Αναπαραγωγή Στη δευτερη γεννα δεν ειχε αρσενικο, θα ειναι ασπορα;

mpampikos

PB Member
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
118
Πόλη
Παιανία
καλημέρα. 🙂θέλω να με συμβουλέψετε σε κάτι! Ειχα βάλει ενα ζευγάρι καναρινιών για ζευγάρωμα! Έγιναν όλα κανονικα κ η κανάρα γέννησε και τα αυγά! Ομως ανακάλυψα ότι ο αρσενικόσ τρώει τα αυγα κ ΄τον έβγαλα..η κανάρα ξαναγέννησε! Για να μην τα πολυλογώ έβγαλε δύο πουλακια... 😀 τώρα όμωσ έκατσε για την δεύτερη γέννα, αλλά χωρίσ αρσενικό! Υπαρχει περίπτωση να ειχε ''κρατήσεί'' σπερματοζωάρια απο την πρώτη φορα ή πρεπει να της βάλω άλλον αρσενικό; 😕
ευχαριστώ απο τώρα για την βοήθεια!
 
σε αυτη την περιπτωση πρεπει να την βατεψει αρσενικος για να εχουν σπορο.
τα αυγα που θα κανει αν δεν της εχεις βαλει αρσενικο στη 2η γεννα θα ειναι ασπορα.
 
A ok... Και να σε ρωτήσω! τα μικρά της πρώτης γέννας τρώνε μόνο αυγο και βιταμίνη.. Τιποτα αλλο! Να τα βγάλω απο την κανάρα ή να τα αφήσω μαζί της ακόμα και να βάλω και το αρσενικό;
 
thanks για το αρθρο απλα η απορεία δεν μου λύθηκε! Να βάλω το χώρισμα κ στην μια πλευρά να εχω τα μικρά κ στην αλλη την μητέρα με τον καινούργιο καναρο;
 
Εγώ θα σου πρότεινα να αφήσεις όλα τα πουλιά μαζί μέχρι να γεννήσει η κανάρα όλα τα αυγά και κάτσει να τα κλωσσήσει. Απλά, θα αντικαταστήσεις τα κανονικά αυγά με πλαστικά και μόλις γεννήσει το τελευταίο αυγό βάζεις τα κανονικά αυγά πίσω στη φωλιά και χωρίζεις τα μικρά. Απλά, θα έχεις στη διάθεση των μικρών μαλακές τροφές, όπως αυγό, αυγοτροφή, μηλαράκι κοκ.

Αν είμαι λάθος, ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα. :)
 
μα το πρόβλημα ειναι οτι δεν έχω αρσενικό και αν δεν βάλω τώρα μέσα θα γεννήσει άσπορα αυγά!
 
Βάλε και τον αρσενικό μέσα, αλλά έχε το νου σου για να δεις αν όλα πηγαίνουν καλά.
 
αντα μικρα σου ειναι πανω απο 21 ημερων βαλτα μονα τους στην 1 πλευρα και το ζευγαρι στην αλλη πλευρα. Θα τα ταιζουν απο το χωρισμα και θα αποφυγεις και πιθανο σπασιμο των αυγων απο τα μικρα που θα μπαινουν στη φωλια και πιθανη επιθεση του καναρου στα μικρα.
 
Back
Top