πουλιά, όπως ανέφερε πιο πάνω και η Σοφία το αναπαραγωγικό σύστημα είναι περίπλοκο για να γίνει κάτι τέτοιο. Στειρώσεις μπορεί να πάθουν απο διάφορα φάρμακα αν αυτά γίνουν σε ακαταλόγιστη χρήση.
 
Ημουν μάγειρας στο στρατό.. Και δεν πρόσεξα κάτι...άλλα η προηγούμενη σειρά μας είχε πει για μια σκόνη στο τσαι... Τώρα;😀!
 
Mια μεθοδος που υπαρχει για ελεγχο των γεννησεων, ειναι οτι δεν δινουν πολλα θηλυκα στα πετσοπ!
Το διαπιστωσα οταν εψαχνα να αγορασω τις πιγκουινες του κυριου Mpikis απο πανω 😉 :)
 
Για αυτό εγώ είχα πρόβλημα, ποτέ δεν έπινα τσάι :D . Ακόμη πάντως περιμένω να ακούσω για οποιοδήποτε τρόπο στείρωσης των πουλιών. Επειδή έχω δει "στειρωμένα" να βγάζουν μικρά για αυτό επιμένω. Οι ντόπες και τα χημικά που αναφέρονται τα περισσότερα είναι επικύνδινα και δεν έχουν πολλές πιθανότητες επιβίωσης τα πουλιά. Ποιος εκτροφέας θα ρισκάριζε να χάσει τα μισά του πουλιά για να μην πουλήσει γόνιμα; Το ποιο αξιοσημείωτο σε όλη αυτή την ιστορία με τις στειρώσεις είναι ότι τα πουλιά δεν ζευγαρώνουν. Στείρο είναι το ζώο που ενώ ζευγαρώνει δεν βγάζει μικρά. Μιλάμε δηλαδή για πρόκληση πλήρους ανικανότητας και όχι στείρωσης. Κάτι μάλλον απίθανο.
 
Back
Top