Γενικά Στοιχεία δαχτυλιδιού του καναρινιού μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα και από εδώ. Όπως είχαμε πει, σχετικά με τον Ρόβι μου, το νέο μας καναρινάκι, είδα τα νούμερα του δαχτυλιδιού. Αν παρατήρησα σωστά, είναι τα εξής: πορτοκαλί χρώμα, 038 Κώστας GR 16.
Επίσης, επειδή δεν θυμάμαι αν το είχαμε ξαναπεί, είδα και το δαχτυλίδι του Φοιβου μου, το οποίο αναφέρει τα εξής: μαύρο χρώμα, 13ΗΑ ΟΒ L?204 027 (μετά το L είχε άλλον έναν χαρακτήρα αλλά δεν τον κράτησα παραπάνω γιατί φοβόταν πολύ!). Αν βγαίνει άκρη μου λέτε!

Σας ευχαριστώ☹
 
πορτοκαλί χρώμα, 038 Κώστας GR 16.
πορτοκαλί το χρώμα της χρονιάς του 2016
Κώστας ο άνευ συλλόγου εκτροφέας του πουλιού
36 = Νούμερο δαχτυλιδιού και αύξων αριθμός του πουλιού
GR 16 Ελλάδα - 2016
μαύρο χρώμα, 13ΗΑ ΟΒ L?204 027 (μετά το L είχε άλλον έναν χαρακτήρα αλλά δεν τον κράτησα παραπάνω γιατί φοβόταν πολύ!).
Μαυρο = το χρώμα της χρονιάς του 2013 .. μαζί με το 13
ΗΑ ΟΒ = Ομοσπονδία χώρα (αν θέλεις με ψάξιμο μπορούν να βρεθούν)
και L? = σύλλογος
204 = αριθμός εκτροφέα
027 = Νούμερο δαχτυλιδιού και αύξων αριθμός του πουλιού
 
Βάλε κι' εδώ καμιά φωτογραφία να το δούμε!
Αυτό είναι το καναρινάκι κύριε Μάκη που έχει πρόβλημα και στο ποδαράκι του.

40_n.jpg
Καλησπέρα κύριε Μάκη, αυτός είναι ο Ρόβι μου
Ναι Ελεάννα μου, αλλά μάλλον ο κύριος Μάκης ρώτησε για το βέλγικο.
 
Συγνώμη το δακτυλίδι γράφει πάνω το όνομα "ΚΩΣΤΑΣ"😵; Αυτό πρώτη φορά το ακούω...
Μπορείς να δεις οτιδήποτε.
Άλλοι γράφουν ακόμη και το νούμερο από το κινητό τους.
Μπορείς να παραγγείλεις τα δαχτυλίδια και να γράψεις ότι θέλεις.
 
Nαι, αλλά να πούμε όμως και το βασικότερο όλων. Τα δακτυλίδια αυτά δεν εξασφαλίζουν σε ΤΙΠΟΤΑ κάποιον αγοραστή. Ουδε κάν στην χρονολογία γέννησης. Ολα εναπόκεινται στην καλή πρόθεση του ιδιοκτήτη διότι, μπορεί να τα αγοράσει ο καθένας και σε ότι χρώμα θέλει. Ετσι κάλιστα μπορεί να τοποθετηθεί ένα δακτυλίδι με απόχρωση της επόμενης χρονιάς στα φετινά πουλιά και του χρόνου να πωλείται σαν νεαρό. Μόνον τα πουλιά τα οποία είναι σημασμένα με δακτυλίδια της ομοσπονδίας και των συλλόγων είμαστε σίγουροι οτι λένε την αλήθεια για τις πληροφορίες που αναγράφουν. Και δεν ξέρω για πιο λόγο να αγοράσει κανείς τέτοια δακτυλίδια απο την στιγμή που δεν 'εχει πρόθεση συμμετοχής σε κάποιον διαγωνισμό. Υπάρχουν ωραιότατα δακτυλίδια σιλικόνης τα οποία περνιούνται και βγαίνουν με μεγάλη ευκολία. Αν κάποιος θέλει να "σημασέψει" τα πουλάκια του, μπορεί να αγοράσει τέτοια, στο χρώμα του ανάλογου έτους και να κάνει την δουλειά του.
Υ. Γ Περιμένουμε και φωτό τού 13H , AOB
 
Αυτό είναι κύριε Μάκη σας το παρέθεσα και στο έβδομο ποστ.
Α μάλιστα. Είναι ένα κόκκινο μωσαϊκού.
Υ. Γ Συγγνώμη Παναγιώτα, δεν το πρόσεξα.😳
 
Ακριβώς. Είχαμε συζητήσει και το πρόβλημα που έχει με το ποδαράκι του εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/Καναρίνι-με-πληγωμένο-πόδι.27392/
Ναι ναι... και στα media της @Eleanna έχει σχολιαστεί το πρόβλημα με το πόδι του Φοίβου
Ελεάννα δε χρησιμοποιείς χρωστική... Δεν τον βάφεις;
Ρωτάω γιατί κάποιες φορές "χάνουμε" κάποια πράγματα... ειδικά αν έχουμε αλλού στραμμένη την προσοχή μας... και φοβάμαι μην έχει συζητηθεί κι αλλού.
 
Γιάννη καλημέρα. Όχι δεν τον βάφω... Έχω μία φοβία με τις χρωστικές να σου πω την αλήθεια. Όσον αφορά τον συγκεκριμένο, λόγω των προβλημάτων υγείας που είχε με τα πόδια του, που μάτωνε κλπ, δεν ήθελα να τον επιβαρύνω.
Επίσης θα ήθελα συμβουλές και για τον Ρόβι, τον καινούργιο της παρέας. Αυτός που μου τον έδωσε μου είπε ότι σχεδόν ολοκληρώθηκε το βάψιμο, αλλά να σου πω την αλήθεια, είναι κάτι που δεν το γνωρίζω καθόλου. Έχω διαβάσει στα forum για τις χρωστικές, αλλά δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω... Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή...
 
Back
Top