Διατροφή Στη σκληρή αυγοτροφή βάζουμε νερό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

StathisS

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιουν 2019
Μηνύματα
521
Πόλη
Βέροια
Καλησπέρα! Στα καναρίνια μου δίνω την σκληρή αυγοτροφή της Beaphar. Μήπως πρέπει να βάλω νερό πριν την δώσω ώστε να μαλακώσει; Πρέπει να τη μουλιάσω ή την δίνω έτσι κατευθείαν. Πάνω στην συσκευασία δεν γράφει κάτι σχετικό!IMG_20200214_183334_501.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορείς να τη δώσεις και σκέτη. Αν έχει αποδοχή από τα πουλιά, όλα καλά. Αν όχι, μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις ως βαση τροφής για να βάλεις μέσα και τα συμπληρώματα σου. Δες εδώ για παράδειγμα https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/

Με σκέτο νερό δεν είναι σίγουρο ότι θα παραμείνει μαλακή για πολλή ώρα. Ειδικά όταν υπάρχει ζέστη.

Αν θέλεις να δίνεις την αυγοτροφή κατευθείαν χωρίς άλλη επεξεργασία, κοίταξε για τύπου patee στην επόμενη αγορά σου.
 
Δεν την μουλιαζεις απλα της δινεις λιγο υγρασια, τα λιπη της θα την κρατησουν σε "φορμα" ωσπου να φαγωθει.
Ουτως η αλλως η προσφερομενη ποσοτητα δεν ειναι μεγαλη.
 
Πάνω στην συσκευασία δεν γράφει κάτι σχετικό!View attachment 70249
Αν δεν κάνω λάθος γράφει patee που σημαίνει πατέ, ωραίος ε;
Δηλαδή έχει ήδη την υγρασία της και είναι έτοιμη προς βρώση δεν είναι ξηρή που πρέπει να βάλεις κάποιο μέρος νερό...
 
Πρόκειται για ξηρή αυγοτροφη.
Έχει ολόκληρη σήμανση DRY.

Το γιατί στο γαλλικό τίτλο γράφει patee, δεν θα πρέπει να μας μπερδεύει.

Αντίστοιχο και πολλές φορές αντίστροφο μπέρδεμα βρίσκουμε και στα ιταλικά προϊόντα.
 
Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Να σας πω την αλήθεια την τρώνε αλλά όχι όπως τρώνε την μαλακή την οποία είχα αγοράσει χύμα. Έχω παραγγείλει βέβαια μαλακή Beaphar και μόλις θα έρθει θα ξεκινήσω να την δίνω απλά η ερώτησή μου είχε να κάνει με το γεγονός ότι την ξηρή σαν να την τρώνε με το στανιό. Βέβαια επειδή δεν έχω πολλά πουλιά τους πλακώνω στο αυγό που το τσακίζουν.
 
Back
Top