Αναπαραγωγή Στην τρίτη γέννα

misterN

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2008
Μηνύματα
17
Πόλη
Μετέωρα
Ουφ!

-Πρώτη γέννα 6 αυγά (όλα άσπορα)
-Δευτερη γέννα 4 αυγά(όλα άσπορα)
-Τρίτη γέννα 3 αυγά(2 άσπορα, ΕΝΑΣ ΝΕΟΣΣΟΣ)

Είμαι πολύ χαρούμενος που μετά απο προσπάθεια 2 μηνών επιτέλους βγήκε το πρώτο γιαβρί καναρίνι. Η προσπάθεια ξεκίνησε 1 Απριλίου (πρώτη γέννα) και ολοκληρώθηκε στις 24 Μαΐου (τρίτη γέννα) με ένα αυγο γονιμοποιημένο. Στις 7 ΙΙουνίου είχα τα γεννητούρια και σήμερα το μικρό μου είναι 14 ημερων. Ο πατέρας είναι Ισπανικό Τιμπράντο (νευρικότατος ο ατιμος) και η μητέρα κοινή κανάρα(και τα δύο είναι δύο χρονών, και είναι η πρώτη τους γέννα). Και οι δυό είναι στοργικοί με το μικρό τους, και καθοντε στην φωλιά με βάρδιες (το βράδυ βέβαια η μαμα), ενώ το ταΐζουν και οι δύο(ο μπαμπάς βέβαια κάνει την περισσότερη δουλειά).

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους σας, κφού απο εδώ απέκτησα όλες τις γνωσεις για να καταφέρω να βοηθήσω τα κανάρια μου να δώσουν μια νέα ζωή.

Επίσης θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν προλαβαίνω άλλη μια γέννα, αφού ήδη βλέπω το ζευγάρι αρκετά δραστήριο και απο σήμερα άρχισαν και πάλι τα τσιλιμπουρδίσματα.

Ο μπαμπας Η μαμά

DSC00037.jpg
DSC00035.jpg


Το μικρό τους

DSC00038.jpg
DSC00039.jpg




(Νομίζω θα μοιάσει του μπαμπά)
 
Μπραβο σου Γιωργο:)να σου ζησει και τ μικρο και οι γονεις τουγια τεταρτη γεννα μην τα βαλεις γιατι:
1) εχει λειξει η αναπαραγωγικη περιοδος
2)θα εχουν κουραστει πολυ απο τις προηγουμενες
3) ειναι περιοδος της πτερροριας και τωρα που χανουν τα φτερα τους εχουνελειψη πρωτεϊνων και φαντασου να τα ζευγαρωσεις ποσο αδυναμα θα ειναι
4)τεταρτη γεννα καλο ειναι να μην κανουμε
οσο για τα τσιλιμπουρδησματα που κανουν αν τελικα δεν τα αναπαραξεις τοτε χωρισε τα και βαλε τα σε διαφορετικα κλουβια και αν δεν θες να τα χωρισεις ασε τα μαζι μην τους βαλεις φωλια
 
Ευχαριστώ πολύ Αγγελε, αλλα εδώ και 2 ώρες που έβγαλα την φωλιά για να βγάλω τις φωτο, η θηλυκιά αδιαφορεί για το μικρό της ενώ εκείνο τσιρίζει.

Μόνον ο αρσενικός το πλησίασε μια φορά και το ταισε. Ειχα βγάλει την φωλιά για μισό λεπτο, και μάλιστα δεν ακούμπησα καθόλου το μικρό, τι να συνέβει αραγε;

Ποσο θα αντεξει το μικρό χωρις φαΐ;
 
Να χαιρεσαι το μικρο σου! Αφου το ταισε ο πατερας μην ανυσυχεις θα το ξαναταισει. Εσυ κατσε παρακουλουθησε τα να δεις ποσο συχνα τα ταιζει ο αρσενικος αν ταιζει ικανοποιητικα τοτε ολα ειναι μια χαρα αν δεν το κανει τοτε κανε αυτο
https://community.petbirds.gr/threads/Ταΐζω-στο-χέρι-νεοσσούς-για-να-γίνουν-ήμερα-καναρίνια.2217/
https://community.petbirds.gr/threads/Τάισμα-μικρών-καναρινιών-με-σύριγγα.2260/
https://community.petbirds.gr/threads/Ταισμα-με-συρυγγα.183/
 
Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Άυριο με το καλό θα παρακολουθήσεις αν το ταίζουν όμως απο απόσταση.Βγάζοντας την φωλια τους στρεσάρισες. Εάν δεν το ταίζουν θα πρέπει να το ταΐζεις μερικές ακόμα μέρες εώς να αρχίσει να τρώει μόνο του.
 
Εάν δεν το ταίζουν θα πρέπει να το ταΐζεις μερικές ακόμα μέρες εώς να αρχίσει να τρώει μόνο του.

Δυστυχώς, σ' αυτές τις περιπτώσεις πολύ δύσκολα
"σηκώνει κεφάλι"(ζητά τροφή) ο νεοσσός. Το πιθανότερο είναι
να μαζεύεται φοβησμένος.Ας ελπίσουμε οτι θα ταίσει ο μπαμπάς του.
Να υπάρχει, για λίγες μέρες, υπερπροσφορά τροφής στις ταίστρες,
και ας πηγαίνει χαμένη.
 
Αυτή τη στιγμή δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.Άυριο με το καλό θα παρακολουθήσεις αν το ταίζουν όμως απο απόσταση.Βγάζοντας την φωλια τους στρεσάρισες. Εάν δεν το ταίζουν θα πρέπει να το ταΐζεις μερικές ακόμα μέρες εώς να αρχίσει να τρώει μόνο του.


Το πρωί που έφυγα για την δουλειά παλι οι γονεις ήταν σε πλήρη αδιαφορία(εκτός απο τον πατέρα που πλησίαζε και έλεγχε την φωλιά ανα τακτά χρονικά διαστήματα, χωρίς να το ταιζει ). Το απόγευμα που γύρισα στο σπιτι είδα την μάνα στην φωλιά με τον μικρό, και τον πατέρα να τους ταιζει και τους δύο, ενώ πρίν απο 5 λεπτά η μάνα βγήκε και γυρνώντας στην φωλιά το ταΐσε κι αυτή.

Πιστεύω πως ήταν κάτι περαστικό κι όπως είπε και ο Γιώργος τα πουλιά τρόμαξαν. Βέβαια και δεν ήθελα να τα τρομάξω, όμως η χαρά μου και ο ενθουσιασμός μου με οδήγησαν στο να άποσπάσω την φωλιά για να τραβήξω καλύτερες φωτογραφίες. Το πάθημα λοιπόν έγινε μάθημα. Φωτογραφίες ξανά(εννοείται χωρις φλας) μόνο έξω απο τα καγκελα!
 
Καλησπέρα σε όλους σας,

Σήμερα το πουλάκι βρίσκεται στην 21 μέρα, και ενώ μεχρι χθες ΜΟΝΟΝ ο πατέρας το ταιζε κανονικα΄, απο σήμερα το πουλάκι εχει κατσει σε μια γωνια του κλουβιου και δεν κάνει τίποτα. Ο πατέρας το πλησιαζει και το τσιμπαει συνέχεια. Δεν του εχει μείνει σχεδον ουτε ενα πουπουλο απο τα τσιμπίματα. Δεν το ταιζει πια, και το μόνο που κάνει ο πατέρας ειναι να το τσιμπαει και να σαλιαρίζει με την θυληκιά.

Ειμαι σε απόγνωση, το ταισα εγω δυο φορες και το δεχτηκε. Τι να κανω; Το ξαναβαζω στο κλουβι και πάλι τα ιδια. Να σημειωσω πως το πουλάκι προσπάθησε πολλες φορες να ανεβει στα κλαδάκια, όμως οι γονεις του το πετανε κάτω με τσιμπιες. Τι συμβαίνει;

Επ'ισης εχω βάλει καινουργια φωλιά και νήμα, αλλα ακόμη η θυληκια δεν εχει κάτσει.
 
ειναι πολυ λογικο! Νομιζω πωσ ο αρσενικος σου θελει να ξαναζευγαρωσει με την θυλικια γι αυτο τα κανει ολα αυτα! Τωρα για το τι πρεπει να κανεις θα στο πουν οι αλλοι...
 
Καλησπέρα σε όλους σας,

Σήμερα το πουλάκι βρίσκεται στην 21 μέρα, και ενώ μεχρι χθες ΜΟΝΟΝ ο πατέρας το ταιζε κανονικα΄, απο σήμερα το πουλάκι εχει κατσει σε μια γωνια του κλουβιου και δεν κάνει τίποτα. Ο πατέρας το πλησιαζει και το τσιμπαει συνέχεια. Δεν του εχει μείνει σχεδον ουτε ενα πουπουλο απο τα τσιμπίματα. Δεν το ταιζει πια, και το μόνο που κάνει ο πατέρας ειναι να το τσιμπαει και να σαλιαρίζει με την θυληκιά.

Ειμαι σε απόγνωση, το ταισα εγω δυο φορες και το δεχτηκε. Τι να κανω; Το ξαναβαζω στο κλουβι και πάλι τα ιδια. Να σημειωσω πως το πουλάκι προσπάθησε πολλες φορες να ανεβει στα κλαδάκια, όμως οι γονεις του το πετανε κάτω με τσιμπιες. Τι συμβαίνει;

Επ'ισης εχω βάλει καινουργια φωλιά και νήμα, αλλα ακόμη η θυληκια δεν εχει κάτσει.

Πρέπει να το αναλάβεις προσωπικά.Αν σου ζητάει τροφή όταν το πλησιάζεις
είσαι τυχερός. Πάρε μια τροφή για νεοσσούς(την μικρότερη δυνατή συσκευασία)
και ταιζέ το, αν μπορείς και κάθε 2-3 ώρες. Μη καθυστερείς, ΑΜΕΣΑ.
 
Δυστυχώς απεβίωσε. Εχθές και σήμερα έτρωγε κανονικά, όμως απεβίωσε, παρ΄ολο που η γουσα του ήταν γεμάτη.


Κρίμα. Κάτω από τα φτερά του είχε δυο κύστες γεμάτες αέρα. Μόνο αυτό παρατήρησα περίεργο πάνω του.


Δύναμη τώρα, και υπομονή για του χρόνου.

Σας ευχαριστω και πάλι.
 
Back
Top