Στοματική υγιεινή

Ζωή, εγώ αγοράζω "κόκαλα" απο αποξηραμένο γάλα βουβαλιού. Είναι αρκετά σκληρά και κρατάνε μερικές εβδομάδες και δεν σπάνε επικίνδυνα όπως τα κανονικά.
Δεν της τα βουρτσίζετε καθόλου Ανέστη;
Εγώ της τα βουρτσιζα πάντα και τα δοντακια της ήταν πεντακάθαρα αλλά από τότε που αντιμετωπίσαμε το πρόβλημα υγείας της τον χειμώνα δεν τα ξανακαναμε. Μεγάλο λαθος. Πριν λίγες μέρες είδα ότι έχει δημιουργηθεί πέτρα στα πίσω δοντακια της. Παρήγγειλα λοιπόν μια οδοντόκρεμα για να αρχίσουμε πάλι. Εχθες το απόγευμα ήρθε και η Ζιζή ξετρελαθηκε μόλις άνοιξα το πακέτο επειδή μυρίζει κοτόπουλο 😂
Τι γίνεται όμως με αυτές τις οδοντόκρεμες; Τις τρώει ουσιαστικά ο σκύλος;
 
@Stavros Αυτά παίρνω απο το πετ σοπ εδώ κοντά. Έχει διάφορα μεγέθη και τα πουλάνε σύμφωνα με το βάρος.

65007
[automerge]1562826767[/automerge]
@ζιζι Ζωή, δεν της τα βουρτσίζουμε και δεν μας το πρότεινε και ο κτηνίατρος να πω την αλήθεια. Της κάνουμε καθαρισμό κάθε 2 χρόνια περίπου με υπέρηχο και ως τώρα κρατάει μια χαρά.
 
@Stavros Αυτά παίρνω απο το πετ σοπ εδώ κοντά. Έχει διάφορα μεγέθη και τα πουλάνε σύμφωνα με το βάρος.

View attachment 65007
[automerge]1562826767[/automerge]
@ζιζι Ζωή, δεν της τα βουρτσίζουμε και δεν μας το πρότεινε και ο κτηνίατρος να πω την αλήθεια. Της κάνουμε καθαρισμό κάθε 2 χρόνια περίπου με υπέρηχο και ως τώρα κρατάει μια χαρά.
Κι εμάς δεν μας το πρότεινε ποτέ κανένας κτηνίατρος και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Μονο όταν ρωτούσα εγώ από μόνη μου, τότε μου έδιναν συμβουλές. Τόσα χρόνια που τα βουρτσιζαμε δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνουμε καθαρισμό και για ένα ηλικιωμένο σκυλί είναι πολύ σημαντικό να αποφεύγει τις ναρκωσεις για τον καθαρισμό.
Εσείς κάνετε νάρκωση για τον καθαρισμό Ανέστη;
 
Nαι κάναμε, είναι σωστό αυτό που λες για το βούρτσισμα. Πόσο συχνά το κάνεις;
Ανεστη, το έκανα το λιγότερο 3-4 φορές την εβδομάδα αλλά κανονικά θέλει κάθε μέρα. Χρησιμοποιούσα "σπιτική οδοντόκρεμα" που μου είχε προτείνει κτηνίατρος. Πρώτη φορά παίρνω έτοιμη και να σου πω την αλήθεια διστάζω να τη χρησιμοποιήσω παρότι είναι ειδική για σκύλους. Λογικά θα την καταπιεί. Δεν πειράζει άραγε αυτό;
 
Δε του τα εχω βουρτσισει ποτε του δικο μου! του παιρνω dentastix ! βεβαια ο κτηνιατρος τα εχει δει μια χαρα το δοντια του, δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα! βεβαια τρωει μονο ξηρα τροφη(ισως παιζει ρολο κ αυτο) κ που που καμια λιχουδια απο μενα!
 
Δε του τα εχω βουρτσισει ποτε του δικο μου! του παιρνω dentastix ! βεβαια ο κτηνιατρος τα εχει δει μια χαρα το δοντια του, δεν εχω αντιμετωπισει καποιο προβλημα! βεβαια τρωει μονο ξηρα τροφη(ισως παιζει ρολο κ αυτο) κ που που καμια λιχουδια απο μενα!
Κι εμείς ξηρά τροφή μόνο Ζαχαριά, αλλά 6 μήνες δεν τα βουρτσισαμε και επιασαν πέτρα τα πίσω. 🙁
 
Κι εμείς ξηρά τροφή μόνο Ζαχαριά, αλλά 6 μήνες δεν τα βουρτσισαμε και επιασαν πέτρα τα πίσω. 🙁
τωρα θα παμε απο βδομαδα για εμβολια παλι οποτε θα γινει κ ο απαραιτητος ελεγχος!
 
τωρα θα παμε απο βδομαδα για εμβολια παλι οποτε θα γινει κ ο απαραιτητος ελεγχος!
Κι εμείς Ζαχαρία την Τρίτη θα πάμε για εμβόλιο και να δώσουμε αίμα για βιοχημικές για το ήπαρ. Έχασα ήδη τον ύπνο μου 😖
 
Κι εμείς Ζαχαρία την Τρίτη θα πάμε για εμβόλιο και να δώσουμε αίμα για βιοχημικές για το ήπαρ. Έχασα ήδη τον ύπνο μου 😖
καλα νεα ευχομαι να εχετε! Ενημερωσε μας!
 
@ζιζι Τι εμβόλιο θα κάνετε και γιατί; Εννοώ είναι μεγάλη σε ηλικία και λογικά έχει εμβολιαστεί πολλές φορές. Θα ταξιδέψετε;

@zack27 Ζάχο οι διάφορες φυλές κουβαλάνε γενετική προδιάθεση πολλές φορές για κακή ποιότητα δοντιών. Επίσης ρόλο παίζει και η ηλικία.
 
@ζιζι Τι εμβόλιο θα κάνετε και γιατί; Εννοώ είναι μεγάλη σε ηλικία και λογικά έχει εμβολιαστεί πολλές φορές. Θα ταξιδέψετε;

@zack27 Ζάχο οι διάφορες φυλές κουβαλάνε γενετική προδιάθεση πολλές φορές για κακή ποιότητα δοντιών. Επίσης ρόλο παίζει και η ηλικία.
Θα πρέπει να έχει σχέση και με τη ράτσα όπως λες γιατί αν θυμάμαι καλά είναι έναν χρόνο μεγαλύτερος ο σκυλακος του Ζαχαρία.

Εδώ κάνουμε τρία εμβόλια τον χρόνο. Υποθέτω τα ίδια με εκείνα που γίνονται στην Ελλάδα αλλά χωριστά (?)
Αν ήμουν στην Ελλάδα δεν θα της έκανα πλεον εμβόλια αλλά επειδή ζω σε ξένη χώρα και όλο και πιο συχνά πια σκέφτομαι να βρω ευκαιρία για να γυρίσω πίσω, θέλω να είμαστε σε ετοιμότητα 😊

Σχετικά με το βούρτσισμα θα ήθελα να σας παρακινησω όλους να το σκεφτείτε και να το εντάξετε αν όχι στο καθημερινό πρόγραμμα, τουλάχιστον στο εβδομαδιαίο. Τα προβλήματα που εμφανίζουν τα ηλικιωμένα σκυλιά στα δόντια χτυπάνε κυρίως στην καρδιά, στους νεφρούς και στο ήπαρ. Ο καρδιολόγος μας εδώ μας είπε ότι τα υγιή δόντια και ούλα προσθέτουν στο σκυλί τουλαχιστον 1 με 2 παραπάνω χρόνια ζωής.

Και μια διευκρίνιση επειδή μπορει να μην ήμουν αρκετά σαφής και ίσως άθελά μου να δημιουργήσω κάποιο πρόβλημα. Παραπάνω αναφέρθηκα σε "σπιτική οδοντόκρεμα". Εννοώ οδοντόκρεμα που έφτιαχνα εγώ με υλικά που έχουμε όλοι στο σπίτι. Σε καμία περίπτωση δεν βουρτσίζουμε τα δόντια του σκύλου με τη δική μας οδοντόκρεμα επειδή έχει φθόριο.
 
Back
Top